UNHCR ostrzega przed wpływem walk w Demokratycznej Republice Konga na ludność cywilną

UNHCR ostrzega przed wpływem walk w Demokratycznej Republice Konga na ludność cywilną

Od zeszłego tygodnia nowa fala walk między siłami rządowymi a grupą zbrojną M23 spowodowała przesiedlenie prawie 135 000 ludzi z miasta Saki na północnym brzegu jeziora Kivu do Gomy, stolicy prowincji oddalonej o około 25 kilometrów.

Ze sprawozdań Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców wynika, że ​​na obszarach cywilnych w Saki i Gomie, gdzie szacunkowo szuka schronienia około 65 000 osób wewnętrznie przesiedlonych, użyto bomb.

„Rosnące użycie ciężkiej artylerii i ostrzału podczas starć wokół Gomy stwarza poważne zagrożenie dla ludności cywilnej i stwarza ryzyko dalszych ofiar i zniszczenia budynków wykorzystywanych jako schroniska społeczne” – ostrzegła agencja w wydanym tutaj memorandum.

Dyrektor regionalny organizacji na Afrykę Południową, Chansa Kabaya, określiła sytuację jako „tragiczną i niedopuszczalną”, ponieważ celem bezlitosnych konfrontacji są mężczyźni, kobiety i dzieci.

Przedstawiciel zaapelował do wszystkich stron o ochronę ludności cywilnej, poszanowanie prawa humanitarnego i utworzenie bezpiecznych korytarzy pomocy.

Masowe bombardowania zwiększają presję na i tak już ograniczone zasoby, aby wesprzeć 800 000 osób wewnętrznie przesiedlonych w regionie i 2,5 miliona przesiedleńców w całej prowincji Kiwu Północne.

Z drugiej strony stwarza wyzwania dla dostarczania pomocy i pracy agencji humanitarnych, które mają niewiele realnych możliwości bezpiecznego wydostania się z Gomy.

Tymczasem walki i wysiedlenia zbiegają się z epidemią cholery i masowymi powodziami trwającymi od stycznia, które spowodowały zniszczenia w całej Demokratycznej Republice Konga.

Według szacunków UNHCR w zeszłym tygodniu uszkodzonych lub zniszczonych zostało prawie 100 000 domów, 1325 szkół, 267 ośrodków zdrowia i duże obszary gruntów rolnych, a dwa miliony ludzi, w tym 60% to dzieci, potrzebuje pomocy.

meem/ebr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *