Zawieszenie broni w Gazie jest pilnym żądaniem, na które Organizacja Narodów Zjednoczonych nie odpowiedziała

Zawieszenie broni w Gazie jest pilnym żądaniem, na które Organizacja Narodów Zjednoczonych nie odpowiedziała

Podczas gdy Zgromadzenie Ogólne czeka na spotkanie, aby omówić weto Stanów Zjednoczonych wobec innego projektu rezolucji wzywającej do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych, przywódcy 19 agencji ONZ i organizacji partnerskich wyrazili frustrację obecnym kontekstem.

W oświadczeniu wydanym przez Stały Komitet Międzyagencyjny ostrzegano przed rozprzestrzenianiem się chorób i zbliżającą się klęską głodu w obliczu niedoboru wody i zniszczenia podstawowej infrastruktury.

„Produkcja żywności została wstrzymana. Szpitale stały się polami bitew. W tekście czytamy: „Milion dzieci codziennie doświadcza traum”.

W czwartek Sekretarz Generalny Lekarzy bez Granic Christopher Lockyer określił izraelski atak jako walkę przeciwko całej ludności Strefy Strip i zbiorową karę bez zasad: wojnę za wszelką cenę.

Informując Radę Bezpieczeństwa o pracy humanitarnej prowadzonej przez tę organizację, Lockyer podkreślał konieczność „trwałego zawieszenia broni, a nie tymczasowego okresu spokoju”, odrzucając propozycję wysuniętą przez przedstawiciela Stanów Zjednoczonych i ich bliskość do dyskusja.

Mieszkańcy Gazy potrzebują zawieszenia broni nie wtedy, gdy jest to możliwe, ale teraz. Wszystko inne jest rażącym zaniedbaniem – stwierdził.

Ze swojej strony Specjalny Koordynator Narodów Zjednoczonych ds. Pokoju na Bliskim Wschodzie Tor Wennesland wyraził ubolewanie z powodu braku horyzontu politycznego dla regionu w świetle pogarszających się warunków humanitarnych w Strefie Gazy.

Wysłannik ostrzegł, że zdolność ONZ do zapewnienia pomocy zależy od skoordynowanych ruchów humanitarnych, skutecznego wycofania się ze stron oraz zatwierdzenia przez Izrael podstawowego sprzętu komunikacyjnego i pojazdów opancerzonych.

Dodał: „Utrzymywanie Gazy etapowo nie tylko pozbawia zdesperowanych mieszkańców wsparcia ratującego życie, ale także powoduje dalszy chaos, który jeszcze bardziej utrudnia dostarczanie pomocy humanitarnej”.

Kontekst jest szczególnie złożony ze względu na pogorszenie działań głównej agencji humanitarnej na miejscu: Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA).

List wysłany przez komisarza generalnego Philippe’a Lazzariniego do przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego Denisa Francisa potwierdził, że jednostka osiągnęła punkt krytyczny w związku z izraelskimi wezwaniami do jej zniesienia i w konsekwencji zamrożenia funduszy „wtedy, gdy są najbardziej potrzebne”. ”

Zdolność agencji do wypełniania swojego mandatu „obecnie stoi w obliczu poważnego zagrożenia”, podczas gdy w ciągu nieco ponad czterech miesięcy w Gazie zginęło „więcej dzieci, więcej dziennikarzy, więcej pracowników medycznych i więcej personelu ONZ niż gdziekolwiek indziej” na świecie. Podczas konfliktu. Tekst potwierdzony.

Lazzarini zwrócił się do forum o udzielenie wsparcia politycznego, aby zapobiec natychmiastowej inwazji UNRWA, co jest istotną decyzją w obliczu paraliżu Rady Bezpieczeństwa i żądania zawieszenia broni.

Wysoki Komisarz nalegał, aby Zgromadzenie zapewniło wsparcie polityczne niezbędne do utrzymania agencji lub stworzyło ścieżkę „natychmiastowego przejścia w kierunku długo oczekiwanego rozwiązania politycznego, które może zapewnić pokój Palestyńczykom i Izraelczykom”.

Jaha/odc

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *