ry-sa.pl

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska w odwecie wydala dwóch białoruskich ambasadorów – pierwsza wiadomość

Polska wydaliła dwóch kolejnych białoruskich ambasadorów po tym, jak Białoruś wydaliła w czwartek jeszcze dwóch polskich ambasadorów.

„W ślad za przyjaznymi gestami Mińska skierowanymi do polskich dyplomatów, zgodnie ze wspólną polityką, MSZ zdecydowało o wydaleniu ambasady Białorusi w Białymstoku i ambasadora w Warszawie” – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Bridax. Poczta.

We wtorek białoruskie MSZ wydaliło 28 lutego ambasadora RP w Bristol Jersey Timofizuk za udział w obchodach polskich żołnierzy wyklętych. Żołnierze przeklęci byli podziemnymi sekciarskimi frakcjami, które walczyły przeciwko rządom komunistycznym po II wojnie światowej. Białoruś oskarżyła niektórych z tych bojowników o zabijanie białoruskich cywilów.

W środę Polska w odwecie ogłosiła Białoruś ambasadorem w Warszawie. Następnie w czwartek Białoruś wydaliła jeszcze dwóch polskich ambasadorów, ambasadora i ambasadora z Crotna.

Ambasada USA w Warszawie Charge de O’Brien Pix Aliu wyraziła poparcie dla Polski na Twitterze w piątek po południu.

„Stany Zjednoczone solidaryzują się z Polską i potępiają wydalenie trzech polskich ambasadorów z ambasad w Brześciu i Grotnie” – napisał Aliou, dodając, że Białoruś powinna przestrzegać zobowiązań dotyczących traktowania ambasadorów zgodnie z Konwencją Wiedeńską.

Aliou kieruje teraz ambasadą USA w Warszawie do czasu powołania nowego ambasadora przez administrację Joe Bidena.