Pierwsze uderzenie między Bidenem a saudyjskim księciem koronnym – NBC4 Washington

Pierwsze uderzenie między Bidenem a saudyjskim księciem koronnym – NBC4 Washington

Arabia Saudyjska – Uderzenie na pięść między prezydentem USA Joe Bidenem i saudyjskim księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem w zeszły piątek, aby zamknąć rozdział dotyczący morderstwa dziennikarza Jamala Khashoggi, jeden z najniebezpieczniejszych rozdziałów w stosunkach między dwoma krajami . .

Powitanie Bidena i Bena Salmana było zimne. Książę udał się na spotkanie z Amerykaninem przy wejściu do Pałacu Królewskiego Al Salam w Dżuddzie, a kiedy prezydent wysiadł z czarnej limuzyny, podszedł do pięści, używając formy powitania, która stała się powszechna podczas pandemii.

Nie uśmiechali się, a gest trwał kilka sekund, po czym odwrócili się, aby wejść do budynku, jak wynika z obrazów z saudyjskiej telewizji El-Ejbariya.

OD „OBURU” DO PARTNERA

Zdjęcie miało natychmiastowe reperkusje, ponieważ zaprzeczało obietnicom złożonym przez Bidena podczas kampanii wyborczej w 2020 r., kiedy przysiągł traktować Arabię ​​Saudyjską jako „pariasa” na arenie międzynarodowej i zmusić jej przywódców do zapłacenia „ceny” za morderstwo Khashoggi w 2018 r. Konsulat Arabii w Stambule.

Nawet krótko po przybyciu do Białego Domu Biden odtajnił raport, w którym CIA oskarżyła bin Salmana o aprobatę operacji, w wyniku której dziennikarz został zamordowany i poćwiartowany.

W oczekiwaniu na wpływ salutu Biały Dom ogłosił na początku trasy na Bliskim Wschodzie, że 79-letni Biden nie poda ręki innym przywódcom jako środek ostrożności przed pojawiającym się koronawirusem, chociaż później wylądował w Izraelu. O przytulaniu niektórych liderów.

Biden uścisnął dłoń saudyjskiemu królowi Salmanowi bin Abdulazizowi w piątek, w przeciwieństwie do powitania jego syna, jak wynika ze zdjęć rozpowszechnianych przez oficjalną saudyjską agencję prasową (SPA).

Prezydent Biden mówi, że bycie uznanym za przyjaciela Izraela jest jednym z największych zaszczytów w jego karierze.

Naprawa relacji z Arabią Saudyjską

Pomimo nacisków na Bidena, aby nie spotkał się z Bin Salmanem, spotkanie odbyło się, ponieważ Stany Zjednoczone musiały naprawić stosunki z Arabią Saudyjską, aby pomóc obniżyć ceny ropy, wywołane wojną na Ukrainie i zachodnimi sankcjami wobec Rosji.

Według Białego Domu ropa była jedną z głównych kwestii podczas spotkania Bidena z bin Salmanem.

Treść tego spotkania nie była jednak jasna. Biden i bin Salman wygłosili krótkie oświadczenia na początku spotkania, ale władze saudyjskie nie pozwoliły dziennikarzom na użycie specjalistycznego sprzętu audio do wychwytywania ich głosów, więc nie mogą być słyszani.

Dwie delegacje można było zobaczyć tylko siedzące przy stole, jedna naprzeciw drugiej, z Bidenem i Ben-Salmanem twarzą w twarz.

Kiedy uwagi się skończyły, dziennikarz zapytał Bidena, czy nadal uważa Arabię ​​Saudyjską za „pariasa”, podczas gdy inny dziennikarz amerykańskiej sieci NBC, zwracając się do bin Salmana, krzyczał: „Jamal Khashoggi, czy przepraszasz jego rodzinę?”

Żaden z liderów nie odpowiedział i można było tylko zobaczyć, jak Ben-Salman uśmiecha się na pytania prasy, która została wyrzucona z sali. Korespondent NBC potwierdził na Twitterze, że saudyjski doradca chwycił go za ramię.

Nie wiadomo, czy dwaj przywódcy omawiali sprawę Khashoggi podczas swojego spotkania. A doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Jake Sullivan, odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Biden zamierza o tym wspomnieć, chociaż potwierdził, że będzie mówił o poszanowaniu praw człowieka, na czym starał się skupić swoją politykę zagraniczną.

Narzeczona Khashoggiego, Khadija Cengiz, powiedziała Efe, że czuła się „smutna i rozczarowana” po spotkaniu Bidena i bin Salmana, ale powtórzyła swoją determinację, by walczyć „aż zwycięży sprawiedliwość”.

Chociaż strategia różni się w zależności od kraju, Biden i premier Izraela Yaher Lapid podpisali kompromis.

Podejście Arabii Saudyjskiej i Izraela

Pośrednio wizyta prezydenta przyczyniła się do zbliżenia Arabii Saudyjskiej i Izraela, które nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Na kilka godzin przed przybyciem Bidena do Dżuddy Arabia Saudyjska ogłosiła, że ​​od tej pory zezwoli na przelot nad swoim terytorium wszystkim samolotom cywilnym, co w praktyce umożliwia loty do iz państwa żydowskiego.

Zmiana ta pozwoli izraelskim liniom lotniczym znacznie skrócić trasy do Chin, Indii czy Tajlandii.

Ogłoszenie pojawiło się po miesiącach negocjacji administracji Bidena z Izraelem i Arabią Saudyjską, jej dwoma największymi sojusznikami na Bliskim Wschodzie, z którymi chce zacieśnić relacje, z którymi teraz chce osiągnąć porozumienie z Iranem w celu ożywienia umowy nuklearnej. możliwy. oddalać się.

Administracja Bidena dała również jasno do zrozumienia, że ​​jego podróż na Bliski Wschód ma na celu umocnienie amerykańskiej potęgi i powstrzymanie wszelkich prób wywierania wpływu na region przez Chiny lub Rosję.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.