Rosja skupiła się na osiągnięciu pokoju w Syrii

MOSKWA, 26 sierpnia – Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja nadal jest zainteresowana pokojem w Syrii pomimo specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie.

Na spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem sekretarza generalnego ONZ do narodu arabskiego Geirem Pedersenem rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło zaangażowanie na rzecz stabilności Syrii.

Niedawno niektórzy z naszych zachodnich kolegów opublikowali informację, że w trakcie specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie Rosja straciła zainteresowanie syryjską osadą, w tym wsparcie jej misji. To są całkowicie fałszywe stwierdzenia” – podkreślił Ławrow.

Szef dyplomacji przekonywał, że te wypowiedzi nie odzwierciedlają dalszego podejścia Moskwy do poszukiwania kompleksowego rozwiązania syryjskiego.

Dodał, że naród eurazjatycki „jest szczerze zainteresowany zawarciem syryjskiego porozumienia na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2254 oraz decyzji podjętych na Syryjskiej Konferencji Dialogu Narodowego w Soczi w 2018 roku”.

Ławrow dodał, że trwają przygotowania do kolejnego posiedzenia Syryjskiego Komitetu Konstytucyjnego, organizacji powstałej z inicjatywy uczestników formatu astańskiego (Rosji, Turcji i Iranu), aby „pracować stabilnie, skutecznie i co najważniejsze pod najlepszymi warunki.”

Rosyjski minister spraw zagranicznych w rozmowie telefonicznej ze swoim syryjskim odpowiednikiem Faisalem Miqdadem 23 sierpnia nalegał na konieczność poszanowania przez Izrael suwerenności i integralności terytorialnej Damaszku.

Ławrow potępił izraelskie ataki na naród arabski, zwłaszcza ten, któremu poddano go 10 czerwca, kiedy zaatakowano międzynarodowe lotnisko w Damaszku, oraz atak 2 lipca na port Tartus.

Syria jest świadkiem konfliktu od 2011 roku, w którym siły rządowe mierzą się z uzbrojonymi frakcjami opozycji i organizacjami terrorystycznymi.

Rozstrzyganie działań wojennych odbywa się za pośrednictwem dwóch programów: programu genewskiego w Szwajcarii pod auspicjami ONZ i programu z Astany w Kazachstanie.

Wysiłki koncentrują się obecnie na znalezieniu politycznego rozwiązania kryzysu syryjskiego i powrotu uchodźców. (LL)


uwagi
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany *

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.