Prezydent Boliwii ostrzega w Silak przed kryzysem kapitalizmu

„Dzisiaj mamy do czynienia z wielokrotnym i systematycznym kryzysem kapitalistycznym, który w coraz większym stopniu zagraża życiu ludzkości i naszej Matki Ziemi, czyli kryzysowi żywnościowemu, wodnemu, energetycznemu, klimatycznemu, zdrowotnemu, gospodarczemu, handlowemu i społecznemu” – powiedział w rozmowie z Daily Telegraph. Siódmy Szczyt Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC).

Podczas Forum Integracyjnego, które odbyło się w hotelu Sheraton w stolicy Argentyny, Arce nalegał, aby kraje świata pomyślały o przyszłych pokoleniach io Matce Ziemi, którą nazwał „naszym wspólnym domem”.

Na spotkaniu, które oznacza koniec tymczasowej prezydencji Argentyny i ustępuje miejsca Republice Saint Vincent i Grenadyn w tej odpowiedzialności, Prezydent wezwał do określenia przyczyn każdego kryzysu w celu zmiany systemu.

Zauważył, że charakteryzuje się to reprodukcją dominacji, wyzyskiem i wykluczeniem zdecydowanej większości.

Zaznaczył również, że Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów powinna powrócić do zasad pluralizmu, ale nie po to, by zachować niesprawiedliwy system międzynarodowy, który przytłacza państwa i narody, ale raczej po to, by dążyć do lepszego świata, który jego zdaniem jest „możliwy”.

Celac to jedyny mechanizm dialogu i koordynacji na półkuli zachodniej, który na stałe obejmuje 33 kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów, bez udziału Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Nowością w spotkaniu jest to, że po dwóch latach nieobecności w Brazylii tym razem weźmie w nim udział prezydent Luiz Inacio Lula da Silva.

2 stycznia Lula potwierdził Arce swoją decyzję o ponownej integracji południowoamerykańskiego giganta z tym forum integracyjnym podczas spotkania, które odbyło się w Brasilii 24 godziny po tym, jak weteran przywódca Partii Robotniczej rozpoczął swoją trzecią kadencję.

Decyzja ta została wcielona w życie 12 tego miesiąca, kiedy ambasador Brazylii w Argentynie, Reinaldo José Almeida, przekazał argentyńskiemu ministrowi spraw zagranicznych Santiago Cafiero oficjalny list, w którym Brazylia zakończyła powrót do CELAC.

W ten sposób forum dyskusji i porozumienia politycznego krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów zostanie wznowione bez obecności anglojęzycznych mocarstw północnoamerykańskich na sesji plenarnej krajów regionu.

W przeciwieństwie do innych szczytów CELAC, w tym siódmym szczycie weźmie udział wysłannik prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Biden; To jest Christopher Dodd, specjalny doradca prezydenta obu Ameryk.

pam/jpm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.