Zełenski wzywa kraje zachodnie do dostarczenia większej ilości broni dla Ukrainy

Premier mówi, że Polska może przenieść na Ukrainę niemieckie czołgi Panther bez zgody Berlina

Polscy żołnierze prowadzą czołg Leopard podczas pokazu ognia w ramach ćwiczeń wojskowych Pier 22 na poligonie Nowa Dęba, 21 września, w Nowej Dębie, Polska. (Zdjęcie: Omar Marquez/Getty Images)

Polska otrzyma pozwolenie na transfer niemieckich czołgów na Ukrainę „albo zrobimy to, co trzeba” – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Wymiana czołgów podstawowych Leopard 2 normalnie wymagałaby zgody Berlina, ponieważ są one produkowane w Niemczech.

Zapytany o opóźnienie Niemiec w udzieleniu zgody na transfer, Morawiecki powiedział, że Polska przekazała Ukrainie 14 czołgów podstawowych.

„Jednocześnie musimy zadbać o to, aby inni również spełniali te wymagania. Wśród nich zdecydowanie najmniej skuteczni są Niemcy” – powiedział podczas wywiadu wideo po powrocie z Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Davos.

„Będziemy kontynuować nasze wysiłki i nadal naciskać na Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Niemcy, aby jak najszybciej odpowiedziały na naszą propozycję”.

Morawiecki został również zapytany, czy spodziewa się zmian po objęciu stanowiska ministra obrony Niemiec przez Borisa Pistoriusa, który wzywa do złagodzenia sankcji wobec Rosji.

„Bardzo mnie to martwi. Niewiele wiem o nowym ministrze obrony Niemiec. To, co wiem, trochę mnie martwi” – powiedział Morawiecki.

Ale Pistorius powinien mieć „kilka dni”, aby zobaczyć, „jakie będą jego pierwsze kroki” – powiedział Morawiecki.

„Uzgodniliśmy, że wspólnie będziemy dostarczać czołgi” – powiedział. „Zgoda jest drugorzędna. Albo ją uzyskamy, albo postąpimy właściwie”.

„Najważniejsze jest to, żeby Niemcy, Duńczycy, Finowie, Francuzi i inne kraje jak najszybciej dostarczyły swoje nowoczesne czołgi i ciężki sprzęt” – powiedział Morawiecki. „Od tego może zależeć zdolność do ochrony wolności na Ukrainie, a co za tym idzie bezpieczeństwo całej Europy”.

Polska wysłała już 250 czołgów na Ukrainę, powiedział Morawiecki Richardowi Questowi z CNN na marginesie Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w środę.

„Byliśmy pierwszymi, którzy dostarczyli czołgi Leopard, a teraz zachęcamy i zachęcamy innych, zwłaszcza Niemców, do wykonania swojej części” – powiedział.

„Teraz czołgi Leopard to kolejna tura naszego wsparcia dla Ukrainy. Najważniejsze, czy Niemcy w końcu przywiozą swoją część ciężkiej artylerii, zwłaszcza ciężkich i nowoczesnych czołgów” – powiedział Morawiecki.

„To ważne, ponieważ 14 z 250 czołgów nie zmienia zasad gry, ale gdyby Francja, a zwłaszcza Niemcy i niektóre inne kraje przekazały po 20 do 30 czołgów każdy, tak, zrobiłoby to różnicę dla Ukrainy” – dodał.

Pewien kontekst: zachodni sojusznicy znajdują się pod rosnącą presją, by zaopatrywać Ukrainę w ciężkie czołgi podstawowe.

Francja, Polska i Wielka Brytania zobowiązały się do szybkiego wysłania czołgów podstawowych armii ukraińskiej w celu odstraszenia Rosji. Finlandia rozważa pójście w jej ślady.

Niemcy zapowiedziały, że przeniosą bojowe wozy piechoty do Kijowa, ale nie zobowiązały się jeszcze do wysłania czołgów. Minister spraw zagranicznych Olaf Scholz podkreślił, że taki plan musi być w pełni skoordynowany ze wszystkimi zachodnimi sojusznikami.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.