Plany Polski w Kolumbii i jej relacje z rządem Petro | uniwersalny

Plany Polski w Kolumbii i jej relacje z rządem Petro |  uniwersalny

Niedawno w Kartagenie przebywał ambasador Polski w Kolumbii Paweł Wozny. W środku swoich zajęć ambasador udzielił wywiadu El Universal i opowiedział o swojej karierze, stosunkach między Kolumbią a swoim krajem, bieżącym imporcie i eksporcie itp. dwóch krajów. Przeczytaj: Oto ambasady i ambasady w Kolumbii na świecie

Co robisz w Kartagenie?

Przybyłem na spotkanie, które od czasu do czasu będziemy odbywać z naszymi ambasadami honorowymi, aby koordynować nasze działania w różnych obszarach Kolumbii, aby realizować różne projekty mające na celu pogłębienie i wzmocnienie stosunków między obydwoma krajami. Polska kultura, gospodarka, biznes, aspekty edukacyjne i wszystkie możliwe dziedziny są widoczne w Kolumbii.

Jak wyglądało Twoje życie jako polskiego urzędnika?

Jestem zawodowym urzędnikiem państwowym, zawodowym dyplomatą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. Pracę zawodową rozpoczęłam w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w 1997 roku; Mogę powiedzieć, że specjalizuję się w regionie Ameryki Łacińskiej, gdyż w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pracowałem także w departamencie stosunków handlowych i gospodarczych.

Misje dyplomatyczne, które odbywałem, odbywały się zawsze w krajach hiszpańskojęzycznych: najpierw w Hiszpanii, gdzie odbyłem staż jako młody dyplomata. Potem moją pierwszą misją była Wenezuela, potem Kolumbia, a teraz jestem na drugiej, ale wcześniej byłem pierwszym sekretarzem ambasady w Kolumbii. Byłem także w Meksyku, a teraz wróciłem do Kolumbii jako ambasador przez prawie trzy lata.

Jak myślisz, co się dziś zmieniło od czasu Twojej pierwszej wizyty w Kolumbii?

Wierzę, że Kolumbia poczyniła postępy pod wieloma względami; Otóż ​​podpisał porozumienie pokojowe i jest w trakcie budowania procesów pokojowych. Myślę, że to duży krok naprzód, pomimo wszystkich wyzwań. Docenia wysiłki rządu i społeczeństwa kolumbijskiego na rzecz osiągnięcia pojednania.

Istnieje jednak wiele wyzwań. Brak bezpieczeństwa w dalszym ciągu stanowi poważny problem w Kolumbii, a wiele regionów, takich jak La Guajira, doświadcza nierówności społecznych oraz problemów z podstawową żywnością i wodą pitną. To przykład tego, jak wiele regionów potrzebuje uwagi rządu i pomocy w poprawie warunków życia.

Uważam jednak, że wszystkie miasta, które reprezentujecie, są dobrym przykładem wzrostu gospodarczego, dynamiki i postępu, ponieważ pod względem statystyk gospodarczych Kolumbia radzi sobie bardzo dobrze, chociaż obecnie mamy stosunkowo słaby lub niski wzrost, ale porusza się do przodu.

Kolumbia ma bardzo stabilny system polityczny i gospodarczy, co chciałbym podkreślić, ale to nie znaczy, że jest taki sam, problem nierówności między terytoriami i klasami społecznymi nadal istnieje.

Jak układają się stosunki między Kolumbią a Polską?

Są dobrzy, mamy dobre relacje pod każdym względem, ale powiedziałbym, że mogą się poprawić. Jest w nim ogromny potencjał, który nie jest w pełni wykorzystany. Politycznie mamy mechanizm dialogu, który dobrze sprawdza się na poziomie wiceministra spraw zagranicznych.

Współpraca na szczeblu ministerstw spraw zagranicznych przebiega dobrze ekonomicznie. Kolumbia jest jednym z najważniejszych partnerów Polski w regionie Ameryki Łacińskiej, a wymiana handlowa rozwija się bardzo dynamicznie.

Pierwszym i najważniejszym produktem, który sprowadziliśmy z Kolumbii, były banany; To znaczy ogólnie owoce tropikalne, ale w szczególności banany. I dużo węgla, powiedziałbym, że to ciekawy temat, bo Polska ma swój węgiel, ale myślę, że z dwóch powodów: jego jakości i ceny; Jest dobrze, pięknie i tanio. Ponadto posiadamy kawę kolumbijską, która jest bardzo popularna także w Polsce oraz importujemy kwiaty.

Eksport Polski do Kolumbii jest zróżnicowany. Farmaceutyki, kosmetyki, techniki wydobywcze, sprzęt elektryczny i przemysłowy, opony, tektura, niektóre produkty spożywcze, takie jak mleko w proszku i niektóre produkty, takie jak wódka. Mamy dwie duże inwestycje w Kolumbii: fabrykę opakowań i kolejną fabrykę kawy rozpuszczalnej liofilizowanej. Kochamy kolumbijskie produkty, ale chcemy też zwiększać polski eksport.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *