Węgry szukają rumuńskiego gazu, żeby nie zależeć od Rosji

Węgry szukają rumuńskiego gazu, żeby nie zależeć od Rosji

Inwazja na Ukrainę zmusiła kilka krajów do poszukiwania alternatywnych sposobów dostaw gazu w obliczu rosyjskiej zależności. Węgry są jednym z nich i wybrały na cel interesującego sojusznika: Rumunię.

Węgry zamierzają więc rozpocząć import gazu z tego kraju wydobywczego. Rumunia produkuje około 11 miliardów metrów sześciennych rocznie, według S&Pglobal. 18,41% energii elektrycznej w Rumunii pochodzi z gazu ziemnegoPodczas gdy komponenty hydrauliczne stanowią 31,04%, według mapa elektryczności. Również produkcja zlokalizowana na Morzu Czarnym może uczynić Rumunię eksporterem gazu do całego regionu Europy Wschodniej.

Czarnomorskie przedsiębiorstwo naftowo-gazowe (BSOG) to firma z ponad 25-letnim doświadczeniem w rumuńskim sektorze naftowo-gazowym offshore. Jest pierwszą w ciągu ostatnich 30 lat firmą, która zagospodarowała nowe złoże gazowe w rumuńskim sektorze offshore (offshore).

morze-czarne.jpg

Spółka ta rozpocznie wydobycie gazu z rumuńskiego projektu offshore w drugim kwartale 2022 r. Producenci gazu ruszyli Przygotowuje się do eksploatacji 200 000 milionów metrów sześciennych, które według szacunków znajdują się w Rumunii na Morzu CzarnymAle cztery lata temu zawiesili swoje projekty, gdy na pełnym morzu została nałożona dopłata, jak wynika ze strony firmy Ropa naftowa i gaz z Morza Czarnego.

wolny rynek Miał okazję udzielić wywiadu Attila SteinerMinister Stanu ds. Rozwoju Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Energii i Klimatu na Węgrzech, aby omówić różne kwestie energetyczne.

Bezpieczeństwo dostaw jest ważnym elementem suwerenności narodowej. Węgierski rząd zamierza wzmocnić swoją niezależność energetyczną i integrację rynkową poprzez stworzenie zdywersyfikowanego portfela dostaw poprzez wspieranie tworzenia infrastruktury energetycznej, maksymalne zrównoważone wykorzystanie krajowych zasobów węglowodorów (konwencjonalnych i niekonwencjonalnych) i zasobów odnawialnych oraz zachowanie energetyki jądrowej w energia” – wyjaśnił Steiner.

Od 1 października 2019 r. w punkcie połączenia Rumunia-Węgry dostępna jest zdolność przepływu zwrotnego 1,75 BCM/rok. „Rumunia ma wystarczającą krajową produkcję gazu na Ziemi, która pokrywa ponad 40% jej wewnętrznego zapotrzebowania. Co więcej, jest również częścią Korytarza Transbałkańskiego, który może transportować gaz ziemny z Bułgarii i Grecji, w tym LNG i inne źródła z Turcji i Bliskiego Wschodu”.

Steiner podkreślił, że kluczem dla państwa węgierskiego może być nie tylko sam gaz rzymski, ale również Morze Czarne: „Morze Czarne ma również ogromny niewykorzystany potencjał gazu, który ma zostać zbadany w ciągu najbliższych pięciu lat.. Nowe tłocznie na Węgrzech oraz rozbudowa niektórych gazociągów otworzą możliwość przeniesienia wydobycia gazu z Morza Czarnego na Węgry”.

Rosyjski dylemat gazowy

Węgry są jednym z krajów najbardziej uzależnionych od rosyjskiego gazu. To samo dotyczy oleju. przynajmniej Dwie trzecie ropy naftowej i 75/80% gazu ziemnego pochodzi z RosjiDla mnie Eurostat. W rezultacie węgierski rząd odrzuca wszelkie sankcje energetyczne wobec Rosji. I to nie jedyny kraj: zrobiły to również Bułgaria, Słowacja i Czechy.

Pomimo nacisków ze strony Unii Europejskiej, by ukarać Rosję za ropę i gaz, Węgry podjęły zdecydowaną decyzję o utrzymaniu dostaw. „Priorytetem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego ludności i utrzymanie regulowanych cen energiiTo było uzależnione od dostępności ropy i gazu oraz jak najszybszego powrotu do normalnych cen energii”.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w radiu, że jeśli wdrożony zostanie najnowszy pakiet sankcji, węgierska gospodarka ucierpi z powodu „bomby atomowej”.

Steiner upiera się przy tym pomyśle. „Ekonomiczne konsekwencje sankcji wobec Rosji są poważne, ale… Jeśli zostanie nałożona na ropę i gaz importowane do Europy, będzie bardziej niebezpiecznaBiorąc pod uwagę, że 85% całego gazu zużywanego na Węgrzech pochodzi z Rosji, 85% węgierskich gospodarstw domowych korzysta z gazu, a my produkujemy paliwo z ropy, a 64% pochodzi również z Rosji. Nie możemy pozwolić, by Węgrzy zapłacili za wojnęOgłasza.

Oczywiście inwazja stworzyła okazję innym krajom do przemyślenia swojej strategii energetycznej, a Węgry są jednym z nich. „Obecny konflikt zbrojny rozpoczął i przyspieszył poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Węgierska sieć gazociągów jest połączona ze wszystkimi sąsiadami, z wyjątkiem Słowenii. Z 6 konduktorów 5 transportuje rosyjski gaz na Węgry. Nasza przepustowość połączeń międzysystemowych jest wystarczająca do dywersyfikacji dostaw gazu ze źródeł alternatywnych, ale źródła gazu dostępne na rynku są ograniczone.”

Podobnie Węgierskie położenie geograficzne To sprawia, że ​​alternatywne dostawy innych energii są trudne, wyjaśnia Steiner. „Jeśli chcemy sprowadzać więcej LNG z Chorwacji, musimy rozwijać chorwacki terminal LNG i chorwacki system gazowy, a także system rumuński, w tym wydobywczy, aby zintegrować rumuńskie zasoby morskie. Wreszcie, aby importować gaz z Norwegii lub Polska, najpierw gazociąg musi być eksploatowany Polsko-Słowackie Połączenie Elektryczne”.

Jaka jest rola energii jądrowej na Węgrzech?

Energia jądrowa jest obecnie największym źródłem energii w państwie madziarskim. Energia jądrowa wytwarza 30,15% energii elektrycznej na WęgrzechDla mnie mapa elektryczności.

Steiner podkreśla, że ​​Węgry nadal polegają na tej energii i opowiada o swoim najnowszym projekcie. „Proces licencyjny dla projektu Paks II, największej węgierskiej inwestycji naszych czasów, jest w toku. Dwa nowe bloki reaktora Paks będą miały łączną moc elektryczną 2400 MW w porównaniu z czterema obecnie działającymi blokami reaktora., który dzięki modernizacjom i udoskonaleniom osiągnął wydajność 500 MW/blok, o łącznej mocy 2000 MW. Energia jądrowa zapewnia stabilny szkielet i kręgosłup systemu elektrycznego, stanowiąc około 50% całkowitej produkcji krajowej. Dzięki nowemu projektowi Paks II wkład ten może trwać długo”.

„Wierzymy, że wszystkie źródła energii o niskiej emisji dwutlenku węgla muszą być częścią zróżnicowanego miksu energetycznego, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na niezawodną, ​​czystą i przystępną cenowo energię elektryczną. Dlatego realistyczna i odpowiedzialna polityka musi być kontynuowana z jasnym zrozumieniem, żeBez energii jądrowej nie da się stworzyć gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Dlatego zachowanie i rozwój naszych zdolności jądrowych jest jednym z głównych filarów Węgierskiej Strategii Energetycznej oraz Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu”.

Polska głównym krajem?

Z drugiej strony Polska jest jednym z krajów europejskich, które otwarcie konfrontują się z Rosją w sprawach energetycznych. W rzeczywistości rząd polski Szuka jak najostrzejszych sankcji wobec państwa Putinapodczas gdy to właśnie do tego kraju przyjęto największą liczbę uchodźców, według UNHCR I szósty kraj europejski, który wysłał największą pomoc wojskową na Ukrainę, według Statystyka.

Również, Polska stara się także zapewnić swoim sojusznikom alternatywę dla rosyjskiego gazu, która odwróci się od najeźdźców. Jednym z nich jest Baltic Pipe, czyli gazociąg Będzie miał przepustowość ok. 10 000 mln m sześc. rocznie.która jest w przybliżeniu równa liczbie Gaz, który Polska importuje obecnie z RosjiAby móc w przyszłości pomagać innym krajom wschodnim w dostawach gazu, a tym samym uniezależniać się od Putina.

„Znamy projekt i cały czas rozmawiamy o bezpieczeństwie dostaw i strategicznych kwestiach energetycznych z naszymi partnerami V4 (wyszehradzkimi), w tym z Polską. W 2017 roku polski rząd zapewnił sobie długoterminowe dostawy energii, podejmując decyzję o zleceniu Projekt o pojemności 10 miliardów metrów sześciennych Baltic Pipeline Project., który łączy się z Norwegią i rozpoczyna działalność 1 października 2022 roku. Wspieramy projekt Baltic Pipeline, ponieważ może on przyczynić się do dywersyfikacji węgierskich szlaków dostawPoprzez umożliwienie importu gazu ze Słowacji i ułatwienie importu korytarzem gazowym Północ-Południe”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *