Polski rząd atakuje media z kapitałem zagranicznym na arenie międzynarodowej

Niezależne media w Polsce powoli toną. Na początku pierwszego roku nastąpiła stagnacja gospodarcza z powodu cięć w dochodach z reklam publicznych Podatek Nieoczekiwana nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji w celu ograniczenia zysków z reklam, a teraz kapitału zagranicznego w mediach. Posunięcie, które nie wpłynęło na unijne media, które chcą inwestować w Polsce, zostało przedstawione przez rządowych ustawodawców. Prawo i Sprawiedliwość (PiS) to ochrona przed chińską i rosyjską (niemożliwą według analityków) ingerencją w polski pejzaż medialny. Na razie, jeśli pójdzie dalej, dotknie to tylko grupy TVN w Stanach Zjednoczonych, choć jest to główny kanał informacyjny krytyczny wobec rządu.

Więcej informacji

Wiadomości z tego kanału wyróżniają się pracą badawczą. W 2018 wydali kilka zdjęć Spotkanie polskich neonazistów Świętujemy urodziny Adolfa Hitlera w mundurach SS i swastyce. Wśród uczestników zidentyfikowano osobistego asystenta posła PiS. Odpowiedź rządu? Oskarża kanał telewizyjny o „szerzenie nienawiści”. Sieć, wyceniona na 1 mld dolarów (około 843 mln euro), jest największą inwestycją w Stanach Zjednoczonych w Polsce i została ukarana grzywną w wysokości 330 tys. euro za opublikowanie zdjęć protestacyjnych w parlamencie. Ponownie został oskarżony o „podżeganie do przemocy i nielegalne zachowanie”.

Zaskakująca na początku lipca nowelizacja stanowi, że „licencje mogą być wydawane tylko firmom zagranicznym z siedzibą lub stałym miejscem zamieszkania w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego” obejmującym części UE. UE), Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Tym samym większość mediów należących do firmy spoza UE nie kwalifikowałaby się do uzyskania licencji.

Partia Konserwatywna i Radykalno-Nacjonalistyczna argumentuje, że firmy zagraniczne mają coraz większe wpływy w sektorze medialnym, co powoduje stronniczość w debacie publicznej. Ale analitycy widzą, że ta zasada ma jasny cel.

„Patrząc na krajobraz medialny w Polsce, ta zmiana dotknie tylko grupy TVN. Forum pomysłów. Należy pamiętać, że ustawodawca PiS Marek Suzuki, który wprowadził program, publicznie przyznał, że jego partia chce sytuacji, w której będzie jakiś wpływ na TVN, poza kanałem informacyjnym jest kilkanaście innych serwisów i grupa wideo na żądanie.

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz do EL PAÍS teraz

Zapisz się tutaj

TVN24 to doskonałe źródło informacji dla wielu Polaków. Zatrudnia około tysiąca osób i codziennie jest obserwowana przez 4,5 miliona osób, które nie są odwiedzane w 38-milionowym kraju.

Rosja i Chiny

Ustawodawcy starają się rozwiać wątpliwości dotyczące reformy i nalegać, aby była zgodna z przepisami prawa własności podobnymi do tych w innych krajach UE. Ale PiS już dawno został zdefiniowany przez rząd „Rekolonializm” Zarówno media, jak i Unia Europejska i Stany Zjednoczone wyraziły swoje zaniepokojenie. Komisarz UE ds. wartości i przejrzystości Vera Jurova ostrzegła, że ​​„nowy polski projekt ustawy o koncesjach na nadawanie to kolejny niepokojący znak wolności i różnorodności mediów w kraju”.

Sekretarz generalny, Mateusz Moraviki, apelował w swoich interwencjach o profilaktykę. Wyobraźmy sobie sytuację w Polsce, gdzie media, czy to duży portal, telewizja czy radio, czy duża gazeta, są kupowane przez firmę rosyjską, chińską lub arabską. Czy jako obywatele mamy prawo powiedzieć „nie”? „Chcemy mieć takie narzędzia, aby zapobiegać takim akwizycjom” – dodał.

Jednak potrzeba tego zakazu jest wątpliwa. – Od wielu lat jestem prawnikiem ds. mediów i nie widzę zainteresowania polskim rynkiem telewizyjnym ze strony Rosjan czy Chińczyków – mówi Karol Laskovsky, partner w firmie konsultingowej Tentos, która śledzi ewolucję branży medialnej w Polsce. W tym konkretnym przypadku, jak przyznaje, „starają się tu stworzyć środowisko, w którym mogą jakoś zneutralizować TVN”. W ten sposób minimalizując krytyczne głosy.

Równolegle Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) musi podjąć decyzję o odnowieniu koncesji na kanał TVN24, która wygasa 26 września, a która rozpoczęła się 17 miesięcy temu, ale jeszcze nie odpowiedziała. „To bardzo znacząca inwestycja USA w Polsce.

Nowy kapitał

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji będzie omawiana w sierpniu. Jeśli zmiana będzie kontynuowana, amerykańska grupa będzie musiała sprzedać część swoich akcji. Discovery jest właścicielem polskich kanałów za pośrednictwem holenderskiej grupy holdingowej polskiej telewizji. Szymon Ananicz z Ideaforum tłumaczy jednak, że „nowy warunek jest taki, że firma nie należy do zagranicznej firmy i nie ma stałej lokalizacji na terenie Europejskiej Strefy Ekonomicznej”. Firmy, których to dotyczy, muszą refinansować swój kapitał w ciągu sześciu miesięcy od ogłoszenia ustawy. Tam wejdą nowi inwestorzy.

Polski kapitał dominuje dziś w mediach. Dadez Kowalski, profesor dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczy, że „TVN jest wyjątkiem od reguły”, zauważając, że „bada koszty reklamowe spółek Skarbu Państwa od 2016 roku” i „zwracając baczną uwagę na to, jak krytykują media”. Rząd. “Ta zmiana zasad Kowalskiego” podważy zaufanie do państwa, “pogorszy klimat inwestycyjny” i będzie miała reperkusje dla Polski “za naruszenie warunków koncesji przyznanych na mocy prawa krajowego i europejskiego”.

Wolność prasy

Sytuacja w Polsce martwi reporterów bez granic Klasyfikacja wolności prasy światowej Z organizacji zajęła 64 miejsce na 180. Alfonso Armada, lider RSF Hiszpania, ubolewa: „Od dawna zdajemy sobie sprawę z manewrów polskiego rządu w celu ograniczenia wolności prasy”. .

Międzynarodowa organizacja „zidentyfikowała środki takie jak te wprowadzone przez rząd Victora Orbana na Węgrzech: ingerencję rządu, oddziałów i zwolenników politycznych w celu kontrolowania różnorodności mediów”. Na początku tego roku Polska Press, grupa medialna z siedzibą w Verloxgroup Passa w Niemczech, została przejęta przez PKN State Oil Company, którym zarządzają bliscy współpracownicy PIS. RSF potępił sprzedaż, która pozostawiła rządowi 20 z 24 gazet regionalnych.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *