Kraków (Polska), 30 kwietnia (EFE). – Polski rząd przesłał w piątek do Komisji Europejskiej (KE) swój narodowy plan rewitalizacji gospodarki, w którym szczegółowo opisuje, jak wykorzysta odpowiednią część Europy po wybuchu koronawirusa. Fundusz naprawczy.
Jednak plan, na który Polska przeznacza 58,1 mld euro (23,9 tys. Pomocy i 34,2 tys. Pożyczek), trafił do Brukseli „nieoficjalnie”, za zgodą polskiej władzy wykonawczej.
Wiceminister ds. Polityki regionalnej Waldemar Boda wyjaśnił, że w ten sposób zakłada się, że w ciągu najbliższych kilku dni bez zamykania zostanie zapewniona „okazja do dialogu technicznego” z Komisją Europejską na temat niektórych aspektów planu, ponieważ jest to W piątek upłynął termin składania wniosków. Bruksela to dała.
„Ostateczny dokument będzie dostępny do pobrania w Internecie, aby każda zainteresowana strona mogła ocenić, jak ten dokument ewoluował w stosunku do pierwotnie opublikowanego dokumentu” – dodał Boda.
Ley y Justicia (PiS), twarda partia konserwatywna, która przewodzi koalicji rządzącej, postąpiła w ten sposób po tym, jak nie uzyskała poparcia swojego mniejszościowego partnera w rządzie i musiała pogodzić się z koalicją opozycyjną La Izquierda w aby postępować z planem legislacyjnym.
Na 47 mandatów trzy postępowe formacje tworzące rząd zażądały uwzględnienia sześciu punktów w budżecie.
Wśród ich żądań jest przekazanie 30% pieniędzy gminom, budowa 75 000 zielonych domów dla rodzin o niskich dochodach oraz stworzenie systemu kontroli wydatków.
Budżet przeznacza 38,9% środków na rząd, 31,2% na sektor prywatny, a 29,9% na administrację samorządową.
Porozumienie Prawa i Sprawiedliwości z La Izquierdą spotkało się z szeroką krytyką pozostałej opozycji. Liberalne Forum Obywatelskie nazwało porozumienie „paktem z diabłem”, a Marta Lembar, liderka ruchu feministycznego przeciwko kryminalizacji aborcji, stwierdziła, że lewicowy gest „jest jak plucie nam w twarz”.
Ze swej strony polski rząd określił ten sukces jako „najgorszy koszmar opozycji”.
W celu skoordynowania transferu i wykorzystania środków przez władze lokalne utworzono wspólny komitet z przedstawicielami obu stron, który rozpocznie prace 5 maja.
Dzień wcześniej polski parlament musi uchwalić ustawę zatwierdzającą decyzję Rady Europejskiej z grudnia ubiegłego roku w sprawie systemu powiększania środków prywatnych. EFE
© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części zawartości Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”