Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem marokańskich warzyw i owoców

Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem marokańskich warzyw i owoców

Sukces Maroka w eksporcie sektora owoców i warzyw nie jest tajemnicą dla ekspertów branżowych. Ciekawie jest jednak zobaczyć, które rynki wykazują najbardziej imponującą dynamikę.

Eksperci EastFruit postanowili przeanalizować tempo eksportu owoców i warzyw na 20 głównych rynkach marokańskich warzyw i owoców w ciągu ostatnich 5 lat. Wyniki tej analizy są zaskakujące.

Na początek należy zauważyć, że spośród 20 największych rynków zbytu tylko jeden (Rosja) wykazuje ujemną dynamikę. Nieznacznie spadł także eksport warzyw i owoców do Arabii Saudyjskiej i Kataru.

Polska jest jednak liderem pod względem dynamiki wzrostu eksportu wśród głównych kierunków. W ciągu ostatnich 5 lat marokańscy eksporterzy zwiększali eksport warzyw i owoców do Polski średnio o 67% rocznie. Oczywiście udział Polski w marokańskim eksporcie owoców i warzyw pozostaje niewielki (tylko około 1%), ale dynamika wzrostu eksportu jest imponująca.

Wśród produktów oferowanych Polsce przez Maroko pierwsze miejsca zajmują pomidory szklarniowe, świeże borówki oraz mrożone i świeże maliny. Podaż marokańskich mandarynek, arbuzów i awokado do Polski szybko rośnie.

Jeśli mówimy o bezwzględnym wzroście dochodów z eksportu, niekwestionowanym liderem jest Wielka Brytania, która wydaje 110 milionów dolarów, czyli o 43% więcej rocznie na import warzyw i owoców z Maroka.

Wśród krajów geograficznie odległych od Maroka wyraźnie wyróżnia się Kanada. Kraj zwiększa swój import z Maroka o 21%, czyli 18 milionów dolarów rocznie. Dzięki temu Kanada stała się jednym z 7 najważniejszych rynków dla produktów marokańskich. Kanada kupuje także z Maroka klementynki, mandarynki i inne owoce cytrusowe, a także mrożone truskawki i świeże jagody.

Po więcej informacji: east-fruit.com

Data wydania:

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *