UNRWA: Zawieszenie finansowania pozostawi dwa miliony Palestyńczyków bez pomocy

UNRWA: Zawieszenie finansowania pozostawi dwa miliony Palestyńczyków bez pomocy

Podczas gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych bada zarzuty, że kilku pracowników UNRWA było zamieszanych w atak Hamasu na Izrael 7 października, przedstawiciel palestyńskiej agencji ds. uchodźców w Europie twierdzi, że zawieszenie finansowania wkrótce pozostawi miliony ludzi bez niezbędnej pomocy.

Napisane przez Devina Watkinsa

„Jeśli darczyńcy nie cofną decyzji o jej zawieszeniu, będzie to oznaczać, że do końca lutego nie będziemy mogli udzielić ratującej życie pomocy ponad dwóm milionom ludzi”. Marta Lorenzo, dyrektor Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich w Europie (UNRWA), przeprowadziła ocenę sytuacji Palestyńczyków na całym Bliskim Wschodzie po tym, jak kilka krajów-darczyńców zawiesiło w 2016 r. finansowanie Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich. Bliski Wschód.

Zbadanie zarzutów wobec personelu UNRWA

26 stycznia UNRWA ujawniła izraelskie zarzuty, że pewna liczba pracowników agencji była zamieszana w atak Hamasu na kraj 7 października 2023 r., który wywołał wojnę między Izraelem a Hamasem w Gazie.

Komisarz generalny UNRWA Philippe Lazzarini natychmiast rozwiązał umowy z oskarżonymi pracownikami i wezwał do wszczęcia dochodzenia w sprawie zarzutów.

Co najmniej 16 krajów zawiesiło finansowanie UNRWA, w tym Stany Zjednoczone i Niemcy, które łącznie wnoszą 546 milionów dolarów do rocznego budżetu agencji wynoszącego 1,16 miliarda dolarów.

Marta Lorenzo powiedziała, że ​​dochodzenie prowadzi Biuro Nadzoru Wewnętrznego ONZ w Nowym Jorku, agencja ONZ niezależna od UNRWA. „Jako organizacja humanitarna ONZ w dalszym ciągu podkreślamy, że mamy zerową tolerancję wobec wszelkich rzekomych incydentów tego rodzaju” – powiedział w wywiadzie dla Watykanu.

„Podstawa pomocy humanitarnej w Gazie”

Zawieszenie finansowania wkrótce osłabi pomoc humanitarną i wsparcie edukacyjne UNRWA dla około 2,2 miliona Palestyńczyków w Gazie.

Pani Lorenzo oszacowała, że ​​pieniądze skończą się pod koniec lutego. „Mówimy o ponad milionie osób, które znalazły schronienie w naszych obiektach” – powiedział. „Jesteśmy podstawą pomocy humanitarnej w Gazie”.

„Jeśli pójdziemy dalej, oznacza to, że wiedząc, że ponad połowa z nich to dzieci i że konflikt się nasila, zobaczymy wielu głodnych ludzi żyjących w strasznych warunkach” – dodał. „To ogromny wpływ” – dodała. Dodał Lorenzo.

Utrzymanie stabilności na całym Bliskim Wschodzie

Jak podaje strona internetowa agencji, UNRWA zapewnia także „usługi ratujące życie i wsparcie milionom Palestyńczyków w Palestynie, Libanie, Jordanii i Syrii, w tym pomoc żywnościową, schronienie, edukację, wodę, infrastrukturę sanitarną i higienę”.

Pani Lorenzo zauważyła, że ​​praca UNRWA pomaga utrzymać stabilność na całym Bliskim Wschodzie. „Kiedy mówię o edukacji, mam na myśli wykształcenie ponad pół miliona dzieci” – powiedział. „Usługi socjalne dla najbiedniejszych z biednych, którzy żyją za mniej niż 1,80 dolara na osobę dziennie”.

UNRWA została utworzona w 1949 r. w celu zapewnienia pomocy uchodźcom palestyńskim wysiedlonym w wyniku wojny arabsko-izraelskiej w 1948 r.

„Nasza praca jest bardzo, bardzo ważna poza Gazą” – podsumowała pani Lorenzo. „Bardzo ważne jest utrzymanie stabilności w regionie”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *