Kilka miesięcy temu prezydent Francji Emmanuel Macron zwrócił uwagę, że trwające w UE napięcia z niektórymi krajami wschodnimi to „nie problem z Victorem Orbanem (…), ale bardzo głęboki problem”. Europa Wschodnia i Zachodnia.
Kiedy latem ubiegłego roku słoweński populista Janez Jansa objął przewodnictwo w zmieniającej się Unii Europejskiej, niektórzy obserwatorzy obawiali się niepokojów. Jhansi uważa się za przyjaciela Orbana, nęka dziennikarzy przestępstwami na Twitterze i chce prowokacji. Ale ostatecznie jego kadencja kończy się bez większych wstrząsów, choć w walce z Węgrami o prawo dyskryminujące homoseksualistów Jansa stanął po stronie Orbana i poparł Polskę w walce z Brukselą o obalenie rządów prawa w tym kraju. .
„Myślę, że cała postawa koalicji jest bardzo antyeuropejska” – powiedział Marco Milosevljevic, profesor mediów na Uniwersytecie w Lublanie. Jednak mniejszościowy rząd Jhansiego słabnie, a partie opozycyjne liczą na dobrą szansę w nadchodzących wyborach. w sezonie wiosennym.
W Pradze minione wybory pokazały, że populistów można pokonać. Premier Andrzej Babis został wyparty przez Unię Europejską. Również w Bułgarii możliwe jest zawiązanie proeuropejskiego sojuszu w trzeciej próbie.
Carnegie Stephen Lehne, ekspert ds. Europy, stwierdził, że kryzys UE w dużej mierze koncentruje się na Polsce i na Węgrzech, a nie obejmuje całego Wschodu.
Węgierska „liberalna demokracja”
Kiedy prezydent USA Joe Biden zorganizował swój „Szczyt Demokratyczny” w połowie grudnia, nie zaprosił Węgier. A węgierska opozycja wykorzystała haniebną alokację do ataku na reżim. Jego główny krytyk, Peter Margie-J, powiedział: „Społeczność międzynarodowa traktuje organizm jak wirusa.
Orban nazywa formę swojego rządu „liberalną demokracją”. I oznacza trwałą walkę kulturową z wartościami panującymi w UE. – Zastępujemy rozbitą liberalną demokrację demokracją XXI wieku – jej celem jest tradycja i bezpieczeństwo – powiedział premier. W praktyce zaatakował wolność prasy, wolność sprawiedliwości i swobody obywatelskie. Węgry stały się magnesem dla prawicowych populistów na całym świecie, od francuskiej Marine Le Pen po byłego wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a.
W drodze do Polski, na Węgry
Mimo braku demokracji Polska mogła uczestniczyć w zorganizowanym przez Bidena „Szczycie Demokratycznym”. Może autorytarna restrukturyzacja państwa jeszcze tam nie postępowała? Jednak od momentu dojścia do władzy w 2015 roku rządząca partia PiS poszła śladami Węgier, podważając wolność prasy i sądownictwa, w tym kulturową walkę z homoseksualizmem i zakaz aborcji, a wszystko to otoczone nacjonalizm.
Kulminacją kontrowersji był październik, kiedy polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że polskie prawo jest ważniejsze niż unijne. Wcześniej Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał szereg orzeczeń przeciwko Warszawie, zwłaszcza za reformy prawne, które podważały niezawisłość polskich sędziów.
„Wiara, że demokrację i rządy prawa można narzucić z Brukseli, jest złudzeniem” – mówi Stephen Lehne. Nie tylko pod względem prawnym, ale także sankcyjnym.
(e/min)
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”