Polska kończy akcję ratunkową w Afganistanie

Premier Polski Matos Morawicki poinformował w czwartek, że jego rząd oficjalnie zakończył wydalanie ludności cywilnej z Afganistanu.

„Dzisiaj kończy się operacja wypędzenia, którą zorganizowaliśmy dla Polaków i naszych współpracowników w Afganistanie” – powiedział Moraviki na konferencji prasowej.

„Ostatni lot z cywilami z Kabulu” ma wylądować w Warszawie dziś rano.

„Misja amerykańska kończy się 31 sierpnia. Misja brytyjska kończy się jutro, a nie po 27 sierpnia 28. Nasza misja kończy się dzisiaj” – powiedział.

Moraviki podkreślił, że Polska „nie porzuciła tych, którzy z nami współpracowali”: „Trwają negocjacje, gdzie znaleźć uchodźców, których przywieźliśmy do Polski”.

Polski rząd ogłosił w środę, że „w sumie 800 osób” zostało przeniesionych z Afganistanu do Polski i że „teraz muszą najpierw przejść izolację zdrowotną, a następnie ubiegać się o status uchodźcy”.

Występując przed prasą po rozmowie z ambasadorem Afganistanu w Polsce Tahirem Quadirą, polski premier powiedział, że Polska „pomogła w deportacji obywateli z innych krajów UE, w tym z Litwy i Estonii. Ich krajów, w tym obywateli Niemiec”.

„Staramy się zapewnić jak najwięcej pomocy i wsparcia” – podsumował.

„Po dokładnym przeanalizowaniu informacji o bezpieczeństwie sytuacji nie możemy ryzykować życia naszych dyplomatów i żołnierzy” – powiedział w środę polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Pridox.

Około 100 polskich żołnierzy przydzielonych do pełnienia funkcji bezpieczeństwa na lotnisku w Kabulu nadal przebywa na lotnisku w Kabulu i ma tam pozostać do 16 września.

W urządzeniu ratowniczym polski rząd wykorzystał kilkanaście samolotów cywilnych i wojskowych.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *