Pierwsza poprawka:
Kraj Europy Środkowej ma wkrótce uchwalić ustawę zatwierdzoną 15 czerwca przez jego ustawodawcę zakazującą homoseksualizmu z nieletnimi, decyzja, która wywołała oburzenie wśród wielu członków UE i że Bruksela grozi odwetem.
Ultrakonserwatywny rząd Viktora Orbána wykonał nowy krok w tym, co wielu uważa za stopniową erozję podstawowych praw demokratycznych na Węgrzech. Węgierski ustawodawca, przy wsparciu partii Orbána, wprowadził prawo zakazujące osobom poniżej 18 roku życia mówienia o homoseksualizmie we wszystkich dziedzinach.
Decyzja ta wywołała wiele skarg i protestów, zwłaszcza na polu społecznym, zanim zrozumieli, że to prawo „narusza” podstawowe prawa i wolności ludzi. Bronili Budapesztu przed regulacją, argumentując, że „nie dotyczy homoseksualistów” i sugerowali „ochronę dzieci”.
Ponad 15 krajów, w tym Francja, Niemcy i Hiszpania, potępiło tę decyzję, co oznaczałoby usunięcie ze szkół wszelkich odniesień do homoseksualizmu i społeczności LGBTQ+. Poza zainteresowaniem państw członkowskich instytucją UE, która utworzyła skrzyżowanie oskarżeń z Budapesztem.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła dobitnie, że „ustawa ta wyraźnie dyskryminuje ludzi ze względu na ich orientację seksualną. Jest sprzeczna ze wszystkimi podstawowymi wartościami Unii Europejskiej”. Ta instytucja rozważa wysłanie do Magyar Executive listu z „troskimi prawnymi” do prawa i możliwymi konsekwencjami.
Ten węgierski projekt ustawy to hańba.
Dyskryminuje ludzi ze względu na ich orientację seksualną i jest sprzeczny z podstawowymi wartościami Unii Europejskiej.
Nie poddamy się.
Skorzystam ze wszystkich uprawnień prawnych Umieść tweeta Aby zagwarantować prawa wszystkich obywateli UE. pic.twitter.com/RzWPpue0CD
– Ursula von der Leyen (@vonderleyen) 23 czerwca 2021
„Wierzę w UE, w której możesz kochać kogo chcesz, akceptować różnorodność, która jest podstawą naszych wartości. Wykorzystam wszystkie uprawnienia Komisji, aby zagwarantować, że prawa wszystkich obywateli Europy, bez względu na to, kim i gdziekolwiek jesteś” – dodała von der Leyen.
Kilku prawodawców w Parlamencie Europejskim zagroziło pozwaniem Komisji i jej członków, jeśli nie zostaną podjęte ostrzejsze działania przeciwko Węgrom z powodu komplikacji w zakresie praw obywatelskich, których doświadczyli w ostatnich latach. Reakcja komisji pojawiła się kilka dni po jej zatwierdzeniu w węgierskim parlamencie iw dniu podpisania ustawy przez węgierskiego prezydenta Janosa Adera.
Węgry klasyfikują europejskie reakcje jako „kłamstwa”
W obliczu rozpętanych kontrowersji węgierska reakcja polegała na nazywaniu oskarżeń „kłamstwem”. Według jego relacji, prawo chroni nieletnich przed seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Chodzi o to, że w ramach tej rzekomej „bitwy” z wykorzystywaniem seksualnym dzieci zabrania się rozmawiać z dziećmi o homoseksualizmie lub transpłciowości.
Minister sprawiedliwości Judith Varga powiedziała: „Oświadczenie zaczyna się od umyślnego fałszywego oświadczenia, w którym stwierdza się, że przepisy ustawy o obronie nieletnich są jawnie dyskryminujące i naruszają wolność wypowiedzi. To po prostu nieprawda”. W publicznym radiu Kossutha.
Prawo to nie tylko przewiduje zakaz rozmów o edukacji seksualnej, w których mówi się o homoseksualizmie lub transpłciowości, ale wszelkie reklamy lub filmy, które poruszają ten temat, byłyby czasami ocenzurowane jako dziecinne.
Kilku węgierskich nauczycieli ogłosiło na portalach społecznościowych, że będą nadal rozmawiać o homoseksualizmie ze swoimi uczniami, kiedy uznają to za konieczne, a ponad 130 000 podpisów obywateli węgierskich było przeciwko temu prawu. Jeśli chodzi o opinie w mediach, oligarchowie, którzy nie byli pod kontrolą rządu Orbána, skrytykowali tę decyzję i nie zawahali się nazwać jej homofobią.
Skrajnie prawicowy prezes Viktor Orbán to jedno z głównych wewnętrznych wyzwań, z jakimi UE musi się zmierzyć wspólnie z polskim rządem. Bruksela wielokrotnie potępiała swoją ultrakonserwatywną, a nawet restrykcyjną politykę, ale nie działała siłą z powodu wewnętrznego strachu przed powstaniem skrajnej prawicy na dużą skalę w wielu państwach.
Od momentu objęcia władzy w 2010 roku przez Fidesz Orbán nieustannie pracuje nad podważaniem praw grupy LGBTIQ+. Wraz z nową konstytucją w 2011 roku, jego rząd zdecydował, że małżeństwo jest wyłącznie związkiem mężczyzny i kobiety.
Ponadto zakazano adopcji dzieci parom tej samej płci, a przewodniczący węgierskiego parlamentu przyszedł porównywać te pary z „pedofilami”. W maju 2020 r., w pełnym odosobnieniu, uchwalono prawo zabraniające osobom transpłciowym zmiany nazwiska.
Z EFE i AP
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”