R. Czech- Nowy premier Czech prezentuje swój gabinet wbrew rozkazowi prezydenta Zemana

Madryt, 17 lat (Europejska prasa)

Nowy premier Czech Petr Fiala zaprezentował w piątek swój gabinet po rozwiązaniu kryzysu z prezydentem Czech Karelem Zemanem, który z powodów ideologicznych odmówił przyjęcia jego kandydatury na stanowisko zagraniczne.

Zeman przekonywał, że John Lipavsky, członek Partii Piratów, zajmuje „odległe stanowisko” w stosunku do europejskiego sojuszu polityczno-kulturalnego znanego jako Grupa Wyszehradzka, który zostanie utworzony wspólnie z Izraelem, Czechami, Polską, Węgrami i Słowacja.

Ponadto Zeman bezpośrednio upomniał Lipowskiego za obronę tak zwanego Dnia Sudetów, historycznej nazwy nadanej częściom byłej Czechosłowacji, gdzie ludność niemiecka została wysiedlona po II wojnie światowej.

Wściekły Fiala w zasadzie zagroził, że wniesie do Trybunału Konstytucyjnego zaprzeczenie Zemana, ponieważ prezydent kraju ma formalne stanowisko. Jednak po rozmowach w ostatniej chwili z premierem w poniedziałek Zaman zmienił swoją decyzję.

Rząd reprezentuje koalicję cywilnych Demokratów, Chrześcijańskich Demokratów, Liberalno-Konserwatywną TOP 09 i Partię Piratów oraz burmistrzów i niezależnych w październikowych wyborach powszechnych.

Fiala był konserwatystą i sceptycznym podejściem do integracji UE i liberalizacji kwestii społecznych, ale teraz jego priorytetem jest kompromis i natychmiastowa redukcja deficytu ze względu na różne ideologie polityczne partii zaangażowanych w koalicję rządzącą.

W oświadczeniu Bloomberg powiedział: „Jest bardzo jasne, że gabinet musi działać w jakiś sposób, aby kontrolować inflację i że nie możemy mieć takiego budżetu z deficytem”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *