Sekretarz Generalny ONZ prosi przywódców Karaibów o zintensyfikowanie działań na rzecz klimatu

Sekretarz Generalny ONZ prosi przywódców Karaibów o zintensyfikowanie działań na rzecz klimatu

W swoim przemówieniu na Konferencji Szefów Rządów Wspólnoty Karaibskiej (CARICOM), która odbyła się w stolicy Surinamu, minister podkreślił, że świat nie ma czasu do stracenia w obliczu obecnego kryzysu klimatycznego.

Podobnie najwyższy przedstawiciel ONZ wyraził wdzięczność przywódcom regionu Karaibów za pomoc w torowaniu drogi.

Ostrzegł również, że małe przybrzeżne państwa wyspiarskie w tym regionie są szczególnie narażone na to, co może być największym wyzwaniem stojącym dziś przed ludzkością: kryzys klimatyczny.

Guterres wezwał do odważnych działań, aby umożliwić pilne i transformacyjne cięcia emisji w celu ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C.

Ponadto wezwał do zreformowania moralnie zbankrutowanego globalnego systemu finansowego, w którym kraje rozwijające się potrzebują dostępu do finansowania i umorzenia długów lub restrukturyzacji.

Tytuł podkreśla przywództwo Karaibów w zakresie różnorodności i działań na rzecz klimatu, opisując jednocześnie szereg działań, które należy podjąć w obliczu kryzysu planetarnego, obecnej pandemii COVID-19 i globalnych wyzwań finansowych.

Portugalski dyplomata podkreślił, że tegoroczny szczyt CARICOM ma miejsce w momencie największego zagrożenia, zarówno dla ludzi, jak i dla planety, odnosząc się do niszczącego wpływu pandemii na systemy zdrowotne i turystykę oraz ekonomicznych skutków konfliktu na Ukrainie. .

Ze swojej strony prezydent Surinamu Chan Santochi potwierdził na zwyczajnym spotkaniu szefów rządów Caricom, że nadszedł czas na ponowne zaangażowanie w wysiłki na rzecz zapewnienia dobrobytu narodom tego regionu i dążenie do tego, aby nikt nie pozostał za.

Nowy prezydent tego bloku regionalnego powiedział, że narody karaibskie zdają sobie sprawę, że znajdujemy się w regionie pokoju, „że nasza siła leży w jedności i że jeśli jesteśmy zjednoczeni, możemy wywierać większy wpływ”.

Od niedzieli do przyszłego wtorku przywódcy CARICOM spotkają się w Surinamie, aby świętować doroczny szczyt, na którym będą omawiać m.in. wdrażanie jednolitego rynku, gospodarkę Karaibów i bezpieczeństwo żywnościowe.

Chociaż Surinam jest częścią kontynentu południowoamerykańskiego, jest uważany za kraj karaibski ze względu na swoją historię, kulturę i podobne wyzwania, przed którymi stoją małe narody wyspiarskie w tym regionie.

rgh / ifb

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.