Polska przeniesie wojska do wschodniej Polski z powodu ryzyka Wagnera, podała agencja państwowa Reuters

Polska przeniesie wojska do wschodniej Polski z powodu ryzyka Wagnera, podała agencja państwowa Reuters

WARSZAWA, 21 lipca (Reuters) – Komisja Obrony Polski na środowym posiedzeniu podjęła decyzję o przesunięciu jednostek wojskowych na wschód kraju w związku z obecnością grupy Wagnera na Białorusi – poinformowała w piątek państwowa agencja informacyjna PAP.

Szef Wagnera Jewgienij Prigożyn powitał w środę swoich bojowników na Białorusi w nagraniu wideo, mówiąc, że nie będą już uczestniczyć w wojnie na Ukrainie, ale nakazał im mobilizację sił do Afryki podczas szkolenia białoruskiej armii.

W czwartek Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało, że najemnicy Wagnera rozpoczęli szkolenie białoruskich sił specjalnych na wojskowym poligonie kilka kilometrów od granicy z Polską, członkiem NATO.

„Wspólne szkolenie czy ćwiczenia armii białoruskiej i Grupy Wagnera to niewątpliwie prowokacja” – powiedział PAP Hoffmann.

„Komisja analizowała możliwe zagrożenia, takie jak rozproszenie jednostek Grupy Wagnera. W związku z tym minister obrony narodowej, szef komisji Mariusz Błaszak, podjął decyzję o przesunięciu naszych formacji wojskowych z zachodu na wschód Polski”.

Mieszkańcy mieszkający w pobliżu granicy Polski z Białorusią powiedzieli w czwartek, że słyszeli strzały i wystrzały helikopterów po tym, jak rosyjska Grupa Wagnera przybyła, by szkolić białoruskie siły specjalne, budząc obawy, że wojna na Ukrainie może ich dogonić.

Minister obrony Błaszczak ogłosił na początku tego miesiąca, że ​​Polska rozpoczęła przemieszczanie 1000 żołnierzy na wschód kraju.

Na początku lipca Polska zapowiedziała, że ​​wyśle ​​500 policjantów w celu wzmocnienia bezpieczeństwa granicy z Białorusią.

(Reportaż Alana Charlisha; montaż: Kim Coghill; montaż: Javi West Larranaga w języku hiszpańskim)

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi związanych z globalnymi rynkami finansowymi dzięki Investing.com.

Wypisać

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *