Otrzymywanie środków WE wiąże się z praworządnością

Otrzymywanie środków WE wiąże się z praworządnością

Bruksela – Komisja Europejska (KE) planuje w tym miesiącu wdrożyć nowe przepisy, które są wymagane przez Parlament Europejski do przestrzegania przepisów prawa o odbiorze, zbliżając się do terminu wyznaczonego przez Parlament Europejski przed niewywiązaniem się ze swoich zobowiązań, potwierdzone wczoraj jako wysoki zasób społeczny.

Warunkowy mechanizm, który umożliwiałby wypłatę środków pieniężnych w przypadku stwierdzenia naruszenia budżetu UE lub jej interesów finansowych, wszedł w życie 1 stycznia i toczy się przed Sądem Apelacyjnym, a Węgry i Polska domagają się jego uchylać.

Komisja chciała poczekać na Europejski Trybunał Sprawiedliwości, ale Parlament Europejski nalegał, aby nie zwlekać, a Bruksela chciała temu zapobiec, zezwalając na kilkumiesięczne łamanie prawa. Kończy się walka firm w sądach socjalnych.

Starsze źródło społecznościowe wyjaśniło, że algorytm był „zbyt dojrzały, nie został jeszcze wdrożony” i że zostanie uruchomiony pod koniec października. Trzeba poczekać do drugiej połowy 2022 roku.

Bruksela zamierza wdrożyć mechanizm, który prowadzi do wnoszenia przez kraj poszkodowanego apelacji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ale pracuje nad sprawami od kilku miesięcy, opracowując pewne wytyczne dotyczące korzystania z tego nowego narzędzia. Zbuduj wszystkie marże i stwórz potencjalnie silny argument o ryzyku dla korzyści społeczno-finansowych.

Choć dowody nie precyzują, w jakich krajach ten mechanizm zostanie uruchomiony, typowymi państwami, które łamią europejskie wartości są od wielu lat Węgry i Polska; Obaj prowadzą rozmowy z Brukselą na temat kamieni milowych, które należy uwzględnić w ich planach naprawczych, zanim komisja zweryfikuje otrzymanie środków z funduszu odbudowy.

W szczególności w przypadku Polski Bruksela mogłaby w listopadzie zatwierdzić swój plan, który obejmowałby zobowiązania Warszawy dotyczące reformy sądownictwa i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości.

Wśród kamieni milowych uzgodnionych między Warszawą a Brukselą oczekuje się, że różne uprawnienia izby dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zostaną natychmiast zawieszone, co karze sędziów za treść wyroku, a Bruksela i TSUE uważają jest to sprzeczne z europejskim wymiarem sprawiedliwości.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *