Polski parlament zatwierdza budowę muru na granicy z Białorusią International

Polscy żołnierze budują ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy białoruskiej w pobliżu wsi Minkovs we wrześniu ubiegłego roku.Europa Press (Europa Press)

Polska podwoiła swój puls do UE. W kompletnym napięciu w klubie towarzyskim Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wiele artykułów umów unijnych jest niezgodnych z podstawowym prawem kraju, parlament przyjął poprawkę dotyczącą imigracji, która była niezgodna z prawem europejskim i międzynarodowym. Nowa zasada pozwala funkcjonariuszom granicznym odrzucać wnioski o azyl bez uprzedniego rozpatrzenia, decyzji sprzecznej z konwencjami genewskimi, wszystkich państw członkowskich i gorących eksmisji na granicy Nielegalnie przechodzący imigranci.

Polska Izba dała w ten czwartek zielone światło rządowemu planowi, który planuje wydać 1,6 miliarda slotów (równowartość zaledwie 350 milionów euro) w celu zapobieżenia ugodzie na granicy z Białorusią. Próbuję przezwyciężyć. Przedstawiciele Sezmilu, który ma niewielką większość w rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), głosowali za projektem ustawy, która teraz trafia w ręce zdominowanego przez opozycję Senatu.

Dziesiątki tysięcy migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, próbowały w ostatnich miesiącach przedostać się do UE przez granice Polski, Łotwy i Litwy. W niedawnym raporcie Komisja Europejska ostrzegała przed rządami Aleksandra Łukaszenki Promowane „przemyt migrantów do UE”.

Zgodnie z zatwierdzoną w czwartek nowelizacją cudzoziemiec zatrzymany na polskiej granicy będzie zmuszony do nielegalnego wjazdu i wyjazdu oraz zakazu wjazdu na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. Polskie władze mają prawo „pozostawić bez rozpatrzenia” wniosek o azyl złożony bezpośrednio po nieuregulowanej wizycie.

Organizacje pozarządowe są krytykowane za wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Polską, który uniemożliwia tym stowarzyszeniom pomoc przybyszom i ograniczanie dostępu mieszkańcom. Według polskich, litewskich i białoruskich urzędników co najmniej siedem osób zginęło na granicy UE z Białorusią, odkąd tego lata rozpoczęto przeprawy w regionie.

Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) odpowiedziała stwierdzeniem w oświadczeniu: „Polityka i procedury przyjęte przez Polskę w odpowiedzi na obecną sytuację na granicy UE z Białorusią są niezgodne z prawem międzynarodowym i unijnym i tylko pogłębią trudną sytuację uciekinierów. „Pozwala na arbitralne odrzucanie wniosków o azyl bez kontroli i bez zagwarantowania skutecznej ochrony gdzie indziej”.

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz teraz do EL PAÍS

Zapisz się tutaj

Komisja Europejska, która ze względu na poszanowanie praworządności podtrzymuje napięty puls z Polską, nie odpowiedziała jeszcze oficjalnie, ponieważ zwykle nie ma do czynienia z prawnie przyjętym ustawodawstwem. W tym przypadku wciąż brakuje podpisu prezydenta.

Ale Bruksela od miesięcy śledzi ewolucję sytuacji, którą uważa za „niepokojącą”, ponieważ według niedawnego raportu na temat imigracji i azylu wiąże się z „oprzyrządowaniem” ludzi na Białorusi do „celów politycznych”. I stara się zachować złożoną równowagę między przesłaniem wsparcia dla dotkniętych partnerów granicznych a złożoną sytuacją humanitarną, która się tworzy. „Skupiamy się na udzielaniu wsparcia państwom członkowskim w znalezieniu rozwiązania” – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Atlebert Johns. Mamy do czynienia z trudną sytuacją na zewnętrznej granicy UE z powodu działań reżimu Łukaszenki. Ale na granicy panuje też poważna sytuacja humanitarna i postaramy się omówić to z państwami członkowskimi na wszystkich szczeblach. Bruksela uważa, że ​​dotknięte kraje są odpowiedzialne za podjęcie „niezbędnych kroków, aby zapobiec stworzeniu sytuacji, w której ludzie są porzucani bez pomocy”.

W ten sam czwartek, kiedy wydano zielone światło dla nowej ustawy w Polsce, komisarz UE ds. wewnętrznych Elva Johansson powiedziała: „Ludzie, w tym dzieci, są podobno uwięzieni w dżungli w krytycznej sytuacji na zewnętrznej granicy. Unia Europejska z Białorusią” – powiedział w mediach społecznościowych. Zapowiedział też spotkanie z ambasadorami w celu omówienia możliwych sposobów rozwoju Europejskiej Służby Operacji Zewnętrznych, które jeszcze się nie odbyło.

Szwedzki komisarz również nie mówił wprost o nowym polskim prawie, ale wyraził swoją opinię po spotkaniu z polskim ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamiskim kilka tygodni temu: każde prawo, polityka czy praktyka na polskiej granicy jest przejrzysta i w pełni zgodna z akcesją Białorusi do UE .

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *