Rosja odpowie na powiększenie NATO w Arktyce

Rosja odpowie na powiększenie NATO w Arktyce

Moskwa.- Rosja odpowie na wzrost potencjału militarnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) w Arktyce środkami zapobiegawczymi, zapowiedział dziś rosyjski ambasador ds. zadań specjalnych Nikołaj Korczunow.

„Aby odpowiedzieć na te wyzwania i zagrożenia, Rosja przyjmie zestaw działań wynikających z zadań postawionych przez prezydenta Władimira Putina w koncepcji polityki zagranicznej oraz strategii rozwoju rosyjskiej Arktyki do 2035 roku” – powiedział agencji prasowej ambasador. Sputnik.

Korczunow zauważył, że rosnące napięcia polityczne i militarne w Arktyce wynikają z niekonstruktywnego stanowiska Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, zwłaszcza w kontekście operacji wojskowej na Ukrainie.

„Tendencja zwiększania zdolności NATO w regionie Arktyki, w tym przystąpienie Finlandii do tego bloku i ewentualne wejście Szwecji, wskazuje, że w NATO przeważają scenariusze wojskowe, jeśli chodzi o wzmacnianie jego bezpieczeństwa w regionie Arktyki. Północne szerokości geograficzne” – napisał. .

Dodał, że Moskwa będzie w dalszym ciągu przyczyniać się do tworzenia sprzyjających warunków zwiększania wzajemnego zaufania w Arktyce dla stabilności, współpracy i konstruktywnego dialogu.

W maju 2022 roku, w związku z wydarzeniami na Ukrainie, Finlandia i Szwecja skierowały swoje prośby o przyłączenie do bloku wojennego do Sekretarza Generalnego NATO. Do przyjęcia konieczne było uzyskanie zgody wszystkich krajów członkowskich.

Początkowo Ankara blokowała rozpatrywanie wniosków, ale 29 czerwca Turcja, Szwecja i Finlandia podpisały memorandum dotyczące bezpieczeństwa, które – jak potwierdziło NATO – uwzględniało obawy Ankary w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi i ograniczenia w dostawach broni.

Do początku 2023 r. wnioski Szwecji i Finlandii ratyfikowało 28 z 30 państw NATO. Węgry i Turcja wyraziły chęć rozpatrzenia wniosku szwedzkiego oddzielnie od wniosku fińskiego.

31 marca wszyscy członkowie NATO zakończyli ratyfikację wniosku Finlandii. W przypadku Szwecji jej wniosek o członkostwo jest w dalszym ciągu rozpatrywany ze względu na niechęć Węgier i Turcji.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *