BepiColombo: europejsko-japońska misja kosmiczna rejestruje obrazy Merkurego | wiadomości kosmiczne

BepiColombo: europejsko-japońska misja kosmiczna rejestruje obrazy Merkurego |  wiadomości kosmiczne

BepiColombo ma misję zbadania wszystkich aspektów Merkurego, od jego jądra po procesy powierzchniowe i pole magnetyczne.

Wspólna europejsko-japońska sonda kosmiczna zwróciła swoje pierwsze zdjęcia Merkurego, planety najbliższej Słońcu.

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ​​misja BepiColombo wykonała pierwszy z sześciu lotów na Merkurym w piątek o 23:34 GMT, wykorzystując grawitację planety do spowolnienia statku kosmicznego.

Po minięciu Merkurego na wysokości poniżej 200 kilometrów (125 mil) sonda przechwyciła czarno-biały obraz o niskiej rozdzielczości za pomocą jednej ze swoich kamer monitorujących przed ponownym startem.

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ​​wykonane zdjęcie pokazuje charakterystyczne cechy półkuli północnej i Merkurego, w tym krater Lermontowa o szerokości 166 kilometrów.

„Przelot był bezbłędny z punktu widzenia statku kosmicznego i niesamowite jest w końcu zobaczyć naszą docelową planetę” – powiedziała Elsa Montagion, dyrektor ds. operacji statków kosmicznych dla misji.

Wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej i Japan Aerospace Exploration Agency rozpoczęła się w 2018 roku i przeleciała raz nad Ziemią i dwukrotnie nad Wenus w swojej podróży do najmniejszej planety w Układzie Słonecznym.

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ​​misja BepiColombo będzie badać wszystkie aspekty Merkurego, od jego jądra po procesy powierzchniowe, pole magnetyczne i egzosferę, aby „lepiej zrozumieć pochodzenie i ewolucję planety blisko jej gwiazdy macierzystej”.

Misja ma na celu dostarczenie dwóch sond na orbitę Merkurego do końca 2025 roku.

Sonda nie może zostać wysłana bezpośrednio na planetę, ponieważ przyciąganie Słońca jest tak silne, że do skutecznego ustawienia satelity potrzebny jest ogromny manewr hamowania, co wymagałoby dużej ilości paliwa dla statku tej wielkości.

Grawitacja wywierana przez Ziemię i Wenus – znana jako asysta grawitacyjna – pozwala im „naturalnie” zwalniać podczas podróży.

Potrzeba jeszcze pięciu lotów, zanim BepiColombo będzie można spowolnić na tyle, aby wystrzelić Mercury Planetary Orbiter JAXA i Mercury Magnetopheric Orbiter JAXA.

Farouk El-Baz, astronom z Boston University, opisał udany lot jako „nadzwyczajny moment”.

„To wspaniałe, ponieważ użyliśmy siły grawitacji Merkurego, aby umieścić statek kosmiczny wystarczająco blisko siebie, abyśmy mogli zobaczyć obrazy” – powiedział Al Jazeera.

„Nie byliśmy tam od dawna i tylko dwie misje odwiedziły wcześniej Merkurego, więc spodziewamy się sporej ilości informacji. Wiemy, że może pozostać trochę wody, śladowe ilości w regionach polarnych, w obszarach, które nigdy nie widzi słońca. Ale nie jesteśmy tego pewni”.

„Mam nadzieję, że ta misja pozwoli nam sprawdzić, czy w regionach polarnych jest tak mało wody, gdzie nigdy nie widzą słońca, gdzie jest bardzo zimno i bardzo zimno. Ale planeta bardzo szybko krąży wokół Słońca. 88 dni. Więc to jest zupełnie inne niż inne planety. Musimy więc wiedzieć, z czego jest zrobiony, jak ewoluował i czy ma pole grawitacyjne.

Misja nosi imię włoskiego naukowca Giuseppe „Pepe” Colombo, któremu przypisuje się pomoc w opracowaniu manewru wspomagania grawitacyjnego użytego po raz pierwszy przez NASA Mariner 10, gdy poleciał na Merkurego w 1974 roku.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *