WARSZAWA (AP) – Polska złożyła w niedzielę skargę dotyczącą błędu w poście w mediach społecznościowych autorstwa szefa Komisji Europejskiej, który błędnie określił obóz zagłady Auschwitz jako „Polskę”.
Ta wiadomość Ursuli van der Leyen z X, która wcześniej znajdowała się na Twitterze, została później zredagowana w celu wskazania, że Auschwitz był nazistowskim niemieckim obozem zagłady.
Przypomnijmy, że w sobotę Van der Leyen i komisarze UE złożyli hołd ofiarom Holokaustu z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Zapisują nazwiska niektórych ofiar. Dodany tekst wskazuje miejsce oraz daty urodzin i śmierci. W oryginalnej publikacji obóz Auschwitz określany był jedynie mianem „polskiego”.
Na wiadomości telefoniczne i SMS-y wysłane w niedzielę do rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wieganda nie otrzymano natychmiastowej odpowiedzi.
– napisał minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski
„Informacje publikowane na portalach społecznościowych Komisji Europejskiej zostaną wyjaśnione” – powiedział.
W sobotę w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau grupa ocalałych z Holokaustu oraz urzędnicy państwowi wzięli udział w skromnej uroczystości z okazji 79. rocznicy wyzwolenia obozu przez wojska radzieckie 17 stycznia 1945 r. Holokaust.
Niemcy napadły na sąsiednią Polskę 1 września 1939 roku, rozpoczynając II wojnę światową. Od 1940 roku naziści wykorzystywali byłe austriackie obozy wojskowe w południowym mieście Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla członków polskiego ruchu oporu. W 1942 r. dołączyli do pobliskiego kompleksu Birkenau z komorami gazowymi i krematoriami miejsce masowej zagłady, głównie europejskich Żydów.
Szacuje się, że aż do jego zamknięcia w Auschwitz-Birkenau zginęło 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów. Polska znajdowała się wówczas pod brutalną okupacją niemiecką i straciła prawie 6 milionów obywateli, z czego połowę stanowili Żydzi.
Polskie prawo karze każdego, kto fałszywie oskarża Polskę o zbrodnie hitlerowskich Niemiec na terytorium Polski.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”