Umiera Kenneth Kaunda, pierwszy prezydent Zambii.

Lusaka, 18 czerwca 2021 r. – Zmarł Kenneth Kaunda, pierwszy wybrany prezydent Zambii i bojownik o niepodległość Afryki, ogłosił w czwartek po południu urzędujący prezydent Zambii Edgar Chagwa Lungu. Miał 97 lat. Longo wydał dekret o 21 dniach żałoby w Zambii.

Kamarang Kaunda, syn Kaundy, również opublikował w czwartek wiadomość o śmierci byłego prezydenta na Facebooku. Ibn Kaunda napisał: „Z przykrością informuję, że straciliśmy Mzee”, używając terminu suahili, który szanuje naszych starszych. „Módlmy się za niego”. Dodaje, że Kaunda został przewieziony do szpitala w poniedziałek, a władze poinformowały, że jest leczony z powodu zapalenia płuc. Zambia obecnie boryka się z rosnącym wzrostem zakażeń COVID-19, a prezydent-założyciel kraju został przyjęty do Maina Soko Medical Centre, szpitala wojskowego i ośrodka opieki nad pacjentami z koronawirusem w Lusace.

W tym czasie Kaunda poprosił „wszystkich Zambijczyków i społeczność międzynarodową o modlitwę za niego, ponieważ personel medyczny robił wszystko, co w jego mocy, aby odzyskać zdrowie”, zgodnie z oświadczeniem asystenta administracyjnego Kaundy, Rodericka Ngolo.

Należy zauważyć, że Kaunda był wybitnym liderem kampanii, która zakończyła brytyjski okres kolonialny i został pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Zambii w 1964 roku. Rządził krajem, który stał się państwem jednopartyjnym, do 1991 roku. postać lubiana i szanowana w Zambii i Afryce, a także na całym świecie ze względu na swoją charyzmę i oddanie walce. Prosty i życzliwy człowiek wniósł potężny wkład w walkę z apartheidem i ostatnimi enklawami kolonialnymi w Afryce za linią frontu.

Kaunda kilkakrotnie odwiedził Kubę i był przyjacielem naszego Naczelnego Wodza Fidela Castro i narodu kubańskiego, który zawsze będzie wspominany z miłością i szacunkiem za jego niezłomną postawę po stronie słusznych spraw i w obronie ludzkości jako doktryna. jedności i solidarności między ludźmi.

Składamy najgłębsze kondolencje jego rodzinie, przyjaciołom oraz narodowi i rządowi Zambii za tę nieodwracalną stratę. Nie można napisać historii Zambii bez podkreślenia istotnego wkładu Kundy w jej wyzwolenie, jedność, harmonię oraz rozwój gospodarczy i społeczny narodu zambijskiego: Jedna Zambia, Jeden Naród.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.