Światowa Organizacja Zdrowia honoruje zmarłą Henriettę Lacks za jej wkład w badania naukowe

Światowa Organizacja Zdrowia honoruje zmarłą Henriettę Lacks za jej wkład w badania naukowe

Lacks, czarnoskóra kobieta, miała raka szyjki macicy, gdy była leczona w szpitalu Johns Hopkins Hospital w 1951 roku. Chirurg usunął komórki z jej szyjki macicy bez jej zgody podczas zabiegu, a ta próbka umożliwiła lekarzowi szpitalnemu stworzenie pierwszej ludzkiej linii komórkowej rozmnażać się poza ciałem.

Linia komórkowa, znana obecnie jako komórki HeLa, pozwoliła naukowcom spróbować stworzyć leki ratujące życie, w tym szczepionkę polio, zapłodnienie in vitro i mapowanie genów, a także pomogła w rozwoju badań nad rakiem i AIDS.

31-letnia Lacks zmarła w tym samym roku na raka, ale jej wpływ w dziedzinie nauk medycznych trwa nadal, prowadząc do raka. Nagroda Dyrektora Generalnego WHO.

„Uhonorując Henriettę Lacks, WHO uznaje znaczenie rozliczania się z niesprawiedliwości naukowych z przeszłości i promowania równości rasowej w zdrowiu i nauce” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. „To także okazja do poznania kobiet – zwłaszcza kolorowych – które wniosły niesamowity, ale często niewidoczny wkład w nauki medyczne”.

Wiele wnuków, prawnuków i innych rodzin Laxa wzięło udział w ceremonii wręczenia nagród w biurze WHO w Genewie. Jej syn Lawrence Lacks senior, lat 87, odebrał nagrodę w jej imieniu.

„Byliśmy wzruszeni otrzymaniem tego historycznego hołdu dla mojej matki, Henrietty Lacks – hołdu dla wspaniałej kobiety, jaką była i trwałego wpływu jej komórek Hela. Wkład mojej matki, niegdyś ukryty, jest teraz słusznie uhonorowany za jej globalny wpływ, Lawrence Lacks powiedział w oświadczeniu.

„Moja matka była życiową pionierką, odwdzięczając się swojej społeczności, pomagając innym żyć lepszym życiem i troszcząc się o innych” – dodał. „Po śmierci nadal pomaga światu. Jej dziedzictwo żyje w nas i dziękujemy za wypowiedzenie jej imienia – Henrietta Lacks”.

Rodzina pozywa firmę biotechnologiczną za bezsensowne wykorzystanie jej ogniw

W czasie procedury Laksa pobieranie komórek od badanych bez ich zgody nie było sprzeczne z protokołami.

wcześniej w tym miesiącu, Rodzina Laxów złożyła pozew v. Thermo Fisher Scientific Inc. Do nielegalnego wzbogacania w wyniku niesensorycznego wykorzystania i wykorzystania próbki tkanki i linii komórkowej.

W pozwie zarzuca się, że Thermo Fisher Scientific świadomie czerpała korzyści z „bezprawnego postępowania” lekarzy z Johns Hopkins i że „bezprawne zyski należą do własności pani Lacks”.

Twierdzi, że firma „dokonuje świadomego wyboru sprzedaży i masowej produkcji żywej tkanki Henrietty Lacks, czarnoskórej kobiety i liderki społeczności, Henrietcie Lacks, mimo że firma wiedziała, że ​​tkanki pani Lacks zostały jej odebrane bez niej zgoda lekarzy ze szpitala Johns Hopkins Hospital i nielegalnego systemu medycznego. „Rasowo fair”.

Chociaż pochodzenie komórek Heli nie było jasne od lat, historia Laxa była stał się powszechnie znany w XXI w. Był tematem bestsellerowej książki „Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks”, wydanej w 2010 roku, a także kolejnego filmu o tym samym tytule z Oprah Winfrey w roli głównej. Kongres poznać ją Jako niematerialny wkład w badania nad rakiem, John Hopkins prowadzi coroczną serię wykładów na temat jego wpływu na medycynę.

Pozew twierdzi, że przy tak szerokim uznaniu Thermo Fisher Scientific nie może powiedzieć, że nie zna historii swoich produktów zawierających ogniwa HeLa i wskazuje na stronę na stronie internetowej firmy, w której potwierdza, że ​​ogniwa zostały pobrane bez zgody Lacksa. . Zgodnie z pozwem, na rynku Thermo Fisher jest co najmniej 12 produktów, które zawierają linię komórkową HeLa.

Według strony internetowej Thermo Fisher Scientific ma roczne przychody w wysokości około 35 miliardów dolarów. CNN zwrócił się do firmy o komentarz.

Taylor Romain z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *