Polska rozpoczyna rok w stanie pogotowia wojskowego i rozmieszcza myśliwce F-16 wzdłuż swojej granicy z Ukrainą

Polska rozpoczyna rok w stanie pogotowia wojskowego i rozmieszcza myśliwce F-16 wzdłuż swojej granicy z Ukrainą

Polska, Członkostwo w Unii Europejskiej i NATOrok rozpoczyna się w stanie gotowości wojskowej. Naczelne dowództwo zarządziło wysłanie dwóch myśliwców F-16 z sił powietrznych Polski i USA po tym, jak rosyjski pocisk wleciał w polską przestrzeń powietrzną trzy minuty po jego locie na Ukrainę – potwierdził polski Sztab Generalny. Po patrolu Dowództwo Operacyjne zakończyło swoje działania i „w miarę zmniejszania się poziomu zagrożenia operację zakończono, a samoloty wróciły do ​​baz i wróciły do ​​normalnych działań operacyjnych” – czytamy w oświadczeniu.

To nie pierwszy raz, kiedy Rosja nie trafiła w rakietę skierowaną na Ukrainę, ale tym razem polskie wojsko podjęło kroki, aby uniknąć takiej sytuacji. Przywodow, kiedy w wyniku ataku na ziemiach polskich zginęło dwóch mężczyzn. Do obrony swojej pozycji Polska aktywowała dwie pary myśliwców F-16 i kombinowany tankowiec z baz w Łasku i Kresnym.

„Każde działanie wskazujące, że możemy podjąć działania obronne, jest pozytywne. Powinno pokazać, że reagujemy na prowokacje Rosji, a jakakolwiek reakcja na jej działania jest pożądana” – ocenia lekarz. Macieja Milczanowskiego, ekspert ds. bezpieczeństwa na Uniwersytecie Rzeszowskim. Zapytany, czy F-16 powinny zestrzelić i przechwycić rakiety naruszające polską przestrzeń powietrzną, Milksanowski odpowiedział: „Właśnie tego chcę”, ale nie co tym razem się stało.

To nie są przypadki, ale wielu polskich badaczy tak uważa Putin testuje reakcję nowego polskiego rządu, podobnie jak testowała międzynarodową reakcję za pomocą rakiety, która rok temu uderzyła w Presvoto. Rząd Donaghta Tuska rozmieścił milicję i odpowiedział skargą dyplomatyczną: Podsekretarz Stanu, BartoszewskiegoWysłał wezwanie do rosyjskiego urzędnika Andriej Ordasz Protestując przeciwko incydentowi, należy go poprosić o „wyjaśnienie incydentu naruszenia przestrzeni powietrznej i zapewnienie natychmiastowego zaprzestania takich działań”.

Ordasz nie przyznał się do faktów i nazwał oskarżenia wobec Rosji bezpodstawnymi, twierdząc, że Polska nie przedstawiła żadnych dowodów, mimo że jest szefem polskiego Sztabu Generalnego. Wisław KukulaPrywatnie potwierdził, że według obserwacji radarowych rosyjski rakieta przeleciała ponad 40 kilometrów po naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej na trzy minuty.

Wsparcie koalicji

Sekretarz Generalny NATO Jensa Stoltenberga, potraktował tę informację poważnie i ponownie zapewnił wsparcie sojusznicze dla Warszawy. Około 480 żołnierzy wzięło udział w akcji poszukiwawczej w pobliżu miejscowości Zamczok w południowo-wschodniej Polsce, „której celem było sprawdzenie, czy żaden element rakiety nie znalazł się na granicy Polski” – potwierdziło Dowództwo Operacji Wojskowych.

Rząd Tuska starał się podkreślać, że jego podejście i temperament w obliczu jakiegokolwiek ataku nie odbiegają od poprzedniego rządu. Polska jest w czołówce Wydatki obronne w NATO Ponieważ ustępujący rząd planuje budżet na poziomie około 4% PKB zarówno na rok 2023, jak i 2024.

W latach 2023-2026 r. Zakupy broni o wartości 37 miliardów euro Ponadto, aby szybko zaspokoić popyt, czołgi bojowe, myśliwce i wyrzutnie rakiet będą pochodzić od dwóch dostawców: Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. 366 czołgów Abrams, 32 samoloty F-35 i wyrzutnie rakiet HIMARS będą produkcji amerykańskiej, a Seul dostarczy 1000 czołgów Black Panther, 48 samolotów FA-50 i 288 wyrzutni rakiet Chunmoo.

Część zakupów jest już finansowana nowym „Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych”Wydaje się, że nowy rząd nie ma zamiaru ingerować w te pozycje budżetu, głównie za pośrednictwem obligacji rządowych i pożyczek, co stawia Polskę na dobrej drodze do zbudowania największej siły lądowej w UE.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *