USA zezwalają na sprzedaż Polsce aerostatów zapobiegawczych za 1,2 miliarda dolarów

USA zezwalają na sprzedaż Polsce aerostatów zapobiegawczych za 1,2 miliarda dolarów

Rząd USA zezwolił na sprzedaż do Polski aerostatów wyposażonych w radary wczesnego ostrzegania.. Świadczy o tym jedno z niedawnych zawiadomień Departamentu Stanu skierowanych do Kongresu USA o zatwierdzenie programu FMS.

W następstwie ogłoszenia Agencji Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa (DSCA) z 7 lutego polski rząd zwrócił się do Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o zakup naziemnych i pokładowych aerostatów radarowych i rozpoznawczych. Operacja o wartości 1,2 miliarda dolarów obejmuje także Raytheon Intelligence and Space Corporation oraz lokalną spółkę zależną izraelskiej ELTA North America.

Chociaż nie podano żadnych dalszych szczegółów, w dokumencie wspomniano, że oprócz zwykłych usług wsparcia i szkoleń pakiet sprzedażowy obejmie także radary wczesnego ostrzegania, takie jak system identyfikacji przyjaciel/wróg (IFF). Z notatki izraelskiej firmy ELTA wynika, że ​​systemem, o który prosił polski rząd, jest aerostat wczesnego ostrzegania ELM-2083.Zawiera pulsacyjny radar dopplerowski z technologią AESA.

Na swojej oficjalnej stronie pt. ELTA wyróżnia ELM-2083 jako system aerostatowy wyposażony w radar AESA działający w paśmie L, który zapewnia możliwości wczesnego ostrzegania dalekiego zasięgu i kontroli przestrzeni powietrznej.. System ten ulepsza każdą sieć obrony ziemia-powietrze dzięki zaletom ulepszonych czujników. Dodając to: ”System wykorzystuje ogromne doświadczenie ELTA w zakresie radarów obserwacyjnych i wykorzystuje najnowocześniejszą technologię firmy ELTA z układem fazowanym.”.

Ze swojej strony Agencja Uzbrojenia Sił Zbrojnych RP powtórzyła decyzję Departamentu Stanu USA, że te nowe systemy aerostatowe wczesnego ostrzegania zostaną uzupełnione o inne platformy powietrzne, wzmacniając system obserwacji i wykrywania z kraju Europy Wschodniej. Bardziej szczegółowo, W publikacji na portalach społecznościowych wspomniano o nowym samolocie wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW Sił Powietrznych RP..

Obecnie szwedzka firma dostarczyła już pierwszy egzemplarz i planuje w najbliższej przyszłości dostarczyć go do Polski. Jest to pierwszy z dwóch pokładowych systemów wczesnego ostrzegania wyposażonych w sprawdzony radar Saab Erie, w jakie wyposażone są różne podobne platformy, Jak na przykład przypadek E-99 brazylijskich sił powietrznych. Całkowita kwota tej operacji sięga 578 milionów dolarów.

*Zdjęcia służą celom ilustracyjnym.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *