Przywódcy Czech i Polski jednoczą się we wspieraniu Ukrainy przeciwko Rosji

Przywódcy Czech i Polski jednoczą się we wspieraniu Ukrainy przeciwko Rosji

Premierzy Czech i Polski zobowiązali się we wtorek, że ich kraje są zjednoczone we wsparciu dla Ukrainy i szukają sposobów zwiększenia pomocy dla Kijowa w walce z rosyjską agresją militarną.

„Cieszę się, że absolutnie podzielamy tę samą opinię na temat Ukrainy, rosyjskiej agresji i tego, co powinniśmy zrobić” – powiedział premier Czech Petr Fiala na wspólnej konferencji prasowej ze swoim polskim odpowiednikiem Donaldem Tuskiem.

„Wiemy, kto jest agresorem, wiemy, kto jest ofiarą” – powiedziała Fiala. „Jesteśmy gotowi zdecydowanie wesprzeć Ukrainę i szukamy wszelkich możliwych sposobów dalszego zwiększania naszego wsparcia”.

Tusk zwrócił uwagę, że ważne jest, aby „w tym, który ostatnio jest bardzo skomplikowany, istnieją dwie stolice, które mówią jednym głosem praktycznie we wszystkich sprawach”. „Ukraina, okupant rosyjski, odpowiedzialny za tę tragedię, od początku konfliktu mówimy jednym głosem”.

Polska wyraziła chęć włączenia się w czeski plan zakupu bardzo potrzebnej Ukrainie amunicji z krajów trzecich spoza UE.

Fiala i Tusk rozmawiali przed wtorkowym spotkaniem odpowiednio z Viktorem Orbánem i Robertem Figo z Węgier i Słowacji, których poglądy na wojnę na Ukrainie znacznie się od nich różniły.

Cztery kraje tworzą w Unii Europejskiej nieformalne ugrupowanie znane jako Grupa Wyszehradzka.

Słowacja i Węgry odmówiły wysłania broni i amunicji do Kijowa.

Fico, lewicowy populista, wielokrotnie nazywał zachodnie podejście do wojny „totalną porażką”, natomiast prawicowy populista Orbán zacieśnił więzi z Moskwą.

Słowacki przywódca powtórzył kremlowską narrację na temat przyczyn wojny, w tym niezweryfikowane twierdzenie prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​ukraiński rząd kieruje państwem nazistowskim, które potrzebuje ochrony dla etnicznych Rosjan mieszkających na wschodzie.

Ponadto sprzeciwia się sankcjom gospodarczym Brukseli wobec Rosji i chce uniemożliwić Ukrainie wejście do NATO. Według Figo żadna ilość zachodniej broni wysłanej na Ukrainę nie zmieni przebiegu konfliktu.

Fiala i Tusk z zadowoleniem przyjęli wczorajsze głosowanie węgierskiego parlamentu w sprawie uznania członkostwa Szwecji w NATO, kończące ponad 18-miesięczne opóźnienie w wysiłkach na rzecz rozszerzenia sojuszu wojskowego w odpowiedzi na wojnę Rosji na Ukrainie.

___

Współpracownik prasowy Moniki Cieślowskiej w Warszawie przyczynił się do powstania tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *