Polska zgadza się z Francją na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych

Polska zgadza się z Francją na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych
Ta treść została opublikowana 27 grudnia 2022 – 17:24

Warszawa, 27 grudnia (EFE).- Ministrowie obrony Polski i Francji Mariusz Błaszak i Sébastien Lecornu podpisali dziś w Warszawie porozumienie, na mocy którego Francja dostarczy krajowi dwa satelity obserwacyjne ze stacją odbiorczą w Polsce.

„Podpisanie tej umowy satelitarnej znacząco przyczyni się do poprawy zdolności Sił Zbrojnych RP” – powiedział Leghorn podczas wspólnego wystąpienia ze swoim polskim odpowiednikiem.

Francuski minister podkreślił „istotność” dla bezpieczeństwa kraju, który potrafi samodzielnie i autonomicznie ocenić każdą sytuację.

Z drugiej strony przypomniał, że przestrzeń kosmiczna jest „coraz bardziej zmilitaryzowana” i ma duży wpływ na operacje wojskowe.

Podpisując porozumienie, Błaszczak omówił ze swoim francuskim odpowiednikiem sytuację na wschodniej flance NATO i potrzebę zacieśnienia współpracy z innymi sojusznikami w regionie, a także możliwość „przyszłej wspólnej pomocy” z Ukrainą.

Obaj ministrowie obrony podkreślili zaangażowanie swoich krajów we wspieranie Ukrainy po wojnie napastniczej rozpoczętej przez Rosję i potwierdzili wolę utrzymania tego wsparcia „tak długo, jak będzie to konieczne” – powiedział polski minister. EFE

gc/reklama

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *