Prezydenci Chin i Stanów Zjednoczonych zamknęli swoje pierwsze spotkanie twarzą w twarz – Escambrai

Prezydenci Chin i Stanów Zjednoczonych zamknęli swoje pierwsze spotkanie twarzą w twarz - Escambrai

Prezydent Chin Xi Jinping wzywa swojego amerykańskiego odpowiednika, Joe Bidena, do okazania „wzajemnego szacunku” w delikatnych kwestiach azjatyckiego giganta.

Xi nawoływał jednak do zacieśnienia więzi i lepszej współpracy z Waszyngtonem, podkreślając, że każda zmiana w stosunkach musi opierać się na „wzajemnym szacunku”. (fot. PL)

Prezydenci Chin Xi Jinping i Stanów Zjednoczonych Joe Biden zakończyli swój pierwszy bezpośredni kontakt 16 listopada, naznaczony synchronizacją z promowaniem zdrowych i stabilnych stosunków między ich dwoma krajami, w toczącej się konfrontacji.

Spotkanie odbyło się za pośrednictwem łącza wideo i było poprzedzone dwoma rozmowami telefonicznymi przeprowadzonymi przez przywódców w tym roku, a także różnymi rozmowami innych wysokich rangą urzędników ich rządów.

Jak do tej pory informowano w Pekinie, obie strony przeanalizowały „strategiczne i kluczowe kwestie” w swoich stosunkach dwustronnych.

Jednak w swoim pierwszym przemówieniu Xi nalegał na wzajemny szacunek, pokojowe współistnienie i dążenie do współpracy, w której wszyscy wygrywają, zarówno w zarządzaniu sprawami wewnętrznymi, jak i przejmowaniu odpowiedzialności międzynarodowej.

Zauważył, że „Chiny i Stany Zjednoczone, jako dwie największe gospodarki świata i stali członkowie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, muszą wzmocnić komunikację i współpracę (…) i współpracować na rzecz szczytnej sprawy światowego pokoju i rozwoju ”. .

Jego zdaniem zdrowe i stabilne relacje między Pekinem a Waszyngtonem są niezbędne do promowania indywidualnego rozwoju, ochrony pokojowego i stabilnego środowiska międzynarodowego oraz poszukiwania skutecznych odpowiedzi na globalne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne i epidemia COVID-19.

Jak wynika z oświadczenia wydanego na początku rozmów, Biden wyraził gotowość do szczerej i owocnej rozmowy z Xi oraz podkreślił odpowiedzialność obu stron za dążenie do rywalizacji między swoimi krajami bez popadania w konflikt.

„Musimy odbudować konsensus, jasno i szczerze mówić o naszych różnicach i współpracować w obszarach wspólnego zainteresowania, zwłaszcza w kwestiach globalnych, takich jak zmiany klimatu. Relacje między naszymi krajami mają ogromny wpływ nie tylko na nas, ale na cały świat” – powiedział.

Wirtualne spotkanie miało pierwszy moment, a następnie kontynuowano po kilku minutach przerwy.

Każdemu prezesowi towarzyszył zestaw ważnych stanowisk kierowniczych.

Pierwsza wymiana prezydencka odbyła się w lutym, a Xi podkreślił potrzebę przywrócenia różnych mechanizmów dialogu, aby dokładnie zrozumieć wzajemne intencje polityczne i uniknąć nieporozumień.

Podkreślił również, jak ważne jest zarządzanie różnicami, gdy istnieją, poszukiwanie współpracy tam, gdzie jest to wymagane, stawianie na wzajemny szacunek i przyczynianie się do walki z pandemią COVID-19, promowanie ożywienia gospodarczego i pokoju na planecie.

Wezwał jednak Waszyngton, by ostrożnie podchodził do takich kwestii, jak między innymi Tajwan, Hongkong i Xinjiang, ponieważ mają one charakter wewnętrzny w Chinach i są związane z ich suwerennością i integralnością terytorialną.

Oświadczenia te wzmocniły pozycję Chin do zerwania stosunków ze Stanami Zjednoczonymi w świetle trwających tarć.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *