Podsumowanie roku 2022: Światowy kryzys gospodarczy spowodowany niedoborami energii i żywności

Podsumowanie roku 2022: Światowy kryzys gospodarczy spowodowany niedoborami energii i żywności

24 lutego 2022 r. świat obudził się w obliczu wybuchu wojny w Europie i nie miał pojęcia, jaki wpływ będzie ona miała na życie każdego z nas.

Gdyby zależność energetyczna Rosji była znanym faktem, niewielu zdawałoby sobie z tego sprawę Ukraina Jest to jeden ze światowych spichlerzy do produkcji rolnej.

wojna energetyczna

Po potępieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez większość światowych przywódców pojawiły się listy sankcji wobec Moskwy.

W odpowiedzi Władimir Putin Kurki z gazem do Europy są zamknięte.

Na przykład przed inwazją na Ukrainę Rosja była głównym dostawcą dla Niemiec, zaopatrując największą europejską gospodarkę w mniej niż jedną trzecią jej zapotrzebowania na gaz.

Europejscy szefowie państw i rządów próbowali wspólnych działań, ale opór był proporcjonalny do zależności energetycznej Rosji.

Ministrowie starali się zabezpieczyć zapasy, zdając sobie sprawę, że duża zależność od rosyjskiego gazu naraża większość krajów.

W pierwszej połowie 2022 r. średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej znacząco wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., z 22 euro za 100 kWh do 25,3 euro za 100 kWh. Średnie ceny gazu również wzrosły w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku, z 6,4 euro za 100 kWh do 8,6 euro za 100 kWh w pierwszej połowie 2022 roku.

W porównaniu z ubiegłym rokiem waga podatków i opłat na końcowych rachunkach za energię elektryczną i gaz pobieranych od gospodarstw domowych w UE w pierwszej połowie 2022 r. znacznie spadła, ponieważ państwa członkowskie wprowadziły ulgi podatkowe i dotacje rządowe w celu złagodzenia rosnących kosztów energii.

U progu zimy kraje Unii Europejskiej nie były w stanie przezwyciężyć gorzkich różnic w walce o skuteczną ochronę 450 milionów obywateli przed ogromnymi podwyżkami rachunków za gaz ziemny w związku z nadejściem mrozów.

Większość nadzwyczajnych spotkań podkreślała tylko, jak kryzys energetyczny związany z wojną Rosji na Ukrainie podzielił 27-narodowy blok na niemal niemożliwe do pogodzenia grupy.

Po kilku opóźnieniach ministrowie energii ponownie próbowali rozstrzygnąć sytuację między krajami wzywającymi do obniżenia cen gazu w celu zmniejszenia krajowych rachunków – wśród nich Grecja, Hiszpania, Belgia, Francja i Polska – a krajami takimi jak Niemcy i kraje niskie, nalegające, aby cena cap może zmniejszyć podaż.

Ukraina „globalnym spichlerzem”

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych Ukraina jest piątym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie, czwartym kukurydzy i pierwszym olejem słonecznikowym i mąką.

Eksport zboża z tego kraju spadł od lutego po zamknięciu ukraińskich portów nad Morzem Czarnym przez wojnę, co spowodowało wzrost światowych cen żywności i wzbudzenie obaw o niedobory w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Pod koniec lipca otwarte zostały trzy porty nad Morzem Czarnym Na mocy porozumienia między Moskwą a Kijowemza pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji.

Umowa miała wygasnąć na początku listopada, ale Rosja i Ukraina zgodziły się ją przedłużyć, aby umożliwić bezpieczny eksport zboża z ukraińskich portów przez Morze Czarne.

Te najnowsze środki pomagają kontrolować rosnące ceny żywności, ale to nie wszystko.

Roczna stopa inflacji w strefie euro wzrosła do 10,7%, aw trzech krajach bałtyckich przekroczyła 20%.

Community Executive zrewidował w górę lipcową prognozę inflacji, Przewiduj, że ceny osiągną szczyt pod koniec roku i utrzymają się na wysokim poziomie w 2023 r. Według Brukseli inflacja wyniesie średnio 9,3% w Unii Europejskiej i 8,5% w strefie euro do 2022 roku.

Pod koniec października Europejski Bank Centralny (EBC) Zapowiedział kolejną podwyżkę stóp procentowych Powiedział, że nastąpią dalsze wzrosty antyinflacyjne, podczas gdy przewodnicząca UE Christine Lagarde ostrzegła przed nieuchronną recesją w strefie euro. Europejski Bank Centralny znajduje się pod presją, by ograniczyć rekordową inflację, głównie za sprawą wyższych cen żywności, a przede wszystkim energii, w następstwie wojny Rosji z Ukrainą.

W całej Europie wybuchają protesty i strajki: przyczyną jest rosnąca inflacja i koszty życia „Zima niezadowolenia”.

Przy coraz bardziej ograniczonych budżetach rodzinnych tysiące obywateli Europy wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko rosnącym kosztom utrzymania i domagać się pilnych środków ekonomicznych ze strony rządów krajowych i Unii Europejskiej w celu zwalczania rosnącego ubóstwa.

Zbliżamy się do końca roku w atmosferze napięcia i oszczędności.

W obliczu perspektyw zaciemnień i racjonowania, władze w takich miastach jak Helsinki, Lizbona i Londyn Oddzieliły one ozdobne oświetlenie od głównych ulic i placów…w mniej słoneczne święta.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *