Zmiana nie w Polsce

Napisane na Komentarz

Warszawa. Zmiana sposobu myślenia ludzi jest najtrudniejszą rzeczą w demokratycznej zmianie. Podróżując po Polsce, która trzy dekady temu przeszła głęboką przemianę polityczną i gospodarczą, uświadamia się sobie wielki skok, jaki dokonał się tutaj.

Polska po biedzie znajduje się dziś w grupie gospodarek o wysokich dochodach, z PKB na mieszkańca około 34 000 000. Jego wzrost wyniesie 4,8 proc. i 5,2 proc. odpowiednio w 2021 i 2022 roku. Nawet 2,7-proc. skurczenie się polskiej gospodarki spowodowane epidemią COVID-19 jest jednym z najlżejszych w Unii Europejskiej (UE).

Płace nie osiągnęły jeszcze poziomu zachodnioeuropejskiego, ale Polacy już w czasach komunizmu cieszą się niewyobrażalnym dobrobytem. Jednak ludzie nie są szczęśliwi.

Narzekanie to ulubiony sport narodowy. Jednak czasy zmieniły sposób myślenia, który jest postrzegany jako wspólna cecha społeczeństwa i jest dużo gniewu, nieufności wobec innych i ogólnej krytyki.

Wszystkie te elementy pomogły w walce ze spustoszeniami historii, ale dziś są ciężarem, który utrudnia pełne pielęgnowanie kapitału społecznego Polaków. Wpływają także na politykę zagraniczną.

Po okresie podniecenia, który w 2004 r. sprowadził kraj do UE, Polska nie jest już wzorowym uczniem, ale narzekającym, zdeterminowanym dorosłym z ideą obrony suwerenności.

Powinno to obejmować wpływ, jaki Kościół katolicki nadal wywiera. Około 92 procent osób deklaruje powiązanie z firmą.

Narasta jednak krytyka szerokich kręgów pod adresem ingerencji struktur kościelnych w polskie życie i politykę, która jest wykorzystywana za aprobatą rządu.

Rządzący od 2015 roku Konserwatyzm Prawa i Sprawiedliwości wywołuje odrzucenie w dużych miastach i wśród wysoko wykształconej ludności. Jednak polityka rządu, oparta na opinii rodziny katolickiej, jest popierana w najsłabiej rozwiniętych regionach Polski południowo-wschodniej. Przeniesienie tych grup w kierunku bardziej otwartego sposobu myślenia jest wyzwaniem.

Zmiana pokoleniowa, masowe migracje Polaków i turystyka międzynarodowa pomagają zmienić nastroje w społeczeństwie charakteryzującym się dużą jednością etniczną.

Podobnie rozwój małżeństw mieszanych między Polakami a obcokrajowcami odgrywa rolę transformacyjną, pozwalając wielu rodzinom i lokalnym środowiskom uświadomić sobie, że świat jest inny.

Jest jednak więcej do zrobienia. Kilka dni temu Komisja Europejska wszczęła wobec Polski praktykę łamania podstawowych praw osób LGBT na wsiach, w których ustanowiła „strefy bez ideologii LGBT”. W wielu miejscach w Polsce bez wątpienia trwa akceptacja mniejszości seksualnych.

Wojna beta
Profesor Stosunków Międzynarodowych w EL TECNOLÓGICO DE MONTERREY
EBEATAWOJNA

tak

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *