Rynki wschodzące ryzykują, że popełnią błąd w polityce pieniężnej

Rynki wschodzące ryzykują, że popełnią błąd w polityce pieniężnej

Bloomberg – Kryzys na rynkach wschodzących doprowadza do szału banki centralne Błędne koło, w którym niski wzrost gospodarczy oznacza, że ​​nie stać ich na zaostrzenie warunków monetarnych, ale wysoka inflacja nie pozwala im również powstrzymać wzrostu stóp procentowych.

Rezultatem jest zwiększone ryzyko błędu polityki pieniężnej. Kraje takie jak Polska, Kolumbia, Indie i Korea Południowa chodzą po linie, próbując znaleźć dokładny poziom kosztów pożyczek, który nie sparaliżuje ich gospodarek i nie utrzyma cen konsumpcyjnych w ryzach.on jest. Odpowiedź nie jest jasna ani łatwa. Ponieważ Rezerwa Federalna nadal podnosi stopy procentowe i obciąża Chiny Covid-19, decydenci w najbiedniejszych krajach będą nadal zdani na łaskę czynników pozostających poza ich kontrolą.

Rynki wschodzące doświadczyły w tym roku exodusu inwestorów, pomimo podwyżek stóp procentowych w niespotykanym dotąd tempie. Krajowe obligacje skarbowe odnotowały największy spadek od co najmniej 2009 r., a waluty odnotowały największe roczne straty od niewypłacalności Rosji w 1998 r. Chociaż wzrost od października złagodził spadek, mniejsze gospodarki są o krok od pełnego kryzysu walutowego . . Nowa wyprzedaż może odciąć im dostęp do rynków kapitałowych i doprowadzić do kryzysu związanego z kosztami utrzymania, a nawet załamania gospodarczego, takiego jak Sri Lanka.

Tilmann Kolb, analityk rynków wschodzących w UBS Global Wealth Management w Zurychu, nazywa dylemat w Europie Środkowo-Wschodniej „błędem polityki gospodarczej”. „Gdyby stopy procentowe zostały podniesione o kolejne 25 punktów bazowych, czy zalałoby to twoją gospodarkę?”

Węgry jako pierwsze nauczyły się tej gorzkiej lekcji. Po jednym z najszybszych cykli zaostrzania polityki na świecie, w którym w ciągu 16 miesięcy wzrosła ona w rekordowym tempie ponad 21 razy, kraj z Europy Wschodniej zatrzymał się we wrześniu. Jednak w ciągu kilku dni została zmuszona do wznowienia restrykcyjnej polityki w związku ze wzrostem inflacji, która osiągnęła najwyższy poziom od 1996 r., oraz załamaniem jej waluty, która osiągnęła rekordowo niski poziom w stosunku do euro. Teraz presja rośnie w przeciwnym kierunku, gospodarka kurczy się co kwartał, a ekonomiści ankietowani przez Bloomberg przewidują recesję w pierwszej połowie 2023 roku.

„Trzeba przyznać: węgierska gospodarka jest na skraju kryzysu” – powiedział w poniedziałek w parlamencie prezes banku centralnego Gyorgy Matulcsi.

Węgierskie doświadczenia są wczesnym ostrzeżeniem dla wielu innych rynków wschodzących. W Europie Wschodniej Czechy i Polska są w połowie drogi, a prognozy wskazują, że mają odpowiednio 82,5% i 67,5% szans na recesję, mimo że przestały podnosić stopy procentowe kilka miesięcy temu. A przy inflacji oscylującej w granicach dwucyfrowych w obu krajach, mogą one nie mieć miejsca na walkę ze spowolnieniem gospodarczym.

„Jest znak zapytania, czy Polacy mogą przestać podnosić stopy procentowe” – powiedział Amer Bassat, globalny szef rynków wschodzących o stałym dochodzie w BlackRock w Nowym Jorku. „Chcieliby przestać podnosić stopy procentowe, ponieważ martwią się o gospodarkę, ale inflacja nie jest pod kontrolą”.

Nie żeby pokusa zaprzestania stresu była kiedykolwiek nieuzasadniona. W rzeczywistości inflacja wykazuje oznaki szczytu na wielu rynkach wschodzących, zwłaszcza w krajach, które jako pierwsze podniosły stopy procentowe, takich jak Brazylia. Umiarkowany wzrost cen konsumpcyjnych w USA zachęcił decydentów i inwestorów do skupienia uwagi na kwestiach wzrostu. Ale przykłady takie jak Węgry wymusiły zweryfikowanie rzeczywistości; W końcu może być za wcześnie, aby przestać walczyć z kosztami życia.

Eksplozja ryzyka kraju

Ten dylemat odbija się echem w dalekiej Kolumbii. Kraj ten, znany z aromatycznej kawy, szlachetnych szmaragdów i egzotycznych owoców, może odnotować szósty miesiąc z rzędu wyższych cen konsumpcyjnych, mimo słabnącej ekspansji gospodarczej. Prognozy na 2023 rok wskazują na gwałtowny spadek wzrostu PKB do 1,8% z 7,5% w 2022 roku.BCS).

„Problem pojawi się, jeśli nowy rząd wdroży ekspansję fiskalną, która będzie bardziej agresywna lub stanie się zbyt radykalna, jeśli chodzi o zapobieganie inwestycjom i produkcję węglowodorów” – powiedział Eric Martinez, analityk walutowy w Barclays Bank. Podniosłoby to ryzyko kraju i uzasadniałoby wyższe stopy procentowe na dłuższy okres. To nie jest nasz podstawowy przypadek, ale jest to ryzyko”.

Zagadka rozciąga się również na Azję. Chociaż kontynent ma silny popyt wewnętrzny, niższe stopy referencyjne niż inne regiony rynków wschodzących i niższą inflację, pozostaje podatny na odpływ kapitału. Ponieważ rzeczywiste zwroty są bardzo ujemne. Sąsiedzi Chin są również wrażliwi na trudności wzrostu drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Dane ekonomiczne z rynków wschodzących są niższe od oczekiwań rynkowych pdfd

Rada polityki pieniężnej Korei Południowej była w zeszłym miesiącu podzielona co do tego, kiedy zatrzymać cykl zacieśniania. Spośród siedmiu członków, trzech chciało zatrzymać się po kolejnym wzroście o 25 punktów bazowych, dwóch chciało kontynuować działalność powyżej tego poziomu, a jeszcze jeden powiedział, że zrobiono już dość. Ta rozbieżność opinii podkreśla, jak trudno jest skalibrować ostateczną stopę procentową dla gospodarek wschodzących, gdy Fed nie skończył jej ograniczać. Tymczasem urzędnicy odrzucili prognozy Citigroup jako przedwczesne spekulacje (c.) i Nomura Holdings, że obniżki stóp procentowych rozpoczną się w połowie 2023 roku.

W Indiach wzrost gospodarczy rok do roku spadł o ponad połowę do 6,3% w ostatnim kwartale, chociaż wzrost cen konsumpcyjnych pozostał powyżej wyższego poziomu tolerancji decydentów. Kraj ten pozostawał w tyle pod względem podnoszenia kosztów finansowania zewnętrznego i podniósł stopę wykupu łącznie jedynie o 190 punktów bazowych. Pozostawia to miejsce na dalsze zacieśnianie polityki, ale może podważyć ambicje wzrostu. Polityka RBI poza łagodniejszą grudniową podwyżką jest zaniedbana.

Potrzeba znalezienia równowagi między walką z inflacją a utrzymaniem aktywności gospodarczej pojawi się na całym świecie w przyszłym roku, ale dylemat dotarł już do Azji, Carlos Casanova, ekonomista UBP SA.

Jednak wrzawa o łamanie stóp procentowych rośnie tylko na rynkach wschodzących, co podkreśla zmęczenie cyklami wzrostowymi. Na przykład w Polsce najnowsze dane pokazały słabszy odczyt po raz pierwszy od ośmiu miesięcy, a kwestia zakończenia zacieśniania natychmiast powróciła.

„Przedział dla dalszych podwyżek stóp procentowych jest wąski, ale zdecydowane zobowiązanie do utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie w czasie rosnącej presji inflacyjnej wydaje się przedwczesne i nieelastyczne” – napisał w nocie Dan Buxa, główny ekonomista UniCredit SpA na Europę Środkowo-Wschodnią. „Banki centralne bardzo wcześnie zobowiązują się do zakończenia podwyżek stóp procentowych”.

Więcej informacji na Bloomberg.com

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *