Rośnie poparcie dla strajku domagającego się dymisji prezydenta Gwatemali

Crece apoyo a paro para exigir renuncia de presidente guatemalteco
Gwatemala, 27 lipca (Prensa Latina) Hashtag #ParoNacional29J to trend w dzisiejszej Gwatemali po wezwaniu do zorganizowania w czwartek narodowego dnia protestu przeciwko prezydentowi Alejandro Giamatti.

W mediach społecznościowych kilka organizacji wyraziło swoją decyzję o przyłączeniu się do wniosku o rezygnację rządu Giamattiego i prokuratora generalnego Consuelo Porrasa, po decyzji o odwołaniu Juana Francisco Sandovala, głównego prokuratora specjalnego przeciwko bezkarności do zeszłego piątku (Brazy).

Wydalenie Sandovala – teraz wygnanego za narażenie życia – natychmiast wywołało publiczną dezaprobatę grup miejskich, organizacji obywatelskich i grup opozycyjnych w Kongresie, do tego stopnia, że ​​​​ogłoszono w ostatnią niedzielę, że wyszczególnili je we wspólnym froncie, aby „ratować administrację państwową”. “. i instytucje publiczne.

Następnie 23 z nich wezwało ludność Gwatemali do wyrażania się w sposób pokojowy, ciągły i energiczny w ramach konstytucyjnych, domagając się sprawiedliwości, zdrowia i pracy, petycja uzupełniona wczoraj przez parlament Shinca z propozycją sparaliżowania kraju 29 lipca.

W publicznym oświadczeniu poinformowali, że będą przeprowadzać demonstracje i oblężenia w strategicznych punktach kraju, odmawiając odwołania prokuratora generalnego Sandovala i „przeciw sprawiedliwości opresyjnego państwa poprzez zniesienie niezależności władz”.

Wezwali uczciwych i sumiennych Gwatemalczyków do zjednoczenia się i obrony naszych praw.

Parlament Shinka zauważył, że prezydent Giamatti, gdy objął urząd w styczniu 2020 r., płakał nawet, gdy wspomniał o niedożywionych dzieciach, ale dziś już zapomniał, a dowodem na to są jego działania w epidemii.

Według Borasa zwolnienie Sandovala było spowodowane rzekomymi „powtarzającymi się nadużyciami i nadużyciami” instytucji prokuratorskich, a także upokorzeniem, któremu został poddany.

Jednak na konferencji prasowej kilka godzin po tym, jak dowiedział się o jego dymisji, najbardziej widoczna twarz Al-Fetsi przyznała, że ​​urząd Prokuratora Generalnego tracił władzę z rąk Przewodniczącego Parlamentu, angażując się w śledztwo przeciwko obecnemu rządowi.

oda / mk

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *