W tym miesiącu nastąpi najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku

W tym miesiącu zobaczymy ostatnie częściowe zaćmienie Księżyca w tym roku, które będzie również najdłuższe w tym stuleciu. Wydarzenie, które będzie widoczne w różnych częściach planety, będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 listopada, kiedy to według obliczeń NASA Księżyc wejdzie w cień Ziemi na 3 godziny i 28 minut.

Cień Ziemi pokryje 97,4% Księżyca. Faza maksymalna wystąpi w środku zjawiska, kiedy to naturalny satelita będzie widoczny w niemal całej swojej czerwonawej barwie, podobnie jak „krwawy księżyc” widziany w maju ubiegłego roku.

W tym stuleciu, między 2001 a 2100 rokiem, nastąpi łącznie 228 zaćmień Księżyca. Przez większość lat będzie miał dwa, aw niektórych latach będzie ich nawet trzy lub cztery.

Według NASA, jeśli pogoda na to pozwoli, zaćmienie będzie widoczne z każdego miejsca, w którym księżyc pojawi się nad horyzontem podczas zaćmienia. „Jest to ogromny obszar planety, którego przynajmniej część będziesz mógł zobaczyć z zaćmienia”, który obejmuje Amerykę Północną i Południową, Azję Wschodnią, Australię i region Pacyfiku.

Na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej wydarzenie będzie widoczne od godziny 2 w nocy i osiągnie maksymalną widoczność o godzinie 4, natomiast na zachodnim wybrzeżu będzie można je zobaczyć po godzinie 23:00, z maksymalną widocznością o godzinie 1 . Jestem.

Do obserwacji zjawiska nie potrzeba specjalnego sprzętu, teleskopów czy okularów, wystarczy zapamiętać datę, poczekać aż noc się pogodnie i spojrzeć na niebo, aby zobaczyć zmiany księżyca. Eksperci zalecają jednak unikanie zanieczyszczenia światłem w miastach i szukanie miejsca z dala od dużych budynków.

Podobnie NASA oświadczyła, że ​​będzie transmitować zaćmienie Księżyca na żywo.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *