SpaceX wystrzeliwuje swoją trzecią rakietę Falcon 9 w mniej niż dwa dni — lot kosmiczny teraz

SpaceX wystrzeliwuje swoją trzecią rakietę Falcon 9 w mniej niż dwa dni — lot kosmiczny teraz
Rakieta Falcon 9 startuje z Pad 40 na stacji kosmicznej Cape Canaveral z satelitą Globalstar FM15. Źródło: SpaceX

SpaceX przeniósł satelitę telekomunikacyjnego Global Star na orbitę wcześnie w niedzielę z Cape Canaveral, wystrzeliwując swój trzeci lot rakiety Falcon 9 w ciągu 36 godzin, najszybszą sekwencję trzech misji przez jakąkolwiek komercyjną firmę startową w historii.

Zapasowy statek kosmiczny zbudowany ponad dziesięć lat temu dla telefonu satelitarnego i sieci wiadomości Globalstar jest umieszczony w osłonie ładunku rakiety Falcon 9, która ma wystartować ze stacji kosmicznej Cape Canaveral o godzinie 12:27:36 czasu EDT (0427:36)36. GMT).

Falcon 9 wystartował z przylądka Canaveral z ciągiem 1,7 miliona funtów z dziewięciu głównych silników Merlina. Silniki skierowały swoje dysze, aby skierować 70-metrową rakietę na północny wschód od kosmicznego wybrzeża Florydy, w linii z orbiterem we flocie satelitów Globalstar.

Pocisk przekroczył prędkość dźwięku w około minutę i wyłączył fazę doładowania po około dwóch i pół minuty lotu. Kilka sekund później rakieta wylądowała w kierunku platformy ratunkowej SpaceX lub bezzałogowego statku zaparkowanego na Oceanie Atlantyckim na wschód od Charleston w Południowej Karolinie.

Pierwszy etap Falcona 9, który ma 15 pięter, wylądował na statku bezzałogowym około 10 minut po starcie, dodając dziewiąty lot w kosmos do rekordu dopalacza.

Górny stopień rakiety Falcon 9 wystrzelił trzykrotnie pojedynczy silnik Merlin, przechodząc przez różne orbity, zanim w końcu osiągnął wysokość około 700 mil (1126 km), aby rozmieścić satelitę telekomunikacyjnego Globalstar FM15 około dwóch godzin po rozpoczęciu misji.

SpaceX powiedział, że górny etap osiągnął orbitę docelową misji, a urzędnicy świętowali trzeci udany start firmy w niecałe dwa dni.

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wznosi się w nocne niebo po wystartowaniu z Przylądka Canaveral o godzinie 12:27 EDT (0427 GM) w niedzielę. Źródło: Michael Caine / Spaceflight Now / Coldlife Photography

Trylogia misji Falcon 9 rozpoczęła się w piątek o godzinie 12:09 czasu wschodniego (1609 GMT) wystrzeleniem 53 satelitów internetowych Starlink z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego. Ta misja ustanowiła rekord z trzynastym lotem wielorazowego wzmacniacza Falcon, który powrócił do lądowania na jednym z bezzałogowych statków SpaceX na Oceanie Atlantyckim.

Zespoły SpaceX z bazy Vandenberg Space Force Base w Kalifornii wystrzeliły kolejną rakietę Falcon 9 o godzinie 10:19 czasu wschodniego (7:19 czasu PT; 1419 GMT) w sobotę, korzystając z satelity rozpoznawczego radaru SARAh 1 armii niemieckiej. Wzmacniacz Falcon użyty w SARAh 1 zszedł do Vandenberg, aby wylądować.

Z niedzielną misją dla Globalstar, SpaceX wykonało trzy loty Falcona 9 w 36 godzin i 18 minut, najkrótszy z trzech lotów osiągniętych przez jakąkolwiek komercyjną firmę rakietową.

Starty były 158., 159. i 160. lotem rakiety Falcon 9 ogółem oraz 24., 25. i 26. misją Falcon 9 w tym roku, aby zsumować 26 startów SpaceX osiągniętych w całym 2020 roku. przekroczyć granicę startową 31 – łącznie z zeszłego roku – do końca lipca.

Urzędnicy firmy planują ponad 50 startów Falcon 9 i Falcon Heavy w 2022 roku.

Niektóre aspekty niedzielnego startu skłoniły obserwatorów do zadawania pytań o inne statki kosmiczne, które mogły być rozmieszczone obok satelity Globalstar.

SpaceX nie wspomniał o żadnych innych ładunkach w transmisji na żywo ani na stronie misji Globalstar na swojej stronie internetowej.

Ale stosunkowo niewielka waga Globalstara zwykle pozostawia wystarczającą rezerwę paliwa w silniku dopalacza Falcona 9, aby powrócić do zniżania. Zamiast tego niedzielna misja obejmowała lądowanie na morskiej platformie ratunkowej SpaceX.

Transmisja online na żywo z niedzielnego startu SpaceX nie pokazała żadnych obserwacji z kamery na pokładzie satelity Global Star aż do godziny rozpoczęcia misji, co jest niezwykłą praktyką w przypadku komercyjnego startu SpaceX. Kiedy rozpoczęła się transmisja na żywo z pokładowej kamery, satelita Globalstar był widoczny zamontowany na konstrukcji w górnym stopniu i wydawał się być zaprojektowany tak, aby pomieścić inne ładunki.

Jeśli były dodatkowe satelity, kiedy wystartowały w niedzielę, zostały już rozmieszczone z rakiety Falcon 9, gdy w transmisji internetowej SpaceX zaczęły pojawiać się sceny z kamer na żywo.

W kolejnym niezwykłym posunięciu Globalstar nie podał żadnych szczegółów dotyczących wystrzelenia swojego dodatkowego satelity przed niedzielną misją. Globalstar opublikował w zeszłym miesiącu w swoim kwartalnym raporcie finansowym oświadczenie, że planuje wystrzelić zapasowy statek kosmiczny w „niedalekiej przyszłości”. W tym czasie firma nie określiła zapasowej wyrzutni satelitarnej.

Niedzielny start był pierwszym satelitą Globalstar od 2013 roku i zwiększa pojemność komercyjnej sieci firmy, która zapewnia łączność głosową i transmisję danych z telefonami satelitarnymi, śledzenie zasobów i aplikacje IoT.

Globalstar obsługuje flotę dziesiątek satelitów komunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Firma nie odpowiedziała na wiele próśb o szczegóły dotyczące nadchodzącej premiery.

Firma wystrzeliła 60 satelitów pierwszej generacji, zbudowanych przez Space Systems/Loral, na rakietach Delta 2 i Sojuz w latach 1998-2007. Globalstar dodał 24 satelity drugiej generacji, wyprodukowane przez Thales Alenia Space, w czterech misjach rakietowych Sojuz w latach 2010-2013 .

Satelity Globalstar zapewniają komunikację danych klientom między 70 szerokością geograficzną północną i południową, a druga generacja statku kosmicznego firmy została zaprojektowana na okres eksploatacji do 15 lat. Zbudowane przez firmę Thales satelity Globalstar są trapezoidalne i wyposażone w 16 nadajników w paśmie C i S oraz 16 odbiorników w paśmie L i C.

Naszywka SpaceX dla misji Globalstar FM15. Źródło: SpaceX

Globalstar jest konkurentem na rynku telefonów satelitarnych i przekaźników danych z takimi firmami jak Iridium, Inmarsat i Orbcomm. Globalstar ogłosił w lutym, że kupuje 17 nowych satelitów od zespołu przemysłowego kierowanego przez MDA i Rocket Lab, aby przedłużyć życie swojej planety.

Firma spodziewa się wystrzelenia wszystkich 17 nowych satelitów do końca 2025 r. Nie ogłoszono żadnego nowego dostawcy usług wystrzeliwania satelitów.

Kontrakt o wartości 327 milionów dolarów na 17 nowych satelitów jest finansowany głównie przez anonimowego „potencjalnego klienta” usług Globalstar.

Globalstar nie ujawnił, która organizacja finansuje nowe satelity, ale operator powiedział w zeszłym miesiącu, że podpisał umowę z „dużym globalnym klientem”, aby rozpocząć wdrażanie usług pasma S w tak zwanym zakresie „53-band” częstotliwości w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

Globalstar podał w swoich zeznaniach finansowych w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, że anonimowy klient pokrył również większość kosztów związanych z wystrzeleniem satelity Globalstar FM15.

SpaceX planuje wystrzelić w tym miesiącu dwie kolejne rakiety Falcon 9.

Kolejny zestaw satelitów internetowych Starlink ma wystartować z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w najbliższą sobotę, 25 czerwca. Rakieta Falcon 9 jest przygotowywana do startu 28 czerwca z panelu 40 na przylądku Canaveral za pomocą satelity telewizyjnego SES 22.

Wyślij e-mail do autora.

Obserwuj Stephena Clarka na Twitterze: Umieść tweeta.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.