Polska oferuje nowe czołgi K2 Black Panther, aby ograniczyć ambicje Rosji

Polska oferuje nowe czołgi K2 Black Panther, aby ograniczyć ambicje Rosji

Prezentacja czołgów odbyła się 56 km od Kaliningradu w Rosji

Wojsko Polskie wprowadza nowe czołgi bojowe, stając się tym samym pierwszym w Unii Europejskiej użytkownikiem czołgów wyprodukowanych w kraju azjatyckim.

Polska: Pierwszy europejski użytkownik M1 Abrams rozpoczyna na nim treningi
Polska kupiła 1000 czołgów i innej nowoczesnej broni do obrony przed Rosją

5 grudnia do Polski przybyło 10 czołgów K2 i 24 haubice K9.

jak pamiętasz, W październiku do Polski trafiło pierwszych dziesięć czołgów podstawowych K2 Panther I to 24 wczesne samobieżne haubice K9 Thunder Przejęty przez Wojsko Polskie. Prezentacja odbyła się w fabryce Hyundai Rotom Company w Sangwon w Korei Południowej. 5 grudnia te pojazdy opancerzone przybyły do ​​polskiego portu w Gdynina statku.

Czołgi, które dotarły do ​​Polski, miały już na sobie trójkolorowy kamuflaż NATO używany przez Wojsko Polskie. (czarny, oliwkowozielony i brązowy), podczas gdy czterokolorowy kamuflaż MERDC K9 (zielony, czarny, brązowy i piaskowy) był używany przez armię koreańską, co wskazuje, że początkowo celem były haubice samobieżne. Armia Korei Południowej.

Cel tych czołgów: powstrzymać rosyjskie ambicje imperialne

Gdy pojazdy dotarły do ​​Polski, Prezydent RP Andrzej Duda już zasygnalizował koniec sprawy: Powstrzymaj rosyjskie ambicje imperialne, której wyrazem jest inwazja na Ukrainę od 24 lutego, dokonywanie wszelkiego rodzaju okrucieństw na obywatelach tego kraju. Dalej, 13 maja rosyjska Duma Państwowa zagroziła następną inwazją na Polskę.. Polska jest jednym z krajów europejskich, które wysłały na Ukrainę najwięcej pomocy wojskowej w celu obrony przed rosyjską agresją, w tym setki czołgów T-72 i PT-91 Twardy z Wojska Polskiego.

Pomoc zmusiła Polskę do zakupu nowych czołgów w miejsce przekazanych Ukrainie. Ten zakup obejmuje 250 czołgów M-1A2 SEP v3 Abrams, 116 używanych M-1 Abrams i 1000 K-2 Black Panther. Spośród tych ostatnich 180 to K2 produkowane już przez Koreę Południową, a 820 to K2PL, który rozpocznie produkcję w Polsce w 2026 roku i w przeciwieństwie do oryginalnego K2 będzie miał siedem kół stykających się z podłożem zamiast sześciu. Dobrze przystosowany do bagnistego terenu wschodniej Polski.

Prezentacja odbyła się 56 km od Kaliningradu w Rosji

Top 10 K2 otrzymane w tym tygodniu Dziś w bazie „Bartoszysa” zaprezentowano 20 Brygadę Zmechanizowaną. Morąg na Mazurach, 56 km od granicy z Kaliningradem, granica z RosjąAby jeszcze bardziej wyjaśnić cel tych pojazdów opancerzonych: chronić Polskę przed możliwym rosyjskim atakiem. „Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego prezentu na Boże Narodzenie”zadeklarował płk Tomasz BydziakPodczas ceremonii prezentacji.

„Chcemy mieć tak silną, zmodernizowaną armię, żeby nikt nie pomyślał o ataku na Polskę”

W wydarzeniu wziął udział premier Polski Mateusz MorawieckiA minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak dokonał przeglądu nowych pojazdów opancerzonych, którym przyglądamy się poniżej. Oszczędzający wojsko płaci znacznie wyższy rachunek. Wszyscy mieszkańcy Rosji są świadomi zagrożenia, jakie stanowi to sąsiedztwo. Dlatego w ostatnim czasie, zwłaszcza w ostatnich latach, podjęliśmy ogromny wysiłek wzmocnienia i unowocześnienia polskiej armii.Morawiecki zwracał uwagę w raportach opublikowanych przez Polska Spójna. Chcemy mieć armię tak mocną, tak zmodernizowaną, aby nikomu nie przyszło do głowy napaść na Polskę.— dodał polski premier.

Docenił to polski premier Dostarczone do Polski czołgi K2 zostały pozyskane w rozsądnej cenie, głównie dlatego, że są kompatybilne z bronią NATO. „Po 24 lutego świat obudził się z geopolitycznego snu. Dziś my jesteśmy wśród tych, którzy wyznaczają cele innym”.— powiedział Morawiecki Stany Zjednoczone i Polska będą prawdopodobnie w przyszłym roku wydawać najwięcej na obronność w stosunku do PKB.

„Bezpieczeństwo naszej Ojczyzny jest naszym priorytetem”

Wzmacniamy polską armię, bo obrona naszej ojczyzny jest naszym priorytetem— zwrócił uwagę Błaszczak. „Jesteśmy stabilni w tym procesie. Bardzo się cieszę, że odnieśliśmy zwycięstwo w tak krótkim czasie z drużyną najwyższej klasy, która jedzie do Polski.”. — zauważył polski minister obrony narodowej Zbiornik K2 jest jednym z najnowocześniejszych na świecie: „To czołg o dużej pojemności. Korzystamy z najlepszych doświadczeń wypracowanych w Korei Południowej”.

W 2023 roku do Polski trafią kolejne dostawy K2, tym razem do 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Błaszczak zaznaczył, że wybór 20. Brygady Zmechanizowanej do tych czołgów nie był przypadkowy.Stwierdzając, że żołnierze tej jednostki są dobrze wyposażeni do skutecznej obrony swojego kraju, „Dowodem tego jest ich codzienna służba z innymi na pograniczu Polski i Białorusi lub Polski i Obwodu Kaliningradzkiego”. Minister wspomniał również „Dodatkowe dostawy planowane są na przyszły rok. Czołgi zostaną przekazane 16 Dywizji Zmechanizowanej”Mieściła się w Olsztynie, w pobliżu miejsca, w którym dziś wydano K2.

Uzbrojony K2 ma jako główne uzbrojenie działo gładkolufowe kal. 120 mm, a także karabin maszynowy 7,62 mm i ciężki karabin maszynowy 12,7 mm. Posiada zaawansowany system kierowania ogniem oraz pancerz o wysokiej odporności balistycznej i anty-mesh, a także może być uzupełniony systemami ochrony aktywnej, takimi jak soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS). ICzołg napędzany jest silnikiem Diesla o mocy 1500 KM. Z automatyczną skrzynią biegów. Całkowita waga K2 wynosi 55 ton.

Zdjęcia: Ministersto Obrony Narodowej / Polska Sprojna.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *