Strawberry Moon Australia 2021: Jak dziś wieczorem sfotografować gigantyczny księżyc w pełni telefonem lub aparatem | Fotografia

WWraz z pojawieniem się kolejnego superksiężyca – tym razem „truskawkowego księżyca” w czerwcową noc na całym świecie – wiele osób będzie wyciągać telefony komórkowe, aby spróbować zrobić zdjęcie godne Instagramu, ale niestety naprawdę trudno jest zrobić świetne zdjęcie Księżyca.

Z dwóch powodów: jest za daleko i jeśli nie masz teleobiektywu (który sprawia, że ​​księżyc wydaje się bliższy niż jest w rzeczywistości), zawsze pojawi się jako bardzo mała świecąca kropka w kadrze.

Po drugie, strzelanie w nocy jest naprawdę trudne. Profesjonalne aparaty umożliwiają zmianę czułości ISO lub czułości, co oznacza, że ​​można fotografować w warunkach słabego oświetlenia bez utraty jakości obrazu.

Czy możesz używać aparatu w smartfonie?

Krótka odpowiedź brzmi tak, ale sugerowałbym pobranie aplikacji i fotografowanie nią księżyca zamiast używania aparatu na iPhonie lub Androidzie. Niektóre aplikacje umożliwiają zwiększenie oceny czułości, umożliwiając fotografowanie w słabym świetle. Sugerowałbym upewnić się, że na zdjęciu jest jeszcze jeden element – czyli uchwycenie księżyca, gdy przechodzi, powiedzmy, piękny most lub góra. Pozwala to widzowi uzyskać perspektywę na wielkość księżyca, a także stworzyć ciekawszy obraz.

Sylwetka samolotu przy wschodzącym księżycu zbliżającego się w poniedziałek do międzynarodowego lotniska Louisville w Kentucky.
Wschodzący gigantyczny księżyc pojawia się w sylwetce samolotu zbliżającego się do międzynarodowego lotniska Louisville w Kentucky w poniedziałek 26 kwietnia 2021 r. Zdjęcie: Charlie Riddell/The Associated Press

Ale nawet z tymi aplikacjami możesz być nieco rozczarowany wynikiem.

Aby zrobić niesamowite zdjęcie księżyca, naprawdę potrzebujesz obiektywu zmiennoogniskowego lub obiektywu zmiennoogniskowego – im więcej, tym lepiej. Oprócz profesjonalnego aparatu i statywu do zwolnienia migawki użyj także wyzwalacza kablowego lub dwusekundowego opóźnienia czasowego. Zapobiega to drganiom aparatu po naciśnięciu przycisku. Pozwala nie tylko zwiększyć rozmiar księżyca w kadrze, ale także wydobyć z niego każdy szczegół, zachowując jednocześnie możliwie najostrzejszy obraz.

Księżyc w pełni wschodzi w Buenos Aires, gigantyczny księżyc wschodzi za pomnikiem Carta Magna y Las Cuatro Regiones Argentinas w Buenos Aires w Argentynie 26 kwietnia 2021 r.
Olbrzymi księżyc wschodzi w Buenos Aires w Argentynie w poniedziałek 26 kwietnia 2021 r Zdjęcie: Agustin Markarian/Reutersuter

Twoje ustawienia zmienią się w zależności od jakości używanej kamery. Ale chcesz ustawić ISO na 100, co zapewnia najwyższą jakość obrazu. Ustaw rozmiar pliku na Raw — umożliwia największy rozmiar pliku, jaki ma aparat.

Przysłona nie jest tak ważna podczas fotografowania księżyca, więc celuj w okolice f8.

Więc kto robi najlepsze zdjęcia księżyca?

Uwielbiam to zdjęcie, które Matt Cardy zrobił na Glastonbury Tour w 2015 roku:

Olbrzymi księżyc wschodzi za Glastonbury Tour w Anglii 27 września 2015 r.
Olbrzymi księżyc wschodzi za Glastonbury Tour w Anglii 27 września 2015 r. Zdjęcie: Matt Cardy/Getty Images

Cardy stworzył tak efektowną oprawę wykorzystując swoją kompozycję i ogniskową. Wielkość księżyca zestawiona z ludźmi tworzy obraz, który wydaje się pochodzić z innego świata.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *