To Vega-C, europejski pocisk, który chce rywalizować z flotą Elona Muska

Nadszedł czas na „europejską ambicję” kosmosu. Tu i teraz”, luty zeszłego roku Józefa AsbacheraPrezes Zarządu Europejska Agencja Kosmiczna (Europejska Agencja Kosmiczna) podczas Europejskiego Szczytu Kosmicznego, który odbył się w Tuluzie (Francja). Każdy oświadczenie woli Co wskazuje, że stary kontynent nie chce pozostać w tyle w nowym wyścigu kosmicznym, który nie jest już tylko kwestią najpotężniejszych agencji rządowych.

Kraje już weszły do ​​gry i nie skupiły się zbytnio na eksploracji kosmosu (takie jak Korea Południowa, Indie, Izrael, a nawet Hiszpania, która będzie miała w przyszłości Twoja agencja kosmiczna); Ale przede wszystkim są bardzo silne prywatne firmy, takie jak te potentatów finansowych Elona Muska (SpacjaX) lub Jeff Bezos (Blue Origin), którzy poza statkami mają wielomilionowe umowy z różnymi organizacjami, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi. Nikt nie chce przegapić kawałka kosmicznego tortu.

niezależność przestrzenna

Jednym z krótkoterminowych celów ESA nie jest zbytnie poleganie na innych dużych agencjach, dlatego jej statki i pociski są kluczowe. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w najbliższą środę 13-go Europejska Agencja Kosmiczna będzie miała nowy statek w swojej flocie kosmicznej: Vega-C pocisk.

Przeznaczony do obciążeń do 2,2 tony (co przewyższa swojego poprzednika, pocisk Vega, operujący od 2012 roku ponad pół tony) i wysokość 34,8 m (o pięć więcej niż pocisk Vega), pocisk Vega-C będzie mógł transportować do 700 km nad powierzchnią Ziemi z dziesiątek sześcianów do laboratorium, które krąży wokół Ziemi przez około dwa miesiące, a następnie wraca, aby zebrać eksperymenty w zerowej grawitacji.

„To niesamowity wzrost przepustowości w porównaniu do Vegi, ale także przy niższych kosztach” – wyjaśnił na konferencji prasowej Stefano Bianchi, szef działu Programów Lotów ESA. „Mamy teraz zupełnie nową wyrzutnię, która opiera się na tym, co mamy, ale radykalnie zmniejsza jej koszt za kilogram wysyłanego”. Połączenie potężnych rakiet Ariane (które wysłały w kosmos tak precyzyjne ładunki, jak: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba) i wszechstronną Vegę.

Jaka jest nowa europejska rakieta?

Vega-C posiada nowy i mocniejszy pierwszy stopień, P120C, oparty na Vega P80. Powyżej jest nowy drugi etap, wydech -40Potem ten sam trzeci etap wydech -9 który jest używany w vega. Ulepszono również górny stopień, który można ponownie zapalić. ŚREDNIA + Zdolność paliw płynnych do dostarczania ładunków na wiele orbit w oparciu o wymagania misji i umożliwienia dłuższego czasu działania w kosmosie została zwiększona, aby umożliwić dłuższe misje.

The P120C .silnik Wykonasz podwójny obowiązek, z dwoma lub czterema jednostkami działającymi jako dodatkowe dopalacze dla Arianna 6. „Współdzielenie tego komponentu upraszcza wydajność przemysłową i poprawia rentowność obu wyrzutni” – powiedział Bianchi.

Niewątpliwie najbardziej uderzającą cechą Vega-C jest to, że ma różne głowice, takie jak „głowice”, do których można w razie potrzeby przyczepić różne ładunki. Jednostka Wenus Przenosi satelity z niskiej orbity okołoziemskiej (wysokość powyżej 2000 km; rozmieszcza konstelacje satelitów i obsługuje orbitalne misje lub usługi księżycowe. Ze swojej strony, Wampir Może obsługiwać duże ładunki do 2,3 tony. Aby wystrzelić jednocześnie dwie średniej wielkości satelity, Vega-C ma moduł Vespa C. Aby transmitować do 35 metrów sześciennych satelitów i do 7 mikrosatelitów, Esa ma SSMS-C. Ponadto w najbliższych latach Kosmiczny jeździeclaboratorium kosmiczne, które wróci na Ziemię po dwóch miesiącach na orbicie, aby przeprowadzić wszelkiego rodzaju eksperymenty w mikrograwitacji.

Co Vega-C wykona w swoim pierwszym locie?

Głównym ładunkiem podczas tego inauguracyjnego lotu będzie misja naukowa LARES-2, włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI). Po wejściu na orbitę dokładna ścieżka LARES-2 będzie śledzona przez lasery ze stacji naziemnych. Celem misji jest zmierzenie tak zwanego „oporu ramy odniesienia”, zniekształcenia czasoprzestrzeni spowodowanego obrotem masywnego obiektu, takiego jak Ziemia, zgodnie z przewidywaniami ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Jego poprzednik, LARES, był głównym ładunkiem podczas pierwszego rejsu Vegi w 2012 roku.

Sześć sześciennych satelitów tworzy dodatkową wiązkę ładunku: z jednej strony AstroBio CubeSat (Włochy) przetestuje rozwiązanie do wykrywania biomolekuł w kosmosie; Z drugiej strony Greencube (Włochy) przeprowadzi eksperyment, aby hodować rośliny w mikrograwitacji; Ponadto ALPHA (Włochy) ma na celu pomóc w zrozumieniu zjawisk związanych z magnetosferą Ziemi, takich jak światła półkuli północnej i południowej. Ponadto będą latać Trisat-R (Słowenia), MTCube-2 (Francja) i Celesta (Francja), które będą badać wpływ nieprzyjaznego środowiska radiacyjnego na systemy elektroniczne.

Kraje członkowskie ESA uczestniczące w Vega-C to Austria, Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.