Astronomowie zidentyfikowali potężne rozbłyski fal radiowych opisane jako „kosmiczna tajemnica” | Nauka i Ekologia | Dr..

Astronomowie zidentyfikowali potężne rozbłyski fal radiowych opisane jako „kosmiczna tajemnica” |  Nauka i Ekologia |  Dr..

Grupa naukowców uważa, że ​​poczyniła postępy w znalezieniu rozwiązania „kosmicznej tajemnicy”, która trwała od lat, po odkryciu potężnych wybuchów fal radiowych z odległej galaktyki karłowatej. Badanie opublikowane w środę (06.08.2022) w czasopiśmie Nature.

Od czasu jej oficjalnego odkrycia w 2007 roku astronomowie starali się zrozumieć przyczyny zjawiska szybkiego rozbłysku radiowego (FRB), które składa się z impulsów promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej pochodzących z miejsc w naszej Drodze Mlecznej i innych galaktykach. Fale radiowe mają najdłuższe fale w widmie elektromagnetycznym.

Astronomowie uważają, że te wybuchy mogą być spowodowane przez pewne obiekty, takie jak: gwiazda neutronowa, zapadnięty zwarty rdzeń masywnej gwiazdy, która eksplodowała jako supernowa pod koniec swojego cyklu życia; magnetar, który jest rodzajem gwiazdy neutronowej o bardzo silnym polu magnetycznym; Czarna dziura pochłania pobliską gwiazdę.

Sygnały pochodzące z odległości około 3000 milionów lat świetlnych

Naukowcy zidentyfikowali FRB z galaktyki karłowatej znajdującej się około 3 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Rok świetlny to odległość, jaką światło pokonuje w ciągu jednego roku: 9,5 miliarda kilometrów. Masa gwiazdy tej galaktyki jest około 2500 razy większa niż masa naszej Drogi Mlecznej.

Ten ostatni FRB został po raz pierwszy wykryty w 2019 r. za pomocą teleskopu FAST w chińskiej prowincji Guizhou, największego na świecie jednotalerzowego radioteleskopu, którego obszar odbioru sygnału odpowiada 30 boiskom piłkarskim.

miga szybciej niż „mrugnięcie oczami”

„Nadal określamy FRB jako kosmiczną tajemnicę” – powiedział astrofizyk Di Li z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie, główny naukowiec i współautor artykułu.

„FRB to krótkie, intensywne błyski światła radiowego wystarczająco silne, aby można je było zobaczyć z całego wszechświata. Błyskają one i gasną w ciągu około milisekundy, znacznie szybciej niż mrugnięcie okiem. Stwierdzono, że niektóre źródła FRB emitują wiele błysków w co wydaje się być burzą aktywności, ale inni widzieli tylko migotanie” – dodał współautor badania Casey Law.

Nowo odkryty FRB często się powtarza i wykazuje ciągłą, ale słabo migoczącą emisję radiową. Innymi słowy, zawsze pozostaje „włączony”. Większość z około 500 znanych FRB nie powtarza się. Nowy jest bardzo podobny do innego odkrytego w 2016 roku, który był pierwszym zidentyfikowanym FRB.

Dlaczego pojawiają się te błyski?

Astronomowie uważają, że nowo opisany FRB jest „nowonarodzonym”, wciąż otoczonym gęstą materią wyrzuconą w kosmos przez wybuch supernowej, która pozostawiła za sobą gwiazdę neutronową. Według ekspertów częstotliwość wybuchów może być cechą młodszych FRB.

Tego typu odkrycia mogą pomóc naukowcom w ustaleniu przyczyny tych szybkich rozbłysków radiowych: „FRB szybko stały się doskonałym przykładem astrofizycznej zagadki. Coraz więcej wiemy o tym zjawisku, gdzie znajdują się źródła, jak często wybuchają itp. Jednak , wciąż gonimy za tą złotą miarą, która da nam ostateczną odpowiedź na jej przyczyny”.

UJ (ef, rtre)

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *