Polska robi pierwszy krok i nie będzie importować rosyjskiego węgla

Bruksela – Polski rząd zapowiedział wczoraj, że przyjmie ustawy o wstrzymaniu importu węgla z Rosji i zamrożeniu aktywów osób fizycznych i „podmiotów wspierających Rosję”. Rzecznik Władzy Wykonawczej Peter Muller wyjaśnił, że obie decyzje zostały uzgodnione w Radzie Ministrów we wtorek, ponieważ „nie możemy dłużej czekać na decyzje Unii Europejskiej” (UE).

Mueller powiedział prasie, że proponowane środki ominą unijne sankcje, bo te „wymagają jednomyślności (ze wszystkich państw członkowskich), ale w Polsce, dzięki powołaniu się na warunek bezpieczeństwa, podejmujemy środki krajowe”.

Odmowa zapłaty w rublach Z drugiej strony Unia Europejska odrzuca żądanie Moskwy zapłaty rubli za zakup gazu od rosyjskich dostawców, co zostało jednogłośnie uzgodnione z liderami Grupy Siedmiu w obliczu żądania Władimira Putina o zapłatę w rublach, ponieważ potwierdził wczoraj rzecznik gminy.

Ministrowie energetyki G7 i komisarz ds. energii Kadri Sesimun jednogłośnie zgodzili się na odrzucenie rosyjskich żądań zapłaty za dostawy gazu z Moskwy w rublach na spotkaniu wideo w poniedziałek.

Ministrowie energetyki argumentowali, że umowy na dostawy gazu muszą być przestrzegane i precyzują, że płatność będzie dokonywana w euro lub dolarach, dlatego członkowie G7 i Unia Europejska będą zwracać się do firm działających na ich ziemiach, które nie reagują na takie żądania.

„Cała G7 zgadza się, że jest to ewidentne jednostronne złamanie traktatów. W większości przypadków obowiązujące kontrakty na dostawy rosyjskiego gazu ziemnego przewidują euro jako środek płatniczy” – powiedział minister.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *