Wulkany Fuego i Santiaguito z potężnymi erupcjami w Gwatemali

Wulkany Fuego i Santiaguito z potężnymi erupcjami w Gwatemali

Narodowy Instytut Sejsmologii, Wulkanologii, Meteorologii i Hydrologii (Incifomé) ustalił, że ten pierwszy wyrzuca kolumny pyłu na wysokość od 4500 do 4800 metrów nad poziomem morza.

Podmiot zgłosił opad popiołu w miastach Yepocaba, Morelia, Santa Lucía Cotzumaljuapa i La Soledad w departamencie Chimaltenango, a także Panemache (Solola), Santa Sofía i Ciquinala w Escuintla.

Potężne eksplozje powodują fale uderzeniowe i potężne lawiny, które schodzą przez doliny Seca, Taniloya, Trynidad i Lajas.

Incivumé poprosiło o wzięcie pod uwagę, że wulkan Fuego wyrzuca pociski nad płaskowyż, przez co wspinanie się i/lub przebywanie w tym miejscu jest bardzo niebezpieczne.

Oprócz możliwości wystąpienia przelotnych opadów deszczu i powstania prądów w pobliskich rzekach, oznacza to podjęcie niezbędnych środków ostrożności, szczególnie na przejazdach dla pojazdów.

W przypadku Santiaguito kopuła krateru z naniesionym materiałem powoduje lawiny bloków i popiołu, szczególnie po południowo-zachodniej i zachodniej stronie.

Dane wskazują, że pył spadł na Loma Linda Balagong w gminie El Palmar w Quetzaltenango.

Incivumé odradzało zbliżanie się do obszarów kopuł ani przebywanie w pobliżu dolin w pobliżu kompleksu wulkanicznego lub południowo-zachodniego strumienia lawy.

Wulkany zajmują dużą część geografii tego kraju ze względu na jego położenie w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, gdzie znajduje się co najmniej 324 takich wulkanów.

Narodowy Instytut Geograficzny (IGN) wskazuje tylko 32, Narodowa Federacja Alpinizmu podaje, że jest ich 37, a pozostałe 287 Encivomé uważa za „gorące punkty erupcji”.

Fuego jest najbardziej aktywne w Ameryce Środkowej, osiąga wysokość 3763 m n.p.m. i jest odkryte powyżej 1300 m n.p.m.

Wulkan ten pozostaje miejscem niewyobrażalnej katastrofy, która miała miejsce 3 czerwca 2018 r. i była to największa erupcja w nowym tysiącleciu.

JHA/CYNK

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *