Rosyjska inwazja na Ukrainę: Moskwa traci grunt w Donbasie, mówi UK

w 80 dzień rosyjskiej inwazji na UkrainęKijów potępił a Dziś rano kolejny atak czterema rakietami na infrastrukturę wojskową w Jaworowie w zachodnim obwodzie lwowskim w pobliżu granicy z Polską.. Lokalny gubernator Maxim Kozytsky powiedział w wiadomości na Telegramie, że pomimo zniszczenia budynku nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Chwila, Brytyjskie Ministerstwo Obrony informuje, że siły Kremla tracą siły w Donbasie. Według wywiadu brytyjskiego w minionym miesiącu siły rosyjskie nie poczyniły znaczących postępów w regionie wschodnim. W swoim ostatnim raporcie podkreślił, że impas ten wpływa na morale żołnierzy rosyjskich i zmniejsza ich skuteczność bojową.

Podążać W tej przestrzeni DIARIO DE CUBA co dzieje się na wojnie.


Minister spraw zagranicznych Ukrainy: „Więcej broni i innej pomocy jest w drodze z USA”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba spotkał się z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem w Berlinie, gdzie w niedzielę odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO. „Więcej broni i innej pomocy jest w drodze na Ukrainę. Zgodziliśmy się współpracować, aby ukraiński eksport żywności dotarł do konsumentów w Afryce i Azji” – napisał Kuleba w tweecie.

Atak rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Ukrainę wywołał światowy kryzys żywnościowy. Konflikt pogłębia gwałtownie rosnące ceny żywności, co grozi wywołaniem kryzysu niedożywienia, niepokojów politycznych i społecznych, nowych przepływów migracyjnych i napięć geopolitycznych.


Bruksela po raz pierwszy aktualizuje powojenne prognozy gospodarcze

W poniedziałek Komisja Europejska przedstawi nowe prognozy makroekonomiczne dla Unii Europejskiej i każdego państwa członkowskiego, które po raz pierwszy uwzględnią wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę i będą podstawą do podjęcia decyzji, czy konieczne jest utrzymanie przepisy zostały zamrożone na kolejny rok, a prokuratorzy, donosi EFE.

Jej najnowsza prognoza, opublikowana na kilka dni przed wybuchem konfliktu 24 lutego, przewiduje 4% wzrost gospodarczy zarówno w Unii Europejskiej, jak iw strefie euro na ten rok, ale prezes wspólnoty już ostrzegał, że wojna spowolni wzrost PKB. Chociaż nie powinno to utrudniać powrotu do zdrowia po pandemii.

„Oczekiwany w tym roku 4% wzrost w strefie euro jest poza zasięgiem” – powiedział w zeszłym miesiącu komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, przewidując spowolnienie, które inne instytucje już uwzględniły w swoich prognozach.


Cztery rosyjskie pociski uderzyły w infrastrukturę wojskową we Lwowie, w pobliżu granicy z Polską

Według lokalnych władz cztery rosyjskie rakiety uderzyły w infrastrukturę wojskową w Jaworowie w obwodzie lwowskim na zachodniej Ukrainie, w pobliżu granicy z Polską, o świcie w niedzielę. Miejscowy gubernator Maxim Kozytsky potwierdził w wiadomości w sieci Telegram, że budynek został zniszczony, ale na razie nie odnotowano żadnych ofiar, donosi Reuters.


Niemiecki minister spraw zagranicznych mówi, że wejście Szwecji i Finlandii do NATO będzie „szybkie”

W niedzielę w Berlinie niemiecka minister spraw zagranicznych Annallina Barbock powiedziała, że ​​wejście Szwecji i Finlandii do NATO będzie szybkie po złożeniu przez te kraje wniosku akcesyjnego i że nie będzie „szarej strefy” wpływającej na ich bezpieczeństwo, donosi EFE.

Barbock twierdzi, że rosyjska inwazja na Ukrainę skłoniła oba kraje do złożenia wniosku o wstąpienie do NATO, organizacji, którą teraz postrzegają jako gwarancję obrony przed zagrożeniem ze strony Moskwy. „Nigdy nie może być punktu, w którym ich status nie będzie jasny i dlatego jako rząd federalny przygotowaliśmy wszystko, aby iść naprzód z bardzo szybką ratyfikacją” tych dwóch krajów – powiedział minister.


Włoska policja została zaatakowana przez prorosyjską grupę podczas głosowania nad EUROWIZJĄ

Włoska policja zdołała udaremnić kilka cyberataków rozpoczętych przez prorosyjską grupę podczas głosowania i innych momentów Konkursu Piosenki Eurowizji, który zakończył się wczoraj wieczorem w Turynie zwycięstwem Ukrainy, podały źródła policyjne w niedzielę. powołując się na źródła policyjne. EFE.

Włoska policja, która zacieśniła współpracę z telewizją publiczną, RAI, poinformowała, że ​​hakerzy z grupy Killnet próbowali infiltrować w nocy otwarcia i podczas meczu finałowego, zwłaszcza podczas operacji głosowania.

„Działania prewencyjne prowadzone przez policję na podstawie analizy informacji zaczerpniętych z kanałów telegramów prorosyjskiego ugrupowania, pozwoliły również wydedukować ważne informacje bezpieczeństwa, które zostały już udostępnione RAI, aby zapobiec nowym krytycznym wydarzenia” – podała policja w oświadczeniu.


Według Wielkiej Brytanii Rosja traci pozycję w Donbasie

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony Rosja traci siły w Donbasie i ponosi stratę jednej trzeciej wojsk rozmieszczonych na początku rozpoczętej 24 lutego ofensywy na Ukrainę. Brytyjski wywiad wskazuje, że w minionym miesiącu siły Kremla nie poczyniły znaczących postępów w Donbasie.

A opublikowany dziś w niedzielę raport Ministerstwa Obrony dodaje, że ta stagnacja wpływa na morale rosyjskich żołnierzy i zmniejsza ich skuteczność w walce. Wywiad doszedł do wniosku, że „jest mało prawdopodobne, aby Rosja zdołała przyspieszyć swój postęp w ciągu najbliższych 30 dni”.


Zełenski, Prezydent Ukrainy: „Zrobimy wszystko, co możliwe, aby pewnego dnia przyjąć uczestników EUROWIZJI i gości w Mariupolu”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał list z podziękowaniami za symboliczne zwycięstwo, jakie jego kraj odniósł w sobotę wieczorem w Konkursie Piosenki Eurowizji, blisko 80 dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na jego ziemie.

Na swoim oficjalnym kanale Telegram napisał wkrótce po zapoznaniu się z wynikiem: „Nasza odwaga imponuje światu, nasza muzyka podbija Europę!”

„W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji! Po raz trzeci w swojej historii i mam nadzieję, że nie ostatni” – powiedział prezydent. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pewnego dnia w ukraińskim Mariupolu przyjąć uczestników i gości Eurowizji. Wolny, spokojny, odbudowany! Dziękuję za wygranie Orkiestry Kałusza i wszystkim, którzy na nas głosowali! Jestem pewien, że nasze ścięgno zwycięży w walce z wróg niedaleko”.


Putin kwalifikuje możliwość wejścia Finlandii do NATO jako „błąd”

Fiński prezydent Sauli Niinisto poinformował w sobotę swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina o zbliżającej się kandydaturze jego kraju do członkostwa w NATO, co rosyjski przywódca nazwał „błędem”. Fińska głowa państwa, która w ostatnich latach utrzymywała płynny kontakt z rosyjskim prezydentem, wyjaśniła, że ​​„rozmowa była bezpośrednia, szczera i przebiegała bez problemów. I ważne było, aby uniknąć napięć”.

W kolejnym oświadczeniu wydanym przez Kreml Putin dał jasno do zrozumienia, że ​​„zakończenie tradycyjnej polityki neutralności wojskowej byłoby błędem, ponieważ nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa Finlandii”.

„Taka zmiana orientacji politycznej kraju może mieć negatywny wpływ na stosunki rosyjsko-fińskie, które od lat rozwijają się w duchu dobrosąsiedzkiej współpracy i są korzystne dla obu stron” – dodał Kreml.

Niinistö i fińska premier Sanna Marin ogłosili w czwartek, że opowiadają się za przystąpieniem do NATO „bezzwłocznie” i oczekuje się, że kraj formalnie przedstawi swoją kandydaturę w niedzielę. Kraj skandynawski uważa, że ​​inwazja na Ukrainę i żądania Rosji, by nie rozszerzać NATO, uzasadniają jego decyzję.


Burmistrz Charkowa mówi, że wojska rosyjskie wycofują się z terenów wokół miasta

Burmistrz ukraińskiego miasta Charków, Igor Teregov, powiedział w sobotę brytyjskiej BBC, że siły rosyjskie wycofały się z okolic regionu w ramach strategicznych ram wojny ze względu na bliskość frontu wschodniego i że już się wycofują. W kierunku granicy z Rosją, donosi Europa Press.

Teregow twierdzi, że wojska rosyjskie wkroczyły na krótki czas tylko na niewielki obszar miasta. Dodał, że Charków minął pięć dni bez bombardowania, z wyjątkiem frustrującego ataku rakietowego w pobliżu lotniska, który został przechwycony przez ukraińską obronę powietrzną.

„Rosjanie bombardowali Charków, ponieważ byli bardzo blisko miasta, ale dzięki wysiłkom naszych regionalnych sił obronnych i armii ukraińskiej wycofali się z obszaru miasta i teraz kierują się w stronę granicy z Rosją” – dodał. . Ma to wyjaśnić.

Burmistrz zauważył, że miasto jest teraz „ciche” i „ludzie zaczynają do niego wracać”. „Zapewniamy naszym obywatelom wodę, gaz i energię elektryczną, ale niestety wiele budynków mieszkalnych zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych”.


ONZ zwiększa liczbę uchodźców, którzy uciekli z Ukrainy do 6,1 mln

Liczba obywateli Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego, osiągnęła 6,11 mln. Według danych aktualizowanych codziennie przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), w ciągu ostatnich 24 godzin miało miejsce ponad 30 000 wyjazdów z Ukrainy, informuje EFE.

Do domów wróciło ponad 1,7 mln Ukraińców, choć UNHCR podkreśla, że ​​w wielu przypadkach mogą to być sporadyczne ruchy (często wjeżdżające i wyjeżdżające), które w żaden sposób nie wskazują na stały przepływ osób powracających.

Polska pozostaje głównym gospodarzem tego exodusu z ponad 3,3 milionami zgłoszeń, następnie Rumunia z 901 000 (wielu po pierwszym przejściu przez Mołdawię), Rosja z 800 000 i Węgry z około 600 000. Należy go dodać do tych uchodźców wewnętrznie przesiedlonych na terytorium Ukrainy z powodu konfliktu, który według ONZ przekroczył 8 milionów. W sumie ponad 14 milionów ludzi, prawie jedna trzecia populacji, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w czasie krótszym niż trzy miesiące, co czyni go jednym z najszybciej rozwijających się kryzysów uchodźczych w ostatnich dziesięcioleciach.


Grupa Siedmiu wzywa Rosję do natychmiastowego zniesienia embarga na eksport zboża z Ukrainy

W sobotę ministrowie spraw zagranicznych G7 zażądali od Rosji zniesienia embarga na eksport zboża z Ukrainy i powstrzymania się Chin od usprawiedliwiania wojny w tym kraju. W oświadczeniu, które wyszło po dwudniowym spotkaniu w północnych Niemczech, stwierdzono, że inwazja na Ukrainę znacznie pogorszyła światowe perspektywy gospodarcze, donosi Europa Press.

Gwałtownie rosnące ceny żywności, paliw i energii doprowadziły 43 miliony ludzi na skraj głodu. Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalina Birbock stwierdziła, że ​​w ukraińskich portach jest zablokowanych 25 mln ton zboża.

G7 podkreśliła również, że będzie „kontynuować wspólną strategię wojskową i obronną wobec Ukrainy tak długo, jak to konieczne” i wezwała Chiny do „powstrzymania się od usprawiedliwiania działań Rosji na Ukrainie”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.