Szósty imigrant zginął na granicy białorusko-polskiej

Polscy pogranicznicy w piątek ogłosili śmierć irackiego imigranta na granicy z Białorusią, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 6, a organizacje pozarządowe ostrzegały przed kryzysem humanitarnym we wschodniej części Unii Europejskiej (UE).

„Grupa imigrantów z Iraku została zatrzymana w nocy 500 metrów od granicy z Białorusią” – poinformowała na Twitterze polska straż graniczna.

„Jeden z nich, mimo że został reanimowany przez oddziały patrolowe i ratownicze, mógł umrzeć na atak serca” – napisali w oświadczeniu.

To już szósta osoba od sierpnia i piąta, która zginęła w tym tygodniu.

Tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, przekroczyło lub próbowało przekroczyć granicę białorusko-unijną na Litwie, Łotwie iw Polsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Bruksela podejrzewa, że ​​reżim w Mińsku promuje ten przepływ w odpowiedzi na europejskie sankcje nałożone przez wewnętrzne represje polityczne.

Większość imigrantów do Unii Europejskiej przekracza Morze Śródziemne, więc podróżowanie przez te kraje Europy Wschodniej jest wydarzeniem bez precedensu.

Organizacje pozarządowe były krytykowane za wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Polską, uniemożliwianie tym stowarzyszeniom pomocy przybyszom oraz ograniczanie dostępu do nie-imigrantów, w tym dziennikarzy.

Ponadto aktywiści zarzucają Warszawie prowadzenie bardzo kontrowersyjnej polityki dochodowej, która utrudnia imigrantom ubieganie się o azyl i zmusza ich do powrotu na Białoruś.

W piątek na Facebooku premier Mathews Moravic powiedział, że rząd jest „wrażliwy” na trudną sytuację imigrantów.

„Pomagamy ratować życie i zdrowie wszystkich nielegalnych imigrantów, którzy przekroczyli granicę Polski i zostali w porę wykryci” – napisał Moraviki.

Zapytany na początku tego tygodnia o dochody wiceminister spraw wewnętrznych Masjid Wasik zaznaczył, że Polska używa „wszelkich legalnych środków” do obrony swoich granic.

W niedzielę na granicy polsko-białoruskiej znaleziono ciała czterech migrantów.

W obliczu migracji i napięć z Białorusią Polska na początku września wprowadziła na swojej granicy 30-dniowy stan wyjątkowy.

Wysłał 2000 żołnierzy i rozpoczął budowę 400 km ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy z Białorusią.

bo / sw / lch / ja / es / jvb

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *