Rośnie napięcie między Polską a Ukrainą: Warszawa może zamknąć granicę, aby uniemożliwić wjazd taniego zboża z Kijowa

Rośnie napięcie między Polską a Ukrainą: Warszawa może zamknąć granicę, aby uniemożliwić wjazd taniego zboża z Kijowa
Rośnie napięcie między Polską a Ukrainą: Warszawa nie wyklucza czasowego zamknięcia granicy, aby uniemożliwić napływ taniego zboża z Kijowa (REUTERS)

Napięcie pomiędzy Polska I Ukraina Na handel ziarno Teraz nawet przy awansie Premiera Polski Donalda Tuska Ostrzeżenie dot Granica może zostać tymczasowo zamknięta. W środę prezydent zapowiedział, że jego gabinet będzie prowadził rozmowy z ukraińskim gabinetem Wołodymyr Zełenski Z myślą o rozwiązaniu tego problemu, który od miesięcy wywołuje niezadowolenie w ich kraju.

W związku z tym wyjaśnił, że w perspektywie krótkoterminowej możliwość tymczasowego zamknięcia granicy z sąsiednim krajem uważa się jednak za „bolesną”.

„Rozmawiamy ze stroną ukraińską o tymczasowym zamknięciu granicy, ogólnym zawieszeniu handlu (…) i to rozwiązanie będzie tylko tymczasowe… i wzajemnie bolesne” – powiedział dziennikarzom premier.

Tusk zadeklarował gotowość do podjęcia trudnych decyzji w celu znalezienia konkretnego rozwiązania (EFE).

Potem nalegał „Jestem gotowy na podjęcie trudnych decyzji„Musimy znaleźć długoterminowe rozwiązanie do czasu konsultacji z Kijowem, aby nie było niepotrzebnych napięć”.

Jednocześnie „państwo kupuje to ziarno i Subsydiumlub inne działania Pozwólcie, aby polskie zboże było sprzedawane po atrakcyjniejszej cenie niż ukraińskie i sprzedawajcie je jak najszybciej”.

Warszawscy rolnicy protestują od tygodni, blokując – ich zdaniem – przejścia i szlaki graniczne niesprawiedliwa Rywalizacja Jej produkty wprowadzane na rynek są po bardzo konkurencyjnych cenach.

Z chwilą rozpoczęcia wojny na Ukrainie Rosja zablokowała czarnomorskie szlaki handlowe, którymi Kijów eksportował swoje produkty rolne. Chcąc pomóc krajowi i uniknąć załamania gospodarki, Unia Europejska podjęła decyzję o obniżeniu ceł na ukraińskie produkty.

Polscy rolnicy skarżą się na nieuczciwą konkurencję ze strony produktów ukraińskich, które sprzedawane są w ich kraju po bardziej konkurencyjnych cenach (REUTERS)

Jednak ze względu na problemy logistyczne, niż 20 milionów ton Ziarna te znajdują się w stagnacji w 27 krajach Unii Europejskiej. Dziewięć z nich znajduje się w Polsce. Tusk wyjaśnił, że nie tylko stawia to kraj na rozdrożu, ponieważ „nie mamy infrastruktury, która umożliwiłaby im dalszy przemieszczanie się”. Lokalne rynki zostały zalane, co dotknęło lokalnych producentów.

Dlatego branża zaczęła domagać się uzwiązkowienia Opodatkowanie Kijów zboże i wobec braku odpowiedzi zaczął niszczyć sąsiednie ciężarówki, a nawet pociągi towarowe.

W niedzielę włamano się do ośmiu wagonów przewożących ukraińską kukurydzę, a na tory wysypały się tony zboża.

Rolnicy od tygodni blokowali drogi i niszczyli ukraińskie towary (REUTERS)

Sytuacja doprowadziła do napiętych relacji między Tuskiem a Zełenskim, który nie pojawił się w zeszłym tygodniu na zwołanym przez Kijów spotkaniu na wspólnej granicy z Warszawą.

Premier zapowiedział jednak, że na pomoc, pomoc i odszkodowania „w najbliższych dniach, może jutro” zostanie przeznaczonych około 6 miliardów euro, w ramach rozwiązań, które Polska ma nadzieję w krótkim terminie załagodzić niezadowolenie branży. oraz pożyczki dla rolników.

(Na podstawie informacji z AFP, EFE i Europa Press)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *