Unia Europejska stosuje od dziś prawo weta (weta) w sprawie rosyjskiej ropy i pułapu uzgodnionego z Grupą Siedmiu

Unia Europejska stosuje od dziś prawo weta (weta) w sprawie rosyjskiej ropy i pułapu uzgodnionego z Grupą Siedmiu

Unia Europejska od dzisiaj stosuje swoją blokadę dla wszystkichTransport rosyjskiego importu ropy statkiem do bloku i też Sprzedawanie zakazu transportu moskiewskiej ropy do krajów trzecich po cenie wyższej niż uzgodnione przez kraje G7 60 dolarów za baryłkę.

Na majowym szczycie szefowie państw i rządów zgodzili się zawetować zakupy rosyjskiej ropy przez państwa członkowskie z wyjątkiem Węgier, które dzięki drobnemu listowi premiera Viktor Orban podrapał się w tych negocjacjach.

ze wszystkim, Europejskie embargo dotyczy 90% całej ropy, którą przed wojną Rosja sprzedawała partnerom z UE, Od marca podwoili wysiłki, by zmniejszyć swoją zależność od paliw kopalnych na Kremlu.

Ponadto Komisja Europejska podkreśliła w ten weekend, że pułap ceny baryłki uzgodniony z G-7 „w żaden sposób nie wpływa na zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej lub produktów ropopochodnych do UE” ani nie wpływa na „wyjątki i specyfikacje dla wyjątki”, które zostały uzgodnione

Zajęło to kilka Spotkania ambasadorów przy Unii Europejskiej Podniesienie pułapu ceny rosyjskiej ropy na poziomie europejskim, o co od miesięcy zabiega Grupa Siedmiu krajów uprzemysłowionych i inni partnerzy międzynarodowi, np. Australia, na wniosek sekretarz skarbu USA Janet Yellen.

Rezerwaty w Polsce

Główną przeszkodą była Polska, która początkowo wraz z państwami bałtyckimi domagała się znacznie niższego pułapu. Szukał też gwarancji, że blok przygotuje nowy pakiet sankcji wobec Moskwy. Z kolei Grecja, Cypr i Malta, których statki transportują większość rosyjskiej ropy do innych części świata, wezwały do ​​zakończenia, które nie zagrozi interesom ich firm żeglugowych.

wreszcie, Unia Europejska od dziś korzysta z prawa weta w sprawie transportu ropy sprzedawanej po ponad 60 USD za baryłkę. Europejscy operatorzy mają również zakaz świadczenia usług ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych, maklerskich lub innych usług finansowych wszystkim spedytorom przewożącym ropę naftową powyżej limitu.

Środek obejmuje dwumiesięczny mechanizm przeglądu, który pozwala na korektę w wysokości 60 USD, jeśli cena ropy na rynkach międzynarodowych spadnie poniżej tej wartości. Celem jest zapewnienie, aby limit był zawsze co najmniej 5% niższy od ceny rynkowej.

Wybierz także Plik 45-dniowy okres karencji umożliwiający europejskim operatorom świadczenie usług transportowych lub finansowych Pod warunkiem, że ropa zostanie wysłana przed poniedziałkiem 5 grudnia i dotrze do portu docelowego przed 19 stycznia.

Osłabianie dochodów Kremla

Tą karą Unia Europejska chce zaatakować jedno z głównych źródeł dochodów Kremla na finansowanie jego wojny na Ukrainie. Według unijnych źródeł dochody państwa rosyjskiego z biznesu naftowego stanowią 37% budżetu.

Również, Komisja Europejska uważa, że ​​limit 60 dolarów jest wystarczająco niski, aby zaszkodzić rachunkom Moskwy (Obecnie uważa się, że jest to handel baryłkami z dyskontem około 65 USD), ale także wystarczająco wysokim, aby część rosyjskiej ropy płynęła do reszty świata po „cenie granicznej”.

Unia Europejska chce wykorzystać wagę swojego przemysłu morskiego i usług finansowych do transportu rosyjskiej ropy. Źródła spodziewają się, że „nie będzie łatwo zastąpić te europejskie usługi, przynajmniej w perspektywie krótko- i średnioterminowej, aw każdym razie będzie to duże ryzyko”.

Uważa zatem, że z Brukseli istnieją „zachęty” lub „naturalne interesy” dla krajów, które nie są częścią tak zwanej „koalicji odcięcia ropy”, aby przyłączyły się do inicjatywy, choć pośrednio, poprzez zastosowanie pułapu 60 USD na codzienne zakupy.

W obliczu tego reżim Władimira Putina zagroził, że przestanie zaopatrywać kraje subsydiujące lub uciekające się do pułapu cen ropy naftowej uzgodnionego przez siedem głównych mocarstw na świecie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *