Prezydent Oakley: „Celem jest przekształcenie Ameryki Łacińskiej i Karaibów”

Prezydent Oakley: „Celem jest przekształcenie Ameryki Łacińskiej i Karaibów”

To było 11 sierpnia 1966. W Hawanie Czwarta Konferencja Studentów Ameryki Łacińskiej Komendant Główny Fidel Castro wpadł na pomysł stworzenia organizacji jednoczącej postępowe ruchy studenckie w regionie, opartej na zasadach solidarności, antyimperializmu i antyfaszyzmu.

Tak narodziła się Organizacja Studentów Kontynentalnych Ameryki Łacińskiej i Karaibów (Oclae), kierowana przez Federację Studentów Uniwersyteckich (FEU) na Kubie dzięki głosowaniu 23 organizacji w regionie.

Na kolejnych konferencjach i do dziś FEU będzie certyfikowany na czele studentów zaangażowanych w słuszne sprawy w Ameryce Łacińskiej.

W ten czwartek, kiedy Oakley obchodzi swoje 56. urodziny, Kubadebata Rozmawia z jej liderem, Lionelem Perezem Freemanem, studentem V roku medycyny.

Jakie aspekty wyróżniają obecnie Oakley?

Dziś organizacja składa się z ponad 35 lewicowych i centrolewicowych związków studenckich (szkoły średnie, uniwersytety i studia magisterskie) z około 22 krajów regionu. Pracujemy razem na rzecz bezpłatnej, wysokiej jakości edukacji publicznej.

„Przyłączamy się również do walk antyimperialistycznych na kontynencie i opowiadamy się za takimi sprawami, jak pokój w Kolumbii, niepodległość Portoryko, zniesienie embarga na Kubę, ochrona środowiska, równość płci i prawa człowieka”.

Leonardo Perez Freeman jest prezydentem Oclae od 2020 roku. Zdjęcie: Dzięki uprzejmości gościa.

Jak zorganizowana jest ta kompleksowa organizacja?

Oficjalnie wszyscy studenci FEU i FEEM na Kubie, a także z federacji Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które tworzą Oclae, są jej członkami tylko dlatego, że ich organizacja znajduje się na liście.

„OCLAE składa się z Sekretariatu Generalnego (który obejmuje wszystkie stowarzyszone federacje), Kongresu Ameryki Łacińskiej (najwyższy organ zarządzający) oraz Sekretariatu Wykonawczego.

Sekretariat Wykonawczy w szczególności składa się z członków z czterech organizacji reprezentujących różne regiony kontynentu: w przypadku Stożka Południowego istnieje Krajowy Związek Studentów Brazylii; Dla Regionu Andyjskiego, Wenezuelska Konfederacja Uczniów Szkół Średnich; dla regionu Ameryki Środkowej, Narodowa Federacja Studentów Nikaragui, a także dla Ameryki Środkowej i Karaibów, FEU na Kubie. Każdy ma określonego przedstawiciela. W moim przypadku jestem przedstawicielem FEU jako prezydent Oclae”.

Przypuszczam, że w czasie epidemii, która właśnie się skończyła, trudno było koordynować pracę organizacji, ponieważ nie było możliwości odbycia spotkań twarzą w twarz. Jak rozwinęli pracę?

Wyobraź sobie, że zostałem prezydentem w sierpniu 2020 r., w szczytowym momencie epidemii COVID-19. Następnie zorganizowaliśmy spotkania sekretariatu za pośrednictwem online.

„Spotykaliśmy się co miesiąc za pośrednictwem tego medium i sprawdzaliśmy postępy i zadania do wykonania, oprócz posiadania własnej grupy WhatsApp, w której koordynowaliśmy zadania. Czterech członków Zarządu sporządziło wytyczne. Następnie wymieniliśmy się informacjami i rozmawialiśmy z członkami Sekretariatu.

W listopadzie 2021 roku mogliśmy osobiście odbyć pierwsze spotkanie Sekretariatu w Guadalajarze w Meksyku. Uczestniczyło w nim ponad 15 krajów, pomimo złożonej sytuacji, która pozostaje z powodu COVID-19.

„Ponieważ szczepionki pozwoliły nieco opanować chorobę, spotkaliśmy się ponownie w lutym 2022 r. w Caracas w Wenezueli i uzgodniliśmy zorganizowanie Konferencji Studentów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CLAE) w listopadzie tego roku w samym Caracas”.

Po przerwie od spotkań twarzą w twarz, w związku z pandemią COVID-19, Oakley spotkał się ponownie w Meksyku w 2021 roku. Zdjęcie: dzięki uprzejmości gościa.

Jak idą przygotowania do tego spotkania?

– To gigantyczna trąba powietrzna. Należy pamiętać, że jest to duże wydarzenie dla ruchu studenckiego w regionie i pierwsze, które rozwiniemy po napiętym okresie pandemii.

„Aspirujemy, aby mieć ponad 2000 studentów z całego kontynentu, aby dalej mobilizować i ujednolicać nasze członkostwo.

„Kończymy teraz przygotowania do tego, jak będzie wyglądało wewnętrzne życie CLAE, na przykład, w jaki sposób zostaną rozłożone główne wykłady, stoły dyskusyjne, jaki będzie ogólny program wydarzenia i główne kierunki, które zostaną omówione (które obejmie konfrontację z utowarowieniem edukacji, polityką płci, polityką neoliberalizmu i sojuszami w Ameryce Łacińskiej jako mechanizmami integracji.

„Muszę również zaznaczyć, że konferencja będzie poświęcona Che w 55. rocznicę jego zabójstwa w październiku przyszłego roku i że zorganizujemy warsztaty na temat przywództwa i znaczenia ruchu studenckiego, demonstracji i marszów” – dodał.

Oczywiście ta praca powinna zająć w tej chwili większość twoich wysiłków, ale jakim innym projektom angażuje się Oakley?

– Od zeszłego roku skupiliśmy się na wzmocnieniu naszych głównych kampanii. Jednym z kluczowych czynników jest pokój w Kolumbii, ponieważ jesteśmy jedną z organizacji, która nadzoruje przestrzeganie porozumienia pokojowego od czasu jego podpisania w Hawanie w 2016 roku.

Od 29 lipca do 4 sierpnia Oakley opracował pierwszą misję dla studentów i młodzieży, aby towarzyszyć i monitorować wdrażanie ostatecznych porozumień pokojowych. Związki studenckie zaangażowały się tam w naszą organizację i to one przewodziły temu procesowi.

„Kolejną kampanią, w którą się oddajemy, jest inicjatywa przeciwko utowarowienia edukacji. Jest to również jedna z najważniejszych, ponieważ rządy neoliberalne nieustannie próbują łamać sprawiedliwość edukacyjną, a my jesteśmy zaangażowani w publiczną, bezpłatną i wysokiej jakości edukację, bez 'sprzedaży’ tyle wiedzy na prywatnych uczelniach.

Ponadto obowiązkiem Oakley jest przyczynianie się do wzmocnienia ruchu studenckiego; Nadążanie za zmaganiami narodów w kwestiach takich jak bezrobocie, imigracja i jakość życia, wśród innych problemów, które ograniczają ich rozwój; A także wzmacnianie i koordynowanie powstających w naszym kraju ruchów społecznych”.

Organizacja składa się z ponad 35 związków studenckich na lewo i prawo z około 22 krajów regionu. Zdjęcie: dzięki uprzejmości gościa.

Jakie są najważniejsze osiągnięcia organizacji w ciągu tych 56 lat?

– Pierwszym z nich jest zachowanie ponad półwiecznej artykulacji ruchu studenckiego z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, który jest ruchem bardzo niejednorodnym. Ponadto pozostawanie do dziś jako główna platforma wiążąca dla ruchów studenckich na danym terytorium jest samo w sobie zaletą.

„Mogę również powiedzieć, że w tych latach zdobyliśmy uznanie organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ. Pracujemy w ramach Systemu Oświaty, Nauki i Kultury Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNESCO) i mamy status konsultanta w UNICEF, a także specjalnego konsultanta. status w Radzie Gospodarczej i Społecznej (Ecosoc).

Z drugiej strony przez te lata uczestniczyliśmy w głównych procesach kontynentu, ponieważ wierzymy, że studenci powinni kierować przemianami społecznymi. Procesy wyborcze i historyczne demonstracje (takie jak te w Chile) były obecne w Oakley, a my stworzyliśmy międzynarodowy ruch zdolny do odnowienia podstaw lewicy w Ameryce Łacińskiej”.

Jakie jest znaczenie posiadania organizacji takiej jak ta, którą kierujesz w obecnym kontekście?

Nasza organizacja zrzesza związki studenckie, które walczą o postęp, sprawiedliwość społeczną i pełną równość w swoich miastach. Muszą jednak stale walczyć z pewnymi sektorami i instytucjami, a nawet z rządami własnych krajów.

Stąd nasza wiodąca rola, wsparcie i ciągłość są niezbędne, zwłaszcza dzisiaj, kiedy jesteśmy zwolennikami dyskursu i działań przeciwko hegemonii, wobec agresywnej kultury kapitalistycznej, która rozumie pieniądze, a nie ludzi.

„Ułatwiamy naszym członkom podnoszenie głosu i składanie skarg w tym międzynarodowym otoczeniu, ale jednocześnie jesteśmy platformą jedności dla lewicowych studentów latynoamerykańskich walczących o lepszy świat.

Motto XIX Konferencji Studentów Ameryki Łacińskiej i Karaibów brzmi: Od oporu do rewolucji możliwa jest kolejna Ameryka. To właśnie ma na myśli Oakley. Przekształć rzeczywistość i znajdź innego Ameryki Łacińskiej, coś, co można osiągnąć dzięki jedności sektora studenckiego w całej Ameryce Łacińskiej i na Karaibach”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *