W Brukseli promowany jest Szczyt Ludowy Hiszpanii (+ zdjęcie)

W Brukseli promowany jest Szczyt Ludowy Hiszpanii (+ zdjęcie)

Pineda przewodniczył dziś spotkaniu przygotowawczemu w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Madrycie, gdzie spotkał się z delegatami z Brazylii, Peru i Kolumbii, a także ambasadorem Abdallaha Arabi, przedstawicielem delegacji Frontu Polisario w Hiszpanii.

Europosłanka Izquierda Unida (IU) przedstawiła inicjatywę Szczytu Ludowego, który odbędzie się równolegle z inicjatywą Unii Europejskiej (UE) i Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (Celac) w dniach 17 i 18 lipca .

Inicjatywę promowały ambasady, podmioty społeczne i polityczne, stowarzyszenia i grupy imigrantów, oprócz bezpośredniej akcji Międzynarodowej Federacji Komunistycznej Partii Hiszpanii i związków zawodowych.

Pineda podkreślił, że ma nadzieję na pełne szacunku i konstruktywne spotkanie UE z CILAC, ale wyraził też obawy, że niektóre kręgi bloku europejskiego społeczeństwa zamierzają narzucić Stanom Zjednoczonym swoje zgodne recepty.

Celem jest wykorzystanie ważnego spotkania między rządami Europy i Ameryki Łacińskiej w celu oceny i obrony nowego wielobiegunowego porządku międzynarodowego, który jest bardziej sprawiedliwy i wspierający, zgodnie z definicją parlamentarzysty.

Zwrócił uwagę, że na poprzednim spotkaniu w dniu 26 kwietnia podjęto decyzję o włączeniu Palestyny ​​i kwestii ludności Sahary Zachodniej w świetle trwającej odpowiednio izraelskiej okupacji i Maroka.

Przybędą stowarzyszenia z różnych krajów Ameryki Łacińskiej, z Forum São Paulo, Instytutu Przyjaźni z Narodami (Icap) na Kubie; Pineda odniósł się do około 40 instytucji europejskich, europejskiej lewicy, Belgijskiej Partii Robotniczej i lewicowej grupy Eurochamber.

Weekend poprzedzający powołanie w Brukseli, tj. 8 i 9 lipca, siedziby Komitetów Robotniczych (CCOO), posłuży jako miejsce spotkań w celu ustalenia szczegółów szczytu ludowego.

Prawa człowieka, zmiany klimatu, prawdziwa demokracja i zamachy stanu, feminizm i prawa kobiet, skrajna prawica i pokój w Ameryce Łacińskiej, Palestynie i Saharze Zachodniej będą częścią równoległego spotkania w stolicy Belgii.

Delegat z Polisario chwalił bliskość historii i języka z Ameryką Łacińską, „ponieważ zostaliśmy skolonizowani przez tego samego bohatera iw naszym przypadku cierpieliśmy z powodu ingerencji Maroka w europejski spisek”.

Arabi dodał, że po 47 latach walki i oporu Saharyjczycy nadal stawiają opór, a 10 maja Polisario będzie obchodzić pięćdziesiątą rocznicę powstania.

dł./stopa

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *