Zmniejsz wydatki wojskowe, przygotuj się na pokój – Albasyt Capital

Reklamy

Antymilitaryzm. Zdjęcie dzięki uprzejmości grupy mostów drewnianych

To się nie kończy. Wojna na Ukrainie trwa. Putin zagraża swojemu arsenałowi nuklearnemu. Kudłaty Borel obiecuje unicestwienie armii rosyjskiej. Unia Europejska, w tym Hiszpania, rozpoczyna wyścig zbrojeń, który bardzo przypomina tutaj „zbrojny pokój” przed I wojną światową!

W obliczu takiego szaleństwa wojny zasadne wydaje się zadawanie na głos serii pytań: Dlaczego nasze rządy wysyłają czołgi, rakiety i amunicję do narodu ukraińskiego, a nie do Palestyńczyków i Saharyjczyków, którzy również są pod okupacją? ? Dlaczego NATO jest zaniepokojone rosyjskim autorytaryzmem, a nie Węgrami, Polską, Turcją, czy teraz Włochami, które leżą w jej granicach? Czy naprawdę konieczne jest zwiększenie budżetu wojskowego, aby poradzić sobie z rosyjską ekspansją? Kto ma do czynienia z tą wojną? Ponieważ wojna, ostrzegał Unamuno w 1898 roku, jest zawsze okazją do robienia interesów przez pozbawionych skrupułów ludzi.

Zróbmy obliczenia. Według prestiżowego Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów nad Pokojem, sam budżet wojskowy USA w 2021 r. (801 miliardów dolarów) jest ponad dwanaście razy większy niż rosyjski (65 900 milionów dolarów). Do tego dochodzą budżety innych krajów NATO, takich jak Wielka Brytania (68 400), Niemcy (56 000) i Francja (40 900)… A więc, z perspektywy Borrelliego, ile razy możemy faktycznie wyeliminować Rosjan? bez pukania w oko? piętnaście razy? 20? Jak często trzeba usuwać go z mapy? Poważnie, rachunki nie wychodzą. Nie do końca rozumiemy potrzebę marnowania większej ilości pieniędzy na apteczki śmierci.

Między innymi dlatego, że pilnie potrzebujemy tych zasobów, aby utrzymać i poprawić życie. Według wspomnianej wcześniej szwedzkiej Fundacji, światowe wydatki wojskowe w tym roku po raz pierwszy przekroczą 2 biliony dolarów (stąd z literą „B” dla osła lub bestii), 7,5 raza więcej niż to, co Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa uważa za konieczne do zlikwidowania głód na planecie (267 000 milionów dolarów) rocznie przez 15 lat). Innymi słowy, przy zmniejszeniu budżetu wojskowego o około 13%, ludzkość mogłaby uniknąć, na przykład, co pięć sekund śmierci dziecka z powodu niedożywienia lub chorób, którym można łatwo zapobiegać lub leczyć. Nie chcemy być utopijni. Nie chcemy nawet marzyć o zniknięciu broni i armii. W rzeczywistości nie jesteśmy naiwni: nadal mielibyśmy 1 733 000 000 000 000 dolarów na dalsze granie, aby zabić się i napełnić kieszenie przemysłu wojennego!

W przypadku Hiszpanii proces jest bardzo podobny. W końcu nie przestajemy być kolonią Stanów Zjednoczonych. Według Dellas Center for Peace Studies (wspomnianego przez Danilo Albina w gazecie Público, 10-11-2022), nasz rząd wyda w przyszłym roku 27 163 mln euro na obronę, czyli 75,7 mln euro pamiętników; To jest to, bardziej niż kiedykolwiek. z różnicą. Z dużą różnicą. Po raz kolejny zadajemy sobie pytanie: czy to naprawdę nasz priorytet? W kraju, w którym 27,8% mieszkańców jest zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (Inne Badanie Warunków Życia 2021), z niekończącymi się listami oczekujących w podstawowej opiece zdrowotnej, ze szpitalami w połowie zapełnionymi, z przepełnionymi klasami, gdy tysiące seniorów czeka na pomoc w uzależnieniu, Z niezliczonymi ludźmi potrzebującymi wsparcia psychologicznego, z miastami opustoszałymi, z górami płonącymi latem z braku opieki, z ogromnym dziedzictwem artystyczno-historycznym, które musimy teraz odrestaurować lub zrehabilitować, aby go nie spowodować. Tracisz to na zawsze… Co tak naprawdę zwalnia nas (zamierzona gra słów) na budżet wojskowy?

Zadzwoń do nas uprzejmie, ale ta skromna grupa tak nie uważa. Stare powiedzenie „si vis pacem, para bellum” (jeśli chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę) jest bardziej błędne niż pocałunek Judasza. Jeśli przygotujemy paellę do spożycia, zjemy paellę. Jeśli sumiennie i skrupulatnie przygotujemy się do wojny, skończymy wojną, jak to się wielokrotnie zdarzało w historii z zastosowaniem tej doktryny. Nie, drodzy czytelnicy, drodzy czytelnicy, musimy przygotować pokój. Od razu. Bez zwłoki dla nas, ale przede wszystkim dla następnych. Jak pisał Blas de Otero: „Pokój. Człowiekowi. Pokój. Dla powietrza. Matka. Pokój”.

Umieść tweeta

* Kolektyw Puente Madera tworzą Esteban Ortiz, Eva Ramírez, Elías Rovira i Javier Sánchez

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *